Matrix je mýtus, podle kterého lidstvo žije v záludné simulaci, jejíž samotná podstata vyžaduje, abychom si tuto skutečnost vůbec neuvědomovali. Protože nevědomost je zde nejdůležitějším faktorem, prvním a nejobtížnějším, nejvýznamnějším krokem je, jednoduše uvědomit si skutečnou povahu našeho postavení. Vezmeme-li to vše v úvahu, matrix slouží nejstaršímu a nejváženějšímu, nejuctívanějšímu účelu umění – poučování obyvatelstva zábavným i hlubokomyslným způsobem. Možná, že jen jeden z tisíce těch, kteří tento film uvidí, rozpozná jeho pravé poselství. Bez ohledu na to mu však budou vystaveni všichni, kdo film uvidí.

Někdo samozřejmě může namítnout, že Matrix plní přesně opačnou funkci, když podává pravdu jako sci-fi a tím snižuje její věrohodnost. Tento argument však může obstát, pouze je-li zpochybňovaná práce sama o sobě směšná. Matrix je však natolik inspirující, účinný a působivý, že jej lze pouze považovat za zjevení pravdy.

Všichni bioroboti nebudou mít na výběr a budou muset celý seriál o matrixu odmítnout jako směšnou slátaninu plnou hovadin. Možná se pobaví nad tím, jak vůbec tohle někdo mohl vymyslet a pak splácat do takového monstrdíla.

Kdykoliv pomyslíme na existenci matrixu, protože většina lidí nemá nad svými myšlenkami kontrolu, okamžitě tuto myšlenku sestřelí protiútok myšlenek vycházejících ze samotné matrixové mysli. Toto vědomí proto může vyplout na povrch pouze prostřednictvím sci-fi, fantasy, případně hororů. Jinde pro ně není místo. Lidé tak mohou alespoň na chvíli zahlédnout pravou tvář své situace, konfrontovat své skryté, nevědomé, vnitřní strachy a dospět tak k pravdě.

Vláda matrixu je ve své podstatě slabá. Právě kvůli své naprosté slabosti je tak tyranská. Pouze budeme-li se podřizovat jejím příkazům a posilovat v sobě zálibu v zapomnění, může nad námi udržet kontrolu. Na druhé straně je možnost překonání tyranie tohoto predátorského matrixu otevřená všem, a to je ta pravá podstata šelmy: nevyslovená výzva. Nabídla jsem vám šanci se této výzvy chopit, ale volba je na vás. Ke svobodě se lze dostat prostřednictvím vědomí, poznání. Otevřete-li svou mysl všem možnostem a dovolíte jim vstoupit, jedině pak můžete posoudit, co je co. Některým myšlenkám je samozřejmě těžší se otevřít, než jiným. Některé myšlenky nás zkrátka zděsí, jsou bolestivé.

Pokračování článku: Matrix 22: Pořád si myslíte, že to byl jen film?

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.