Nedávno jsem četl knihu od Tima Ferrise s názvem Nástroje Titánů, který udělal rozhovor se 120 úspěšnými lidmi. Při rozhovoru s těmito lidmi zjistil, že kolem 80% jich dělá různé druhý meditací, nebo jiných duchovních cvičení, která jim pomáhají navodit fyzickou a psychickou pohodu.

 

[wp_ad_camp_2]

Příklady úspěšných lidí, kteří pravidelně meditují

Tim Ferris

Začněme již se zmiňovaným Timem Ferrisem autorem bestsellerů New York Times, jako jsou Čtyřhodinový pracovní týden a Čtyřhodinové tělo. Tim Ferris jako spousta úspěšných lidí, s kterými dělal rozhovor, používá každodenní meditaci, aby se pro svoji práci spisovatele a investora dokázal koncentrovat.

Tim Ferris je také propagátorem Akrojogy se kterou se poprvé setkal díky Jasonu Nemerovi, který je spoluzakladatelem tohoto cvičení. Toto cvičení je kombinací klasické Yogy, akrobacie a thajské masáže.

O svém prvním zážitku s Akro Yogou píše: ,,V roce 2015 jsem vedle Jasona seděl při večeři u jednoho kamaráda v L.A. Přišla řeč na mou bolest v bedrech a on mi nabídl, že mě rovnou na místě ´proletí´. Protože jsem neměl mínění, co to znamená, souhlasil jsem. A on se mnou asi tak 15 minut točil ve vzduchu na svých nohou. Bylo to neskutečné a působilo to na mě, jako bych popíral zákony fyziky. A po působení trakce mě záda úplně přestala bolet.“

Od té doby Tim Ferris  začal Akro Yogu pravidelně cvičit. Pokud vás zajímá, jak cvičí Akro Yogu opravdoví Mistři, tak se můžete podívat na toto video:

 

 

[wp_ad_camp_2]

Tony Robbins

Je nejslavnějším koučem veřejného vystupování na světě. Radil lidem, jako jsou Bill Clinton, Serena Williamsová, Leonado DiCaprio a Opah, která mu říká nadčlověk. Také konzultoval vystoupení osobností mezinárodního významu včetně Nelsona Mandely, Michaila Gorbačova, Margaret Thatcher, princezny Diany, Matky Terezy a tří amerických prezidentů.

Tony se hned po ranním probuzení pouští do přípravné fáze své fyziologie o které říká: „Ber to tak, že když chceš žít život na nejvyšší úrovni, musíš se na každý den správně naladit“.

V první fázi si dá Tony Robbins ledovou sprchu, která trvá 30 – 60 vteřin. Poté pokračuje v dechových cvičeních, kdy dělá tři sady po třiceti opakováních. Jeho technika dýchání vsedě se podobá rychlému nosnímu ´ohnivému dechu´ v józe, ale při nádechu přidává rychlé protažení paží nad hlavou s tím, že při výdechu klesnou lokty až na úroveň hrudníku. Alternativně tuto techniku dělá při procházce přírodou v upravené verzi, kdy provádí cyklus čtyř krátkých nádechů nosem a pak čtyř krátkých výdechů ústy.

Tony takto celkem praktikuje devět minut toho, co by někteří mohli považovat za meditaci. Cílem těchto jeho cvičení je to, aby si po zbytek dne naladil správně emoce.

 

[wp_ad_camp_2]

Peter Diamonds

Tento muž byl časopisem Forbes označen jako jeden z nejlepších lídrů na světě. Je zakladatel a výkonný předseda představenstva nadace XPRIZE Foundation a spoluzakladatelem společností Human Longevity a Planetary Resources, což jsou společnosti zabývajícími se vesmírnými projekty, jako například navrhovaní vesmírných lodí na vyhledávání vzácných surovin na asteroidech v blízkosti Země. Je autorem knih Odvážně a Hojnost, které kromě jiných osobností doporučují číst Bill Clinton, Eric Schmidt nebo Ray Kurzweil.

Peter se při ranní sprše protahuje: „ Soustředím se přitom hlavně na spodní část těla a pak dělám i dechové cvičení a afirmační mantru… Dechové cvičení je zrychlené hluboké dychání, jímž chci prokysličit a protáhnout plíce“. Při tomto cvičení Peter několikrát opakuje afirmační mantru: „Jsem radost. Jsem láska. Jsem vděčnost. Vidím, slyším, cítím a vím, že smyslem mého života je inspirovat a vést proměnu lidstva na Zemi i mimo ni.“

Lakhiani Vishen

Narodil se v Malajsii a ve 20 letech emigroval do USA, kde založil společnost Mindvalley, která se zabývá mentoringem v oblastí psychologie, osobního rozvoje a učení různých fitness, zdravotních a meditativních cvičení. Jeho programátorský tým také vyvinul meditační aplikaci s názvem Omvana.

