Napadlo vás někdy, jestli náhodou velké halo okolo čínských léčivých hub není tak trošku marketing? Vypadá to, že ano. I v našich lesích totiž rostou skvělé léčivé houby. A ještě lepší zpráva: Houby, které úplně běžně sbíráte a jíte, jsou léčivé také. V dnešním článku se dozvíte, proč byste měli využít letošní úžasnou houbovou nadílku naplno a osvojit si nové recepty… Protože konzumovat české léčivé houby se vyplatí!

Běžné české houby, které všichni poznají a jejich léčivé účinky:

Samozřejmě, že konzumace těchto hub automaticky neznamená, že mají zázračné léčivé schopnosti a postaví na nohy i mrtvého, ale že v nich byly prokazatelně objeveny některé zdravotně prospěšné látky.

Bedla vysoká (Macrolepiota procera)

Obsahuje látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, značné množství proteinů, mastné kyseliny, imunomodulační glukany, β-karoten a v menší míře lykopen, jež snižuje riziko kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Zlepšuje funkci prostaty a dobře prospívá pleti. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře draslík.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Vyznačuje se ojedinělou kombinací zdravotně prospěšných látek, jakými jsou například některé vitaminy (především z řady B), dále proteiny, steroly, aminokyseliny, mastné kyseliny a potřebné stopové prvky (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I). Vůbec nejvýznamnější složku hlívy však tvoří glukany, konkrétně Beta 1,3/1,6 D glukany. Hlíva ústřičná upravuje velice účinně hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, odstraňuje nebo tlumí bolesti některých kloubových onemocnění, odstraňuje bradavice virového původu, pomáhá alergikům, astmatikům a diabetikům a její pravidelná konzumace představuje výbornou prevenci proti nebezpečným civilizačním onemocněním. Lékaři už ji dokonce začali doporučovat a využívat při chemoterapiích, protože zmírňuje jejich nepříjemné vedlejší účinky. Její kouzlo tkví ve významném posilování imunitního systému.

pokračování článku: Léčivé účinky jedlých hub, které pozná každý

 

.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.