Takový názor má předseda liberální pravicové frakce Evropského parlamentu Guy Verhofstadt.

Guy Verhofstadt na začátek svého článku připomíná, že zesnulý senátor John McCain premiéra Viktora Orbána popsal jako “neofašistu, který je v posteli s Putinem.” Situace v Maďarsku se od té doby dále zhoršila. V historickém hlasování přes dvě třetiny poslanců souhlasilo se spuštěním článku 7, což může vést k tomu, že Maďarsku budou odebrána hlasovací práva v EU.

Pozn. redakce: Přinášíme prušácky arogantním stylem prezentované názory Verhofstadta (viz video), aby si čtenáři udělali sami obrázek o “stavu Unie.” Připomínáme také to, jakým způsobem se vyjadřoval o řeckém lidu a řeckých představitelích v průběhu dluhové krize.

[wp_ad_camp_2]

Evropští zákonodárci, dočteme se dále, tak vyjádřili vážné znepokojení o stavu práva a demokracie v Maďarsku. Orbán prosadil zákony na omezení svobody tisku, zpolitizoval soudnictví, démonizuje neziskové organizace. Dokonce zaútočil na respektovanou Středoevropskou univerzitu, píše dále Verhofstadt.
Viktor Orbán to hájil tím, píše se dále, že má volební mandát, aby tak učinil. Ale pozorovatelé z OBSE řekli, že poslední parlamentní volby byly plné xenofobní rétoriky, mediálního zkreslení a divného financování kampaně. Asi to byly podle OBSE svobodné volby, ale nebyly spravedlivé.

Orbán také používá podobnou rétoriku jako Nigel Farage, aby děsil voliče ohledně masové migrace. Je jasné, že to dělal kvůli navýšení rasového napětí a nepřátelství vůči migrantům a také kvůli démonizaci Sorose.

Orbán se svým cílem vytvořit tzv. neliberální demokracii nijak netají, a co víc, chce to rozšířit do dalších zemí, spojit se s Bannonem a také s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim. Podobně jako Donald Trump má rád autoritářské postavy jako je Putin či Erdogan. Spolu s dalšími pravicovými stranami z Rakouska a Itálie má podepsanou smlouvu o spolupráci s Jednotným Ruskem. Podkopává tím spolupráci mezi národními tajnými službami, protože je možné, že tím Kremlu dodává informace.
Pochod neliberálů už nemůže být ponechán jen tak, většina zástupců evropského parlamentu bude bojovat za demokratické hodnoty.

[wp_ad_camp_2]

A Verhofstadt stupňuje: mezinárodní komunita a především USA musejí slyšet varování a musejí jednat (!): Maďarská vláda je hrozba pro mezinárodní pořádek.

Evropské vlády a USA mají morální povinnost intervenovat. Nemůžeme stát stranou a nechat populisty, aby zatáhly demokratické evropské státy do orbity Putina a podkopávaly mezinárodní normy. Takové vlády musejí nést finanční a politické následky, je potřeba podpořit organizace občanské společnosti v Maďarsku.

Za současných podmínek by se Maďarsko nikdy nestalo členem EU. Orbán otevřeně řekl, že chce tento projekt zničit. Musíme ho ihned zastavit, končí Verhofstadt.

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.