Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Máme látku, která dokonale rozloží plast, oznámili vědci
Vědci vytvořili mutantní enzym, který umí rozložit plastové lahve. Na přelomový objev přišli naprostou náhodou. Pokud se podaří tento průlom přeměnit ve funkční technologii, pomohl by vyřešit celosvětovou krizi plastového znečištění tím, že poprvé v dějinách umožní úplnou recyklaci lahví.
Nový výzkum vyšel z objevu první bakterie, která se přirozeně naučila, jak konzumovat plasty – našla se roku 2016 na skládce odpadu v Japonsku. Vědci nyní odhalili podrobnou strukturu klíčového enzymu, který dokáže pro bakterii měnit plast na energii.
[wp_ad_camp_2]
Z japonské skládky do britské laboratoře
Mezinárodní vědecký tým pak vylepšil enzym tak, aby zjistil, jak vznikl. Potom se ale ukázalo, že tato úprava změnila ještě něco: učinila molekulu ještě lepší v rozkládání plastů, konkrétně při rozbití PET (polyethylentereftalátového) plastu, používaného pro láhve na nealkoholické nápoje.
„Když jsme zjistili, že jsme vlastnosti enzymu ještě vylepšili, dost nás to zaskočilo,” komentoval výsledek profesor John McGeehan z University of Portsmouth ve Velké Británii, který vedl výzkum. „Je to skvělé a máme z toho hroznou radost.”
Zmutovanému enzymu trvá několik dní, než začne plast rozkládat. Je to ale stále mnohem rychlejší, než by to trvalo „přirozeně“, tedy například staletí až tisíciletí, kdy by se plast rozkládal v oceánech. Vědci jsou navíc optimističtí; věří, že je možné tento proces ještě více urychlit, pak by se dal použít i průmyslově.
„Doufáme, že bude možné použít tento enzym k tomu, abychom plast rozložili na jeho prvočinitele, takže ho budeme moci doslova recyklovat zpět na plast,” řekl McGeehan. “To znamená, že nebudeme muset hledat další ropu a zásadně by to také mělo snížit množství plastu v životním prostředí.”
[wp_ad_camp_2]
Jen 14 % plastových lahví se nyní recykluje
Každou minutu se po celém světě prodá asi milion lahví. Problém je, že pouhých čtrnáct procent z nich je recyklovaných. Proto spousta plastu skončí v oceánech, kde přispívá k ekologické krizi. „Plast je neuvěřitelně odolný vůči degradaci. Obrázky, které ukazují plasty znečištěnou přírodu, jsou hrozné,“ uvedl McGeehan. „Je to úžasný materiál, který se stal až moc úžasným.“
Navíc se v současné době dokonce i ty lahve, které jsou recyklovány, mohou změnit pouze na neprůsvitná vlákna, z nichž se dá vyrábět oblečení nebo koberce. Nový enzym ale umí recyklovat PET tak dokonale, že by se mohla vzniklá hmota používat na výrobu nových čirých lahví. Podle McGeehana je skvělé, že by se díky této technologie mohlo těžit méně ropy – a tím by se stala výroba plastů daleko udržitelnější.
Dopady mohou být obrovské
Zatím se povedlo uměle zvýšit účinnost enzymu o dvacet procent. Může to vypadat jen jako drobné zlepšení, ale pro autory výzkumu je to vlastně dobrá zpráva: „Zlepšení o pouhých dvacet procent nám říká, že enzym ještě není plně optimalizován. Proto teď začínáme zkoušet i další technologie, které se dosud uplatňovaly při vývoji jiných enzymů, a budeme se těšit, co se stane,” řekl McGeehan.
Tento výzkum by navíc mohl pomoci ve vývoji dalších enzymů; už dnes se totiž průmyslové enzymy běžně používají například v prášcích na praní nebo při výrobě biopaliv. Pokud by se je povedlo ještě víc zlepšit, mohlo by to vést k účinnější výrobě biopaliv nebo dalších spotřebních látek, jako jsou výše uvedené prací prášky.
zdroj: 9
Navigační systém pro dálkově ovládaného robota, který pod vodou hledá ohniska mikroplastů. Strojové učení, jenž rozpozná plast na fotografii písečného dna. To jsou projekty, na kterých ve volném čase pracuje Anna Du. Americké programátorce je třináct let a těžké výzvy si vybírá od malička, prozradila v rozhovoru pro Technet.cz.
Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/technika/anna-du-robot-programovani-python-umela-inteligence.A190521_135705_tec_technika_pka
Výroba benzinu a nafty z plastového odpadu? V Polsku možná již příští rok
Natural 95 nebo motorová nafta. I to může vzniknout z tun plastových odpadků. Metodu, která to umožňuje, vyvinuli vědci v Polsku. Vzniklou směs můžou řidiči bez problému použít a způsob výroby tohoto paliva by podle jeho autorů mohl být i ziskový.
První linka, která přemění plastový odpad na benzin, by měla fungovat již příští rok | Foto: Filip Jandourek
Zkušební chemický reaktor stojí v hale na předměstí Varšavy. Je asi metr vysoký a připomíná kotlík pokrytý alobalem.
„Pomocí našeho zařízení dokážeme přeměnit hned několik druhů umělých hmot. Zatímco z polyetylénu a polypropylénu vyrábíme motorovou naftu, z polystyrénu vzniká benzin,“ říká Radiožurnálu Adam Handerek, který tento reaktor vynalezl.Plast se přeměňuje postupným zahříváním. Rozpadem uhlovodíkových vláken pak z plastu vzniknou jednodušší sloučeniny, které poslouží jako základ pro vznik paliva. A to buď motorové nafty, nebo naturalu 95.
„Princip tohoto procesu byl samozřejmě známý už dřív. To není žádná novinka. …více zdroj
https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/vyroba-benzinu-a-nafty-z-plastoveho-odpadu-v-polsku-mozna-jiz-pristi-rok_1710151310_pla
Milý jzejza,
vynalezl to jeden čech, který ještě dnes nepochopitelně sedí za jeho vynález za mřížemi. No možná ho nyní pustí. Ukázal lidem možnost, jak si vařit doma benzín a naftu z pet lahví a umělých hmot…..
tm
No ale recyklaci plastovych flasek uz prece vymyslel svetovy vedator, ktery na to dostal i nejaky grant, pedofil, buzerant, zele, kontejner, stahovac kraliku a “rezac” prken, jo zapomnel jsem clen svetozname spolecnosti STB pod jmenem BAS, soudruh (az moc drahy) DRAHOS. Tak nevim co tady novicokovi soudruzi z UK machrujou?
Krásný….prosím vas a kdo zničí ty jaderný zbraně???? Proboha,ty psychopati,násilníci, pedofilové,zloději a vrazi???? Pomoc,prosim a myslím to vážně. Žádám a prosim o pomoc veškeré entity ve vesmíru
Jistě je to dobré, moc dobré znamení pro naši Matičku Zem.
Otázka je, co se s enzymem stane, až nebude mít co rozkládat. Nebude třeba mutovat a rozkládat i něco jiného? Třeba vodu na vodík? Ryby? Faunu-plankton? Nebude pak potřeba další enzym na rozklad původního enzymu? A pak další a další…:)
Enzym je bílkovina s omezenou životností, udělá svojí práci a rozpadne se na aminokyseliny. Bílkoviny nemutují, mutují jen geny.
Asi máte pravdu, nejsem biochemik. Na druhou stranu, cokoli uměle vytvořené, není příroda. Na tu vodu i “obyvatele” vody to stoprocentně zanechá “nějaký” dopad, což můžeme zjistit až za pár let. Cituji : Každá aminokyselina obsahuje ve své struktuře tzv. aminovou skupinu, která obsahuje dusík….
Všechny ty látky budou konzumovat i ryby, plankton. Jak říkám, nejsem odborník. Ale cokoli se nějak rozloží, rozloží se na něco jiného. A proto se ptám: jaký to bude mít dopad na faunu? Co se díky tomu uvolní do moře? I to, že by z toho měla být třímetrová sardinka není dobré. Je to narušení přirozeného prostředí. Hromada mutasardinek vyžere ostatním papku a mohou zaniknout některé druhy.
Pro mne rozumné řešení by bylo; si ten bordel pěkně rukama vysbírat, naložit a odvést do slunce. Není toho tolik, aby se s tím slunko trápilo (alespoň doufám) To samé i s jaderným odpadem. Jenže to stojí peníze a do toho se nikomu nechce. Raději se z moře udělá velká pokusná laboratoř.
A když už, tak ten borčus z moře odvést někam do separé nádrže a tam to nechat rozložit…
Hurá – “práve sme našli niekoho, kto vyrieši za nás náš problém”!
Vajgle z cigeratových ohorkov sa budú zdaňovať – “Lebo obsahujú plasty”!
https://www.aktuality.sk/clanok/670456/starostu-doru-obvinili-z-pomoci-satorovcom-a-objednavok-3-vrazd/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=clanok3&utm_campaign=HP-new2
Tak, otázka : V co se změní, tato jistě zázračná bakterie ?