L-tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si tělo neumí vyrobit samo. Je proto velice důležité přijímat tuto výchozí látku pro tvorbu neurohormonů ze stravy. A to v dostatečném množství a formě. L-tryptofan je totiž důležitý i pro tvorbu řady enzymů a vitamínu B3.

L-tryptofan je životně nezbytná aminokyselina, která je důležitá pro každou buňku v těle. L-tryptofan si tělo neumí vyrobit samo. Do těla se tato aminokyselina dostane pomocí bílkovin, které se dále štěpí.

Tělo však nedokáže nárazově přijmout velké množství aminokyselin. Proto je potřeba aminokyseliny včetně L-tryptofanu přijímat ve stravě pravidelně. Výhodou je, že je obsažen v řadě potravin, avšak ne všechny mohou být jeho dostatečným a kvalitním zdrojem. Cena L-Tryptofanu není nijak vysoká. Při jeho užívání je ale nutné dbát na jeho dávkování, nebo se předem poradit s lékařem.

Nedostatek L-tryptofanu má vliv na náš spánek

Nedostatečný příjem či vstřebání L-tryptofanu může způsobit v těle nedostatek serotoninu nazývaného též jako hormon štěstí. L-tryptofan je totiž jediný stavební kámen, ze kterého se serotonin za přítomnosti vitamínu B6 v mozku vytváří.

Pokračování článku: L-Tryptofan: Aminokyselina dobré nálady a spánku

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.