Rodinné vztahy jsou docela komplikované a občas dosáhnou bodu, kdy se potřebujeme odloučit od nějakého člena rodiny. To rozhodně není snadné a je třeba se vážně zamyslet nad svým zdravím a zdravím dotčené osoby.

Klinická psycholožka a autorka knihy Vždyť je to tvá rodina…: Přetnout pouta s toxickými členy rodiny, a tak milovat sebe samé (But It’s Your Family…: Cutting Ties with Toxic Family Members and Loving Yourself in the Aftermath), Sherrie Campbell, nabízí radu, jak zjistit, zda jste v toxickém vztahu a co s tím dělat.

 

[wp_ad_camp_2]

 

V úryvku z knihy nabízí několik možností omezeného kontaktu s členy rodiny, od kterých si možná potřebujete držet odstup. Upozorňuje na to, že každá situace je jiná a v této době to pro vás nemusí být to nejlepší.

Máte k dispozici několik možností. Z vlastní zkušenosti a péče o jiné vím, že je důležité vyzkoušet všechny. Tím se snadněji smíříte se svým konečným rozhodnutím nepřicházet s nimi více do styku. Pochopíte totiž, že toxičtí lidé vám nedávají jinou možnost.

Přátelský kontakt

Prvním krokem ke stanovení hranic je možnost přátelského kontaktu. V přítomnosti toxických členů rodiny něco předstíráme, dokud toho nedosáhneme. Dáváme si pozor, abychom nedávali příliš najevo, co cítíme. Naše konverzace a emoce jsou povrchní, pozitivní a příjemné a většinou se týkají jich.

Jelikož se jim libí, když se vše točí kolem nich, můžeme to využít jako vhodnou strategii, jak se vyhnout nepřijatelnému dramatu, alespoň v té míře, v jaké jsme toho schopni. Vědomí, že tak děláme záměrně, nám pomáhá vyhnout se sebeobviňování z neustálého vzdávání se svých potřeb ve prospěch toxických členů rodiny, abychom je udělali šťastnými.

 

Pokračování článku: Máte toxické členy rodiny? Jednejte s nimi takto

.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.