Občas jsem jako spolujezdec jela přes Sloup, kde je hned u cesty vidět překrásná veliká skála. Nemůžu si pomoct, něco mě na skálách fascinuje a když jsou v nich navíc i jeskyně, tak mám obrovskou touhu je prolézat. Jelikož byl Sloup daleko, nějak jsem si netroufla sama na výlet a byl z toho takový restík, který možná jednou bude. Ale s vlastním autem je to hned jiná situace, takže jsem zverbovala partu a vyrazila směr sloupsko-šošůvská jeskyně. Těšila jsem se opravdu moc a výsledek předčil moje představy. Teprve až když jsem zlezla dovnitř mi došlo, proč jsem se na to místo tak dlouho chtěla jít podívat. Ta skála na mě zdálky vždycky úplně volala…

 

[wp_ad_camp_2]

 

Jděte na dlouhý okruh!

Když dojedete do Sloupu a chcete prolézat jeskynní komplex, máte na výběr dvě možnosti, dlouhý a krátký okruh. My jsme si zaplatili dlouhý. Respektive než stihl někdo něco namítnout, zahlásila jsem DLOUHÝ a bez diskuze. Dobře jsem udělala, protože pouze na dlouhém okruhu jsou vidět ty nejkrásnější krápníky, zejména mám na mysli krápník co se jmenuje Svícen. Přesně tak i vypadá.


Sloupsko-šošůvské jeskyně leží v severní části CHKO Moravský kras severně od města Brna, nedaleko od okresního města Blansko a na jižním okraji městečka Sloup.

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Nejznámější Eliščina jeskyně má vynikající akustiku, a proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou také charakteristické křehkou a barevnou krápníkovou výzdobou.

Jeskyně jsou podzemním tokem Sloupského potoka spojeny s největší českou jeskyní – Amatérskou. Spolu s ní pak tvoří jeskyní systém o celkové délce téměř 35 km.

 

Pokračování zde: Léčivá místa ve Sloupu, kde můžete načerpat spoustu energie

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.