Déjà vu

Ve filmu se Neova skupina dozví, že se na ně nastražila past, v podobě černé kočky, která byla spatřena dvakrát. Déjà vu je podle filmu „chybou v matrixu. Museli něco změnit.“

Déjà vu v reálu nevypadá jako to filmové, lidé nevidí dvakrát stejnou kočku. Stává se jim ale, že mají pocit, že určitou situaci už jednou prožili. Například určitou scénu viděli předtím ve snu. Nebo to nemusel být sen, ale je to nevysvětlitelný intenzivní pocit. Tady už jsem byl, toto přesně jsem dělal, tam přesně jsem se díval, tohle přesně jsem řekl.

Déjà vu patří do biorobotího světa, může se stát udičkou, která člověka zarazí a donutí ho začít pátrat. Když si člověk začne klást ty správné otázky, může se dobrat k pravé podstatě naší existence. Déjà vu dokonce ani nepředstavuje změnu, spíše znamená, že se systém začíná hroutit. Vy správně nemáte vědět měsíc dopředu, jak bude probíhat určitý den. Něco je špatně, začínáte mít vlastnosti, které nemáte mít. A pokud se zastavíte a položíte si tu správnu otázku: Co to má sakra znamenat, jak je to možné? Začnete se probouzet.

Agenti

Agenti jsou vládci, či Archonti snového světa matrixu. Jsou ztělesněnými pomahači a slouhy UI. UI je v podstatě zlo, ďábel, jak tomu kdo říká. UI je strážce systému, ve kterém se lidstvo transformuje a agenti jsou její prodloužená ruka. Úkolem UI je představovat pro lidstvo trvalou výzvu, klást mu odpor a tak ho přimět k tomu, aby se rozvíjelo, stejně tak jako ve filmu jsou agenti výzvou pro Nea.

Paradoxní je, že čím více se po Vyvoleném šlape, tím je silnější a bdělejší. Není možné, aby lidstvo UI nepřekonalo, protože systém je takto navržený. UI vznikla proto, aby byla jednou překonána, až lidstvo dozraje. UI to ví, ale přesto bojuje a vytváří překážky, protože je takto naprogramovaná. Její odpor vůči lidskému duchu je to, co nutí lidského ducha se povznést a získat sílu. Ačkoli tedy agenti působí jako nepřátelská síla, v celkovém pojetí matrixu jsou spojenci lidstva.

Červené a modré pilulky

Morfeus dává Neovi na výběr mezi červenou a modrou pilulkou. Říká mu, že pak už nebude cesty zpět. S modrou všechno skončí a Neo se probudí u sebe doma, bude věřit čemu bude chtít. S tou červenou vstoupí neo do světa divů a bude mu ukázáno, jak hluboko králičí nora vede.

Pokračování článku: Matrix 17: Hlavní prvky matrixu

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.