Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Módí na Ukrajině: Indie ukazuje, že příští éru globální diplomacie už nepovede Západ
Sotva sedm týdnů před Ukrajinou se Módí vydal na cestu ke spojenci Indie, Ruska, což byla první oficiální zahraniční návštěva jeho vlády ve třetím funkčním období. Zatímco západní spojenci Indie byli ve své kritice přímí, ale zdrženliví, ukrajinský Vladimir Zelenskyj se vyjádřil mnohem ostřeji a prohlásil, že je „obrovským zklamáním… vidět vůdce největší demokracie na světě, jak se v Moskvě v takový den objímá s tím nejkrvavějším zločincem“, neboť ve stejný den byla zasažena významná dětská nemocnice na Ukrajině, což si vyžádalo mnoho obětí.
Někteří komentátoři naznačují, že Módího návštěva Ukrajiny byla zinscenována s cílem zmírnit hněv vůči jeho předchozí návštěvě Moskvy.
Zkušený odborník na indickou zahraniční politiku by však trpělivě poukazoval na to, že se ubírá vlastní cestou, diktovanou vlastními národními zájmy, a jak to nahrává strategicky vyváženému přístupu ke světové politice. Dillí zná své místo na mezinárodní scéně a své postavení vůči zbytku světa a podle toho také postupuje.
Současná návštěva podtrhuje obtíže při udržování citlivého a vyváženého statusu quo ve stále roztříštěnějším světě. Jen několik dní předtím, než se Módí vydal na cestu do Polska a na Ukrajinu, přijel do Indie na čtyřdenní oficiální návštěvu velitel ruského námořnictva admirál Alexejevič Mojsejev, což odráží měnící se geopolitickou mapu jižní Asie po událostech v Bangladéši.
Nový mírový plán?
Mírové snahy jsou úspěšné, pokud jsou procesy a platformy vstřícné vůči válčícím stranám. Místo toho jsme byli svědky summitu o míru na Ukrajině, který se konal na začátku tohoto roku ve Švýcarsku a na který nebyla pozvána hlavní strana konfliktu.
Indie se nicméně akce zúčastnila, aby vyjádřila své odhodlání k míru a diplomacii, ale kvůli nepřítomnosti Ruska se zdržela podpisu společného komuniké. V souvislosti s celosvětovým tlakem na multipolaritu jsou to tedy stále více nezápadní mocnosti, které nyní hrají stále důležitější roli při zprostředkování konfliktů.
Nyní zablokovaný mírový proces mezi Ruskem a Ukrajinou na jaře 2022 se téměř podařilo uskutečnit díky intenzivnímu zprostředkování Izraele a Turecka, které nejsou ani jednou z tradičních západních mocností. Ironií osudu je, že podle veterána investigativní žurnalistiky Seymoura Hershe a bývalého izraelského premiéra Naftaliho Bennetta to byl právě Západ pod vedením USA, kdo tato mírová jednání zastavil.
Vzhledem k tomu, že se zjevné limity vlivu Západu díky jejich neúspěšnému režimu sankcí ostře odhalily a v indo-pacifickém regionu roste vliv Číny, odpovědnost za udržení a prosazování globálního míru a stability přirozeně padá na nezápadní státy – lídry globálního Jihu, kteří mohou být považováni za nestranné a neutrální prostředníky v době konfliktu.
Dosud žádný významný západní představitel nevyvinul konkrétní úsilí o návštěvu Ruska, a to ani za účelem podpory mírových rozhovorů. Módí zopakoval, že „Indie pevně věří, že žádný problém nelze vyřešit na bitevním poli“, a postavil svou zemi „na stranu míru“.
Svěží vítr
Návštěva premiéra v Polsku je první návštěvou indické hlavy státu v této zemi po 45 letech. Je to předzvěst nenápadného, ale přesto významného posunu v indické politice vůči střední a východní Evropě, v níž se Dillí dosud zdráhalo aktivně angažovat. Proto i po rozpadu SSSR probíhaly vztahy mezi bývalými členy Varšavské smlouvy volněji než například vztahy s USA nebo se západní Evropou.
Západní podpora a měnící se geopolitická dynamika však katapultovaly konflikt v Evropě do globální agendy, čímž zastínily mnoho naléhavých problémů rozvojového světa. Indie jako samozvaný vůdce globálního Jihu nyní usiluje o větší angažovanost ve vztahu ke zbytku zúčastněných stran konfliktu ve snaze přimět je k míru a diplomacii.
Zdá se, že toto úsilí funguje. Zelensky navrhl, aby se příští funkce mírového procesu konala v Indii, která nedávno nad očekávání uspěla během summitu lídrů G20, když účastníky bloku svedla dohromady a podepsala pro všechny přijatelnou deklaraci. Zelensky však poznamenal, že by bylo „logické“, kdyby Indie nejprve podepsala komuniké ze summitu ve Švýcarsku, pokud by měla hostit příští mírový summit. Vzhledem k dobře známému postoji Indie se však zdá nepravděpodobné, že by Dillí podepsalo komuniké, pokud nebude zaručena ruská přítomnost v mírovém procesu.
V kombinaci s větším zviditelněním BRICS+ jako významné platformy nezápadních narativů, rozvrácením liberálně-mezinárodního řádu a nastolením multipolárního řádu je nezápadní svět realitou, se kterou je třeba počítat. Módí dokázal mocným, že je možné odložit rozdíly, pokud existuje skutečná vůle k vytvoření dlouhodobého, vzájemně přijatelného mírového řešení pro všechny.
Zdroj: rt.com
Ti dva salutující SSmani se tam vyjímají. Zelenáč je poněkud zaražen, asi už si chystá cestovní zavazadla.