Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty
  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

 • Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen
  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

 • JAG zatkl dalšího zločince ze CDC
  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

 • Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui
  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

Související zprávy

Merkelová se tedy pěkně vybarvila. To byste do ní tedy neřekli.

Ilustrace

Deník Bild ve svém pátečním vydání tvrdí, že Spolková zpravodajská služba (BND) obnovila svoji spolupráci se syrskou tajnou službou stávajícího prezidenta Bašára Asada s cílem čelit islámským extremistům.

00:55

Němečtí zpravodajci prý spolupracují s Asadem

Představitelé Spolkové zpravodajské služby se sice k této záležitosti odmítli vyjádřit, ale vzhledem k obvykle dobře informovanému Bildu lze předpokládat, že na této informaci něco „skutečně je“. Podle jednoho z nejprodávanějších evropských deníků, který před třemi lety oslavil šedesátileté výročí své existence, již nyní němečtí zpravodajci čím dál častěji navštěvují Damašek, kde jednají se svými syrskými protějšky. Mimo jiné prý také o tom, že by mohla BND v hlavním městě Sýrie, stále bezpečné ovládaném Asadovým režimem, opět otevřít svoji kancelář. Bild tuto zásadní informaci uvedl s odvoláním na „nejmenované zdroje“.

Zpráva o obnovení vztahů německé zpravodajské služby s jejím syrským protějškem je o to překvapivější ve chvíli, kdy německá kancléřka Angela Merkelová rezolutně odmítá, že by měla být budoucnost Sýrie spojená s prezidentem Asadem. A to i v situaci, kdy naopak Spojené státy o jeho odchodu z funkce již tak hlasitě nemluví, protože nechtějí narušit pokračující spolupráci při hledání mírového řešení s Ruskem. Ruský prezident Vladimir Putin i nadále jakékoli úvahy o odchodu Asada odmítá a nezdá se, že by jej někdo nebo něco mohlo přimět ke změně stanoviska. Oficiálně užší spolupráci se syrskou vládou ovšem odmítají všechny západní vlády. Je však zřejmé, že v zákulisí může vypadat všechno jinak.

Německo se obává islamistických extremistů

Na dotaz francouzské tiskové agentury AFP Spolková zpravodajská služba sice přímo odmítla informace publikované v textu deníku Bild potvrdit, ale uvedla nicméně, že informuje vládu a příslušný parlamentní výbor o operativních aspektech své práce. Celou věc následně odmítl komentovat také mluvčí kancléřky Angely Merkelové. Deník Bild dále zmínil, že kontaktováním syrské zpravodajské služby sledovali němečtí zpravodajci z BND výměnu informací o islamistických extremistech a otevření komunikačního kanálu v případě jakékoli potenciální krize.

Kancléřka Merkelová před několika dny uvedla, že svět musí usilovat o nalazení diplomatického řešení syrského konfliktu, které povede k ukončení zabíjení nevinných civilistů a vyhánění z jejich domovů. Opakovaně však odmítla, že by měl Západ nějakým způsobem spolupracovat s režimem syrského prezidenta Asada. Merkelová mu vyčítá bombardování vlastního obyvatelstva a obviňuje ho z toho, že má hlavní podíl na masivním exodu syrského obyvatelstva na evropský kontinent. Německo se také po teroristických útocích v Paříži aktivně zapojilo do konfliktu v Sýrii. Na začátku tohoto měsíce vláda schválila vyslání vojenské mise v počtu 1200 vojáků do Sýrie, kde by se měli soustředit na technickou podporu německého letectva.

převazto ze serveru ParlamentníListy.cz

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
6 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře