Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Koupili jste si zboží se zárukou dva roky? Zlobíte se když po 2 letech přestají fungovat? Nezlobte se, jsou v nich záměrně vestavěna kurvítka!!!!!
…..o „kurvítkách“ které se vestavují do produktů jsem psal v minulosti nespočetněkráte. Je nutné si opět připomenout….
12:54
Mám doma metličkový šlehač z bývalé DDR a neustále fantasticky funguje. I s tyčovým mixérem. Posloužil mnoha lidem a po 35 letech se vrátil opět ke mně. Všichni, kdo ho používali, nevěřím že vždy opatrně si pak koupili nový. Po několika letech jim odešel. Nakonec litovali, že si nenechali ten starý, ten můj, který jsem kdysi v 74 roce minulého století zakoupil. Reklamace na zakoupené zboží v minulosti skoro nebyly. Zvrat nastal až někoho napadlo, vestavět „kurvítka“ která zlikvidují zboží po záruce.
[wp_ad_camp_1]
Slovenští poslanci chtějí zakázat „kazítka”, která prý záměrně ničí spotřebiče po záruce
Poslanci slovenské vládní strany Směr-SD chtějí zákonem zakázat, aby výrobci a prodejci instalovali do výrobků součástky, které jsou záměrně vyrobeny tak, aby zkracovaly životnost celého výrobku. Poslanci alespoň tvrdí, že takové součástky opravdu existují.
Myslíte si, že ve spotřebičích jsou součástky, jejichž úkolem je výrobek pokazit?
Celkem hlasovalo 16686 čtenářů.
pátek 24. dubna 2015, 16:12 – Bratislava
„Existuje množství servisních center na Slovensku, která při posuzování vlivu různých součástek nainstalovaných ve výrobku měla indicie a důkazy, že v samotných výrobcích byly součástky, které svou kvalitou či napojením mohly snížit hodnotu výrobku,“ uvedl slovenský poslanec Otto Brixi, který normu předložil.
Zákon počítá s pokutami pro dodavatele zboží, pokud znalecký posudek prokáže, že výrobek v sobě měl součástku, která ho rozbila. Posuzovat by to měla obchodní inspekce, která bude znalecké posudky zadávat. Není ale jasné, jak bude posuzovat, zda porouchaná součástka měla schválně výrobek pokazit, nebo je jen z levného materiálu a po čase se opotřebovala.
Pokud by se přitom existence takové součástky prokázala, hrozila by dodavateli pokuta v přepočtu až 4,5 miliónu korun.
Jejich zákaz nám připomíná vyhlášení zákazu yettiho ve slovenských horáchprodejce elektroniky
„Rozhodli jsme se novelizovat zákon o ochraně spotřebitele z důvodu, že na trhu je množství podnětů, které se týkají možných zařízení a součástek, jež by mohly znehodnocovat samotné výrobky,“ řekl ČTK poslanec Brixi. Podobný zákon už přijala také Francie.
Je to jako věřit na yettiho
Podle výrobců elektroniky jde ale o fámu. Žádné takové součástky neexistují. Přístrojům, které si lidé chtějí levně koupit, se po nějaké době stane, že se rozbijí. Kvůli tlaku na cenu se vyrábějí z levnějších materiálů, které se po nějaké době opotřebují.
„Jejich zákaz nám připomíná vyhlášení zákazu yettiho ve slovenských horách,“ citoval Deník N Ondřeje Pešáka ze společnosti Okay, která prodává elektrospotřebiče. Existenci kazítek označil za součást mytologie, která nemá reálné podklady.
Števo Porubský z portálu Techbox.sk říká, že dokázat, že výrobce použil úmyslně něco jako kazítko, je téměř nemožné. „Neexistuje způsob, jak výrobce – především levných zařízení – přinutit, aby do svých produktů používali pouze kvalitní součástky, které se nepokazí po dvou třech letech,“ upozornil.
Odborník na IT technologie Ondrej Macko v televizi TA3 uvedl, že v současnosti se vyrábějí přístroje na kratší dobu používání. „Dnes se vyrábí hlavně na cenu. Životnost přístroje už není nastavena tak, že dvacetiletý vysavač po babičce bude ještě 15 let v pohodě fungovat,“ upozornil.
„Taková zařízení se už dnes nevyrábějí, protože lidé chtějí technologicky novější věci. Raději si koupí něco nového, než by dali opravit starý přístroj,“ dodal.
Macko zpochybňuje možnost tzv. kazítek i tím, že ve světě je určena různá záruční doba. „V Evropě jsou to dva roky, v Asii jeden rok. Takže si nedokážu představit, že by to bylo nastavené tak, že jeden den po uplynutí záruky by se přístroj porouchal,“ řekl.
Dovedu si představit nějaké součástky, které jsou z umělé hmoty a jsou uměle umístěné u tepelného zdroje, aby rychleji shořely Slovenská obchodní inspekce
Macko se domnívá, že v případě schválení zmíněného zákona bude největším kamenem úrazu vymahatelnost práva. „Bude těžké dokázat, že výrobce to schválně tak nastavil. Snaha je to pěkná, ale blíží se volby,“ uzavřel.
Pokuta až 4,5 miliónu korun
Prověřování podnětů na existenci kazítek má mít podle připravovaného zákona na starosti Slovenská obchodní inspekce (SOI), a to prostřednictvím znaleckých posudků.
„Dovedu si představit nějaké součástky, které jsou z umělé hmoty a jsou uměle umístěné u tepelného zdroje, aby rychleji shořely, a tak porouchaly celý výrobek. Dovedu si to představit například u elektrovýrobků,“ připustila Nadežda Machútová ze SOI.
Pokud by se pochybení podnikatele potvrdilo, úřady by ho mohly potrestat pokutou do 166 tisíc eur (4,5 miliónu Kč). V případě, že by vada výrobku poškodila zdraví spotřebitele, nejvyšší sankce by se vyšplhala na dvojnásobek. Kromě toho by firma mohla přijít o podnikatelské oprávnění.
Výrobci, dovozci, dodavatelé a prodejci tak podle předlohy zákona nebudou moci do výrobku instalovat součástku, která by mohla způsobit zkrácení životnosti produktu nebo jeho nefunkčnost, případně by způsobila vady zboží.
Zdroj (1)
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.