Svět se mění – doslova

Zemské magnetické pole se posunulo na magnetický sever. Stále se pohybuje. V průběhu desetiletí se magnetický sever posunul natolik, že je třeba překalibrovat ruční kompasy, papírové mapy mohou být zastaralé a letištní dráhy se musí přejmenovat.

„Země se pohybuje, a jak se to roztavené jádro posouvá, můžete se trochu posunout kvůli bezpečnosti pilotů, protože vždy jde o bezpečnost, musíte změnit ta označení vzletových a přistávacích drah,“ řekl Brian Kulpin z letištní správy Reno-Tahoe. (Ono to nemůže být posunem zemského jádra, když Země žádné nemá, pozn. př.)

Dráha 1634 vpravo je nyní 1735 vpravo. Číslo 16 namalované na dráze bylo před několika týdny přemalováno na 17 R.

Čísla označují vzletové a přistávací dráhy, ale také pilotům sdělují magnetický směr dráhy – o kolik stupňů se odchyluje od magnetického severu.

Pilot Jonathan Hartness řekl, že elektronické kokpity se aktualizují automaticky.

„Je to velmi snadná změna, pro ty, kteří mají skleněné kokpity se spoustou avioniky, elektroniky, je to téměř bezproblémové,“ řekl.

Letiště po celé zemi mění své dráhy. Hartness řekl, že před několika týdny viděl, jak Florida aktualizovala své ranveje.

Přes letiště v Renu proletí ročně 4,3 milionu lidí a denně zde odlétá 150 letů.

„Všichni používají tyto dráhy, takže kvůli bezpečnosti je třeba mít správné označení, pomáhá to všem těm letadlům se seřadit a být nasměrovány řízením letového provozu,“ řekl Kulpin.

Změny, o kterých většina lidí ani nebude vědět, ale které jsou důležité pro zajištění bezpečnosti lidí.

Zdroj: mynews4.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.