Pro prvopodstatu přeložila Mia Mai
MOSKVA- Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok povedal, že je pripravený koordinovať údery proti islamským štátom s USA a ich spojencami, ale varoval že také jednania, ako turecké zostrelenie ruskej stíhačky môžu zničiť všetky nádeje na spoluprácu.
08:54

Po rokovaní s francúzskym prezidentom François Hollandom v Kremli, Putin povedal, že je pripravený na spoluprácu s koalíciou ktorá je na čele USA.
Je to ďalší krok ku spoločnej snahe o spoluprácu medzi Ruskom a Západom.
Rusko a Západ sa nevyhli hlbokým nezhodám o angažovaní sýrskeho prezidenta Bašára al-Asada. Hollande povedal, že Francúzsko je pripravené na boj po boku Ruska.
Od kedy Rusko zasiahlo Sýriu pred dvoma mesiacmi, Moskva a Washington sa dohodli na opatreniach, ktoré majú znížiť riziko kolízii medzi lietadlami a vzdušnými zbraňami.
Hollande dorazil do Moskvy po stretnutí s prezidentom Obamom na začiatku tohto týždňa. Teroristické útoky v Paríži 13. novembra viedli Francúzsko, aby zvýšilo svoje operácie v Sýrii a hľadalo nejaké realizovateľné dohody medzi cudzími mocnosťami zúčastnených v Sýrii. Hollande povedal, že on a Putin súhlasia na vykonávaní úderov iba proti teroristom, ISIS a džihádistickým skupinám.
Putin