Každý, kdo má domácího mazlíčka, mi dá za pravdu, že zvířata mají léčivou moc. Naplní váš domov láskou, stmelují rodinu a studie také prokázaly, že mohou zlepšit vaše zdraví. Jak uvedla Florence Nightingaleová v 60. letech 19. století: „Malé domácí zvíře je často vynikajícím společníkem pro nemocné, zejména při dlouhých chronických onemocněních.“

Dodnes víme, že je to skutečně pravda, a věda stále zkoumá různé léčebné účinky, které může mít zvíře na člověka.

Jedna studie publikovaná v časopise American Journal of Cardiology zjistila, že muži, kteří utrpěli infarkt, měli větší šanci přežít, pokud vlastnili psa. Jiná studie zjistila, že vlastnictví domácího mazlíčka může snížit krevní tlak během pouhých šesti měsíců. Probíhá také výzkum léčebného potenciálu kočičího vrnění. Mnozí se domnívají, že vibrace vytvářené kočičím mručením mohou být léčivé při nemocech a mohou pomoci snížit bolesti svalů a dokonce i záněty. Zvířata se také již dlouho používají v nemocnicích jako součást terapeutických programů pro osoby, které se zotavují z těžkých onemocnění.

Proč jsou zvířata tak léčivá

Většina zvířat nesoudí a snaží se s člověkem vytvořit si pouto navzdory vnějším vlivům, nezávisle na jeho osobnosti. Právě toto bezpodmínečné pouto mezi zvířetem a člověkem vytváří pocit útěchy. Vědci tomu říkají „kontaktní komfort“ a tvrdí, že tato bezpodmínečná pouta mohou pomoci snížit srdeční tep, zmírnit stres a navodit relaxaci.

Pokračování článku: Léčivá síla zvířat

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.