Velkorysá politika německé kancléřky Angela Merkelové ohledně migrantů vyvolává obavy u rostoucího počtu Němců.

Proti Merkelové nyní vystupuje nejen významná část její „politické rodiny“, ale i mnoho evropských politiků, poukázal Christian Makarian z L’Expressu. V Německu, stejně jako ve zbytku Evropy, došlo k hlubokým změnám, a proto je podle autora článku příliš pozdě na to, aby se Angela Merkelová zachránila.
[wp_ad_camp_2]
Jen před dvěma týdny se „zdálo se, že se jedná o nevhodnou otázku“, zda je užitečné pomáhat Angele Merkelové zůstat  v Německu u moci. Odpověď je podle analytika L’Expressu Christiana Makariana zřejmá – ano. „Ale pak se objevila další otázka: Není příliš pozdě? Protože v Německu, stejně jako ve zbytku Evropy, došlo k hlubokým změnám,“ napsal Makarian.

Rostoucí počet Němců je znepokojen pokračujícím přílivem migrantů. Kromě ekonomického problému a strachu z kulturních změn v německé městské krajině, série incidentů hlášených v médiích vyvolává rostoucí strach v zemi, která je považována za klidnou. I když celková míra kriminality v Německu klesá, podíl zločinů, kterých se dopustili migranti, je velmi vysoký. Němci mají také dojem, že orgány vykazují nadměrnou toleranci.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer podle pozorovatele hrozí přijmout opatření, která umožní vyhnat migranty, kteří jsou v zemi nelegálně. Požádal Angelu Merkelovou o dosažení řešení problému migrace na zasedání Evropské rady, které se bude konat 28. a 29. června. V opačném případě uzavře hranice pro migranty.

Pokud se Seehofer dostane od hrozeb k akci, nebude mít kancléřka jinou možnost než ho vyhodit (z vlády), což povede k novým volbám a samozřejmě ke krachu samotné Merkelové. Takový scénář by byl velkým potěšením pro některé členy strany Merkelové – CDU, kteří chtějí obrátit stránku a donutit Merkelovou zaplatit za její velkorysost v otázce migrace.

V neděli – čtyři dny před zasedáním Evropské rady – Evropská komise v Bruselu pořádala summit na podporu Merkelové. Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika tuto schůzku bojkotovaly. Maďarský premiér Viktor Orbán okamžitě vyjádřil podráždění nad „záchrannou akcí“ kancléřky, a  uvedl, že by Merkelová neměla mít zvláštní zacházení s jediným cílem – zachovat si osobní politickou budoucnost, poznamenal Makarian.

Rakouský předseda vlády Sebastian Kurz se 13. června zmínil o vytvoření osy proti nelegálnímu přistěhovalectví, které bude zahrnovat ministry vnitra Rakouska, Německa a Itálie. Nizozemsko a Dánsko se mohou připojit k této ose.

[wp_ad_camp_2]

Proti Angele Merkelové je nyní nejen významná součást její „politické rodiny“. Zároveň vyvolává bolesti hlavy u evropských populistů. Merkelovou podporuje pouze Francie. Ale ani to, jak poznamenal Christian Makarian, nemusí být dost, vzhledem k tomu, že se populisté také zaměřili na Paříž. 

Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.