Mimořádný summit: Co by měla dělat V4, když se EU rozpadne?
…..o rozpadu EU je zbytečné polemizovat. EU se řítí po dálnici 280 km/h proti betonové zdi, která není vidět. Ano je krátce před námi, ale s tím také přijdou dosti velké problémy. Problémy, které si dnes ještě málokdo umí představit….
05:55
[wp_ad_camp_1]Na mimořádném summitu, který se bude konat 15. února a svolává se z iniciativy České republiky, si Visegrádská čtyřka připomene své 25. výročí. Nebude se ale mluvit o výročí, tématem dne budou uprchlíci a nelegální migranti, koordinace společného postoje a upevnění hranic. Na poslední chvíli se k V4 připojila Makedonie a Bulharsko. Proč vlastně?
Pro Sputnik na tuto otázku odpovídá senátor Jan Veleba.
Jan Veleba: Znamená to, že Visegrádská čtyřka chce posílit svoji pozici. A Makedonie a Bulharsko se připojily asi proto, že to jsou nárazníkové země. Takže tam půjde, podle mého názoru, o pokus o dohodu o nějakém zkoordinovaném postupu, nějaké zkoordinované politice.
Sputnik: Říkají, ze šéfové vlád budou jednat mimo jiné o vytvoření záložní hraniční linie na úrovni Bulharska a Makedonie, což by de facto znamenalo vyřazení Řecka ze Schengenu. Makedonie už staví druhou řadu ostnatého drátu na hranici s Řeckem. Co se stane se Schengenem?Já si myslím, že to má byt zvýšení tlaku na to, aby evropští politici začali dělat skutečné kroky, aby se ta schengenská hranice skutečně začala hlídat. V podstatě unie neudělala do této chvíle nic. A tady to má byt příprava na záložní řešení, pokud se ukáže, že ti evropští politici nejsou schopní jakýchkoliv akt, zatím to tak je, anebo to má byt zvýšeni tlaku na Merkelovou a spol.
V polovině ledna Donald Tusk řekl, že existují pouze dva měsíce na vyřešení imigrační krize. Jinak se Schengen rozpadne. Švédský premiér dodává, že se může zhroutit Evropská unie. Jeden měsíc již téměř uplynul… Co tedy bude, dal? Vaše prognóza?
Evropská unie směřuje ke svému rozpadu. Já sám si myslím, že se to úplně nerozpadne, ale že se stane to, že jednotlivé státy si to budou řešit každý prostě po svém, podle toho, do jaké míry budou hranice zavřené, budou postupovat. Což znamená, že zatím se ta unie udrží, protože má jednu měnu. Ale čím dal tím víc to budou ty jednotlivé státy řešit samy.
Existuje podle vašeho názoru nějaký jiný způsob, jak vyřešit imigrační krizi, než uzavření hranic?
Neexistuje, neexistuje…
A co byste podnikl vy sám v této situaci?Evropská unie měla rok a půl na to, aby začala schengenskou hranici chránit, a vůbec nic neudělala. Tak co bych podnikl? To, co před rokem doporučil prezident Miloš Zeman — prostě chránit hranice. Nic jiného tady dělat nejde. Ale to, co předvedli evropští lídři včetně Tuska, který je v podstatě prezidentem EU, ti prostě nic neudělali. Chovali se velmi lehkovážně. A ty dopady budou velice těžké. Můj pohled je takový, že Česká republika se musí opřít o Visegrádskou čtyřku a spolu s Polskem, Slovenskem a Maďarskem dělat koordinovanou politiku, a se svým jednotným postojem pak jít do Bruselu. Nevěřím tomu, že když někdo mávne proutkem, pak se evropští politici nějak vzpamatují a začnou tu situaci řešit. Opakuji: oni toho nejsou schopní.
Co očekáváte od mimořádného summitu V-4?
Očekávám, že se dohodnou nějaká pravidla společného postupu, podle mého názoru to kvůli tomu svolávají. Řeč bude o tom, jakým způsobem budou koordinovat své jednání s Bruselem a jakým způsobem se připraví na nějaké společné jednotlivé kroky, aby se v zemích V-4 nedělo to, co se děje v Německu. To znamená — společná obrana, společný postup v případě, jestli se unie rozpadne, atd. V Německu je přes milion uprchlíků. Několik set tisíc není vůbec identifikováno. Roste tam napětí, rostou náklady. Německo zaplatí za dva roky přes 50 miliard eur. Ty peníze jim budou chybět na jejich občany. Situace se zatím nezastavila, proudí tam další. Němci to nezvládnou. Všechno skončí tím, že přes půl milionu lidí bude muset Německo opustit. A já jsem zvědav, kam půjdou tito uprchlíci — do sousedních zemí, do Česka také. Musíme zabránit tomuto nebezpečí.