Napsal knihu s názvem Kód výjimečnosti. Aby tuto knihu napsal, mu doporučil Richard Brandson a po vydání se kniha stala bestsellerem v New York Times. V této knize Lakhiani spojuje duchovní zákony s osobním rozvojem a jak díky nim se stát v životě úspěšným. Kniha také obsahuje příběh o tom jak se Lakhianovi podařilo založit dnes již celosvětově známou společnost t Mindvalley s několika stovkami zaměstnanců.

 

[wp_ad_camp_2]

Pooja Mor

Je indickou super-modelkou, která se přestěhovala do New Yorku. Pooja Mor vzala mezinárodní svět modelingu útokem, když již v útlém věku pracovala pro renomované značky jako Calvin Clein, Alexander McQueen, Tony Burch, Stell McCartney, Givenchy, Roberto Cavalli a mnoho dalších.

Svět modelingu podle Pooji přináší spoustu fyzických a duševních problémů. Proto hledala duchovní cvičení, které by ji pomohlo v životě najít duševní klid. Před čtyřmi lety se seznámila s meditační praxí Falun Dafa. V rozhovoru pro Epoch Times uvedla, že vždy když si zacvičí Falun Dafa, cítí se být spojená sama se sebou, klidnou a spokojenou.

„Vždycky ráno si nechám trochu času sama pro sebe, abych si zacvičila Falun Dafa. Ten čas je můj čas, který mě spojuje se mnou samou, abych se podívala do svého nitra. Protože jsem se narodila jako Indka, už od dětství jsem se věnovala meditacím – józe a meditacím. Moje rodina je velmi duchovně založená. To mi pomáhá dívat se na život jinak.“

Celý rozhovor s Pooja Mor a o tom, v čem ji pomohlo praktikování Falun Dafa, si můžete přečíst v Epoch Times.

Video o této kultivační praxi můžete zhlédnout zde:

Keanu Reeves

Určitě znáte tohoto známého herce z filmů Matrix, Ďáblův advokát, Nebezpečná rychlost, Téměř dokonalý zločin, Constantine, Listopadová romance a mnoho dalších. Ačkoliv je tomuto herci již 55 let, tak vzhledově vypadá na 30 let.

Sám říká, že za svůj mladistvý vzhled a dobrou fyzickou kondici vděčí především zdravé stravě, cvičením, meditaci a především vyrovnanosti.

Kean Reaves je také praktikující budhista:

 

 

[wp_ad_camp_2]

Další celebrity, které meditují

Sepsat zde všechny celebrity, které používají meditaci ve svém každodenním životě, by vydalo na celou knihu. Nicméně stručně můžu popsat pár dalších lidí, kteří meditují.

Jsou to například Oprah Winfrey, známá americká moderátorka, která říká, že je o 1 000% lepší když medituje. Tina Turner řekla, že meditace ji dala sílu skoncovat s manželstvím, kde byla zneužívána. Steven Segal se meditaci věnuje již 27 let a Richard Gere, který je známým propagátorem budhismu a také medituje každý den.

Orlando Bloom říká, že meditace ho chrání před sklouznutím na špatnou cestu, což je podle jeho slov v Hollywoodu běžné. Paul McCartney zase říká: „Je to celoživotní dar. Je to něco, na co se můžete vždy obrátit.“ Zpěvák ze skupiny Sting pro změnu dělá Jógu.

Většina úspěšných lidí medituje, protože meditace těmto lidem skutečně pomáhá navodit duševní a fyzickou pohodu. Navíc když se člověk na chvíli zastaví, tak může dojít k inspiraci na nové projekty, jako jsou podnikatelské nápady, hudební díla, nebo prostě člověk může najít řešení svých problémů.

„Uprostřed meditace mě najednou osvítil nápad na film Šéf (Chef), až jsem musel na chvíli nechat meditací meditací, což normálně nedělám, a jít si pro papír. Poznamenal jsem si snad osm stran myšlenek a nápadů“ říká Jon Favreau, známý hollywoodský herec a scénarista.

 

[wp_ad_camp_2]

Co pomáhá autorovi článku

Mě osobně pomáhá, když ráno vstanu, posnídám a udělám si zelený čaj. Poté si jdu zaběhat 4 km a pak si dám venku strečink. Dojdu domů, dám si ledovou sprchu a následně si dám 15 minut meditace. Pak se teprve začnu věnovat práci.

Někomu může tento ranní rituál připadat až příliš sparťansky, nicméně když jej absolvujete, tak se budete po zbytek dne cítit jako znovuzrozený, uvolněný a bude vám to v práci více myslet. Pro mě je dobrý obchod, když obětuji dvě hodiny určitého nepohodlí v úvodu dne za to, abych se po zbytek dne cítil skvěle.

Jak říká Tim Ferris: „Když se nebudete bát trpět, pak možná nebudete trpět vůbec“

Večer si stejně jako Pooja Mor zacvičím některá z cvičení Falun Dafa. Usnout mi pomáhá, když si zacvičím páté cvičení tohoto chi-kungového systémů.

Autor: Martin Kirschner | zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.