…..no jak to tak vypadá, bude brzy cena benzínu v Čr kolem 15 Kč za litr????? Nebo politici dají příkaz na další daně a cena půjde opět nahoru????…..díky jejich nenažranosti????? Pravděpodobně to druhé je reálnější. Jedině občanská neposlušnost s nimi může zamávat….

15:54

Rijád 7. januára 2016 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Hasan Jamali)

Saudská Arábia prudko znížila v utorok ceny ropy pre európskych odberateľov, informoval denník The Wall Street Journal

Štátna ropná spoločnosť Saudskej Arábie Saudi Aramco informovala o zvýšení zľavy na ľahkú ropu o 0,6 dolára za barel pre severozápadnú Európu a o 0,2 dolára za barel pre stredomorských účastníkov futures kontraktov.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Tento krok môže, podľa mienky listu, podkopať pozície Iránu, ktorý chce tento rok zvýšiť vývoz palív po očakávanom zrušenie sankcií. Iránski naftári to prijali ako pokus o konkurenciu.

“Saudská Arábia sa pripravuje na návrat Iránu”, vyhlásil bývalý hlavný analytik ropného trhu iránskeho ministerstva ropy Mohamed Sadeg Memarian.

Táto akcia Saudskej Arábie nasledovala po diplomatickom konflikte s Iránom. Saudská Arábia v nedeľou prerušila diplomatické styky s Iránom po útoku demonštrantov na veľvyslanectvo Saudskej Arábie v Teheráne. Demonštráciu vyvolala poprava 47 ľudí podozrivých z terorizmu a jeho propagandy, medzi ktorými bol tiež známy šiítsky duchovný Nimr an-Nimr. Avšak Saudi Aramco nespomína vo svojich správach pre tlač o znížení cien kvôli tomuto konfliktu.

Saudská Arábia zároveň zvýšila o 0,6 dolára za barel ceny pre Áziu a nezmenila ceny pre USA, dodáva denník.

http://www.hlavnespravy.sk/media-saudska-arabia-prudko-znizila-ceny-ropy-pre-europu/728144

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.