Jsou lidové pověry založeny na pravdivém základu a zkušenostech našich předků, nebo jde o pouhou bujnou fantazii? Až 25% lidí je v nějaké míře pověrčivých a některými pověrami se řídí. Ostatní to mají spíše za pohádky. Přesto mnohé z pověr, které možná i vy považujete za zábavný výmysl, ve skutečnosti vznikly na základě znalostí, které pramení ze skutečné magie. Dnes si představíme některé z nich.

Černé kočky nosí smůlu

V historii byla černá kočka spojována s různými významy, podle místa a období, ale nejvýrazněji přetrvává víra, že černá kočka = smůla. Hlavně pokud člověku přeběhne přes cestu. Jsou ale i pověry, které říkají, že obecně jakékoli kočky, i ty černé, mohou přinést štěstí lidem, kteří se s nimi setkají, nebo je vlastní.

Pokud tuto víru vysledujete až k druidům, zjistíte, že byly kočky spojovány jak s dobrými, tak se špatnými změnami v našem životě. Jak tedy získaly černé kočky temnou pověst? Druidské pověsti tvrdí, že černé kočky jsou převtělené lidské bytosti, které jsou trestány za zlé skutky, jichž se dopustily. Jejich trest má být ten, že jsou nuceny žít v kočičí podobě.

Ve skutečnosti černá kočka varuje člověka před smůlou a neštěstím. Je to dobrý posel, který se člověku snaží pomoci. Někam jdete a přeběhne vám tím směrem černá kočka? – Nechoďte tam, bude to pro vás špatné. Černá kočka nenosí smůlu, ale cítí energiie a chce vám poradit.

Házení soli za rameno, aby se zahnalo zlo

Už vám někdy někdo poradil, abyste si hodili přes rameno sůl a chránili se tak před zlem a smůlou? Stará pověra praví, že ďábel se nejčastěji zdržuje nad vaším levým ramenem a nabádá vás k hříchu. Pokud si tedy hodíte sůl přes levé rameno, můžete tak ďábla a jeho zlý vliv zahnat. Něco podobného můžete vidět v rómské komunitě, kde se házení soli přes rameno používá k zahnání zoči (zlého oka), uřknutí a prokletí.

Údajně efektivní způsob, jak se ihned bránit proti černé magii, je mít po ruce sůl a jak to na vás někdo prskne, hned za sebe hrstku hodit a třikrát za sebe odplivnout.

Pokračování článku: Lidové pověry, ve kterých jsou ukryty magické znalosti

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.