Sobotka označil demisi kabinetu za nejčistší řešení, neboť odvolání ministra financí by z Babiše udělalo „mučedníka”, což nechce. Sobotka zdůraznil, že jde o jeho rozhodnutí a trvá na tom, že vytvoří-li koaliční strany novou vládu, neměl by v ní Babiš zastávat post ministra financí.

„Situace pro mě není jednoduchá. Pokud bych navrhl odvolání ministra financí, mohl bych z něj v těch následujících měsících učinit mučedníka. Andrej Babiš už se na tu roli několik posledních dní připravuje. Současně platí, že nemohu jako předseda vlády nést odpovědnost za situaci, že na pozici místopředsedy vlády je člověk, jehož minulost je nevyjasněná,” vysvětloval Sobotka.

„Volím jediné možné řešení. Jsem připraven podat k rukám prezidenta demisi, a to ještě během tohoto týdne,” řekl premiér. V sázce je podle něj věrohodnost celé koaliční vlády a důvěra občanů v politiku.

Neudržitelná situace

„Podle mého názoru je nepřijatelné, aby ministr financí nedokázal jednoznačně prokázat, kde vzal na svůj majetek a zda své příjmy zdanil,” podotkl premiér. Je prý nemožné a neudržitelné, aby Andrej Babiš v jeho vládě zastával post vicepremiéra.