Mimoriadna správa: Turecká stíhačka zostrelila pri svojich hraniciach ruskú stíhačku

Turecko/Sýria 24. novembra (HSP/FQ/foto:FQ/Ria Novosti)

11:54

Vojenská stíhačka sa zrútila do rieky pri sýrsko-tureckých hraniciach

Turci zostrelili stíhačku, pretože údajne narušila vzdušný priestor Turecka pri sýrskej hranici a údajne ignorovala upozornenia. Pre agentúru Reuters tak povedal funkcionár tureckých obranných síl. Prvé správy hovoria, že sa jednalo o stíhačku SU-24. Dvaja piloti sa údajne zachránili vďaka katapultu.

Podľa tureckej vetvy CNN stíhačka narušila vzdušný priestor Ankary. Turecké autority ohlásili, že stíhačka bola upozornená 10-krát v priebehu piatich minút pred tým, než na ňu zaútočili.

 

Jeden pilot je v zajatí Turkménov

Nariadenie zostreliť stíhačku prišlo od premiéra Ahmeta Aavutoglua, ktorého informovali o narušení vzdušného priestoru. Podľa svedkov sa pilotom podarilo katapultovať pred zrútením stíhačky. Jedného z nich zajali turkménski vojaci, ktorí bojujú proti Assadovi na severe Sýrie, druhý je zatiaľ na neznámom mieste.

 

stihacka

 

Moskva: stroj bol náš, avšak nenarušoval vzdušný priestor Ankary

Ruské ministerstvo obrany zostrelenie stroja potvrdilo, avšak uviedlo, že lietadlo sa pohybovalo vo výške 6000 metrov a výlučne nad územím Sýrie. Po zostrelení lietadlo dopadlo do oblasti zóny Latakia, kde už pár dní prebiehajú nájazdy Rusov a Sýrčanov.

Viaceré zdroje hovoria, že stíhačku zostrelila turecká F-16, no ruská štátna tlačová agentúra Ria Novosti na svojom webe uvádza, že stroj bol zostrelený zo zeme.

Kvôli chladným vzťahom medzi krajinami bola ešte pred zostrelením naplánovaná návšteva Sergeja Lavrova pre posilnenie diplomatických vzťahov: agendou mal byť boj proti Islamskému štátu, ktorý je spoločným nepriateľom, ako aj sýrska kríza, ku ktorej zastávajú, naopak, rozdielne pozície.

 

Ruskí piloti sa katapultovali sú nažive a dopadli na sýrske územie
Ruskí piloti sa katapultovali, sú nažive a dopadli na sýrske územie
Turecko v sýrskom konflikte totiž stojí na opačnej pozícii ako Rusko a operuje proti vláde sýrskeho prezidenta Asada. Turci sa údajne už skôr vyjadrili, že budú robiť všetko pre to, aby obránili svoje hranice, aj za použitia sily. Svoje varovanie tlmočili Rusom už minulý týždeň prostredníctvom ruského veľvyslanectva v Ankare.

V spojitosti so zostrelením turecký premiér Ahmet Davutoglu nariadil ministerstvu zahraničných veci konzultovať s NATO a OSN nasledujúce kroky.

V Sýrii okrem medzinárodnej koalície riadenej USA operuje aj Rusko a od 30. septembra bombarduje územia Islamského štátu. Moskva medzitým nariadila umiestnenie prvých dvadsiatich tankov v blízkosti Aleppa pre posilnenie útokov proti sýrskym povstalcom spolu s Iránom.

 

Infografika
Infografika

Celý článek si můžete přečíst zde.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.