Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Kontaminovaná bazalka v Česku. „S tímto jsme se ještě nesetkali,“ uvedla firma
Téměř 850 kilogramů. Takové hmotnosti dosáhla šarže nevyhovující zásilky z Thajska, kterou do České republiky dovezla společnost Veggie Fruit s.r.o. U dvou zásilek bazalky laboratorní rozbor potvrdil přítomnost deseti, respektive sedmi pesticidních látek v nadlimitním množství. PrahaIN.cz zjišťovala detaily.
Podle tiskové zprávy Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) byly některé limity překročeny výrazně. V jednom případě analýza zjistila překročení limitu pesticidů 100krát, ve dvou případech čtyřicetkrát.
„Jsou stanoveny limity, v laboratořích kontrolujeme jejich koncentraci, kolik je tam pesticidů, a když to nevyhoví požadavkům právních předpisů, tak je to z našeho pohledu nevyhovující potravina a postupujeme adekvátně,“ popisuje serveru PrahaIN.cz tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Podle něj se nejedná o ojedinělý případ kontaminovaných bylin z jihovýchodní Asie. „Případů je bohužel celá řada. Naším cílem je intenzivně kontrolovat tuto komoditu již při vstupu, což je typicky na letišti v celním prostoru. Potravinu pozastavíme, odebereme vzorky a pouštíme ji na trh, až když laboratorní rozbor potvrdí, že je v pořádku,“ říká.
Kontrolují nás obden, říká společnost
Společnost, která bazalku z Thajska s nadlimitním množstvím pesticidů dovážela, se od roku 2017 specializuje na dovoz zboží z Asie do Evropy. Kromě bylin nabízí tropické ovoce, zeleninu a další produkty.
Eva Nguyenová z Veggie Fruit s.r.o. říká, že s podobně vysokým množstvím pesticidů se při dovozu ještě nikdy nesetkali. „V poslední době nás kontrolují obden a všechno vyhovuje. To ale na své stránky nedávají. Nevím, z jakého důvodu. SZPI uveřejňuje jen to špatné,“ sděluje.
Společnost prý s dodavateli pravidelně komunikuje a dbá na to, aby dodržovali normy Evropské unie. „Oni se snaží,“ podotýká Nguyenová.
Do jakých obchodů měla výše popisovaná bazalka z Thajska přijít, nám neprozradila. „Jsou to interní informace,“ dodává.
Evropská unie versus třetí země
Prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal připomíná, že podobná věc by se v případě potravin pocházejících z Evropské unie stát nemohla. Dovoz ze třetích zemí podle něj nese riziko.
„Evropská unie je, co se týká snižování pesticidů a zákazů více rizikových pesticidů, globálním lídrem. My jako globální pěstitelé je nemůžeme používat. Aktivně pracujeme na tom, aby se jich používalo méně. Na dovozy z třetích zemí jsou stanoveny limity. Zbytek světa moc neřeší ekologii, tam jde primárně o nejlevnější produkty a může se stát, že dojde k překročení,“ popisuje redakci.
V Thajsku podle Doležala výroba probíhá pravděpodobně průmyslovým způsobem, surovina je z velké plantáže, těžko se zde bude hledat lokální bio farma. Vliv má také klima, v teple a vlhku se prý rozvíjí i houbové choroby, tedy například plísně. „Tím pádem se to ošetřuje fungicidy, aby se zabránilo šíření plísní. Z tohoto pohledu zde může být vyšší dávka těchto přípravků,“ popisuje
Jak už prezident Agrární komory naznačil, hlavním důvodem, proč se tyto produkty do Česka dováží, je cena. „Dokážu si představit, že v Thajsku bude daleko nižší cena práce. Jsou tam i lepší podmínky, sklízí se tam několikrát ročně. Některé plodiny, které tady stěží vypěstujeme, nebo vůbec, oni jsou schopní vypěstovat na průmyslové úrovni několikrát ročně,“ říká.
„Není správné konzumovat potraviny, které jsou napadené plísní, ale není ani správné konzumovat potraviny, které jsou ošetřeny pesticidy v tak obrovském množství,“ dodává.
PrahaIN.cz se také zajímala o možné zdravotní potíže související s případnou konzumací bazalky z Thajska s vysoce nadlimitním množstvím pesticidů. Státní zdravotní ústav (SZÚ) se ale nevyjádřil.
Hovořili jsme však s odborníkem, který nám mimo záznam sdělil svůj názor s tím, že si ale máme počkat na stanovisko SZÚ. „Akutní problémy by v případě konzumace pravděpodobně nenastaly. Spíš se jedná o to, že pesticidy jsou látky, které tělo neumí odbourat, akumulují se a při dlouhodobé konzumaci takto kontaminovaných potravin by mohly vzniknout zdravotní potíže. Hovoří se o karcinogenních účincích,“ řekl.
Ty, brďo… Tak dáma se pozastavuje nad tím, že úřad zveřejňuje JEN špatné výsledky. A proč by měl zveřejňovat dobré vyslwdky, když je to pouze ZÁKLADNÍ POŽADAVEK, který má být BEZPODMÍNEČNĚ splněn?
Na telegrame,na kanali quinta columna pod mikroskopom mali ten piesok zo sahary a že obsahoval aj grafén…vzorky z mesta Granada
Co na to říci. Je to krutá daň z toho, že jsme doslova pohřbili zemědělství a dali možnost obchodním vychcánkům, aby za malé peníze dováželi jedovatý šrot ze vzdálených a nekontrolovaných koutů světa. Sami zemědělci stojí v jednom šiku s nataženou rukou po dotacích za to, že nebudou pěstovat potravinový základ společnosti a místo toho se podou na polích zasévat naprosto nepotřebné suroviny jako je řepka, kdoví jaké obilniny a hlavně kukuřice, kterou ani zvířata moc nežerou a to ani ve formě popcornu. žer popkorn a sleduj dění. To nevadí, že ti z toho bude blbě, hlavně že naplníš mantru. Co z toho tedy jasně vyplývá?
No jednoznačně mi z toho plyne, že se musíme oprostit od prefabrikované západem dovezené politiky šílenství a začít trochu s rozumem hospodařit ve své zemi, i když jsme ji skoro celou zazdili a rozprodali výměnou za celostátní porobu, šikanu a chudobu. Zemědělce odměňovat za to, že pěstují zdravou a různorodou potravinovou základnu, za to, že chovají zodpovědně domácí zvířata a doplňují trh naprosto nezávadnými potravinami a při tom zkvalitňují půdní fond. V opačném případě na ně musíme pohlížet jako na údržbáře skládek nebezpečného odpadu.
Je nutné změnit celý systém od globálního na lokální.
https://www.youtube.com/watch?v=43v2xzzjsps
V.C. máš vždy skvělý názor, nadhled i argument. podobný názor má nejspíč většina lidí, jen se neví jak stohoven. Náš podvodný rozvrat byl cílený a připravovaný mnoho let, ale cesta tu je.. (www.czechaslavakia.cz)
Ano je to tak. Sama bydlím s rodinou na vesnici, takže se snažíme co nejvíce zeleniny a ovoce vypěstovat na zahradě. Všichni nemůžou být zemědělci a na balkóně v paneláku těžko vypěstujete brambory nebo mrkev. Bohužel jsem přestala věřit i potravinám na farmářských trzích. Před rokem jsem objevila článek, kde popsaly výsledky z laboratoře. Zkoumali asi 10 vzorků jahod z trhů a z velkoobchodů . Nejhůře dopadly právě ty z farmářského trhu, našli tam 7 druhů pesticidů. Zprvu jsem tomu nevěřila, ale začala jsem si všímat, jak se prodávají třešně. Jsou na stánku vystaveny celý den, krásně se blýskají, večer jsou jak čerstvé. Nevím, čím to stříkají, já bych to nekoupila. Ze své zkušenosti vím, jak se naše třešně z vlastní zahrady (ne chemicky ošetřené) rychle kazí i v lednici. Je to prostě všechno jen o penězích. Bude hodně těžké toto všechno napravit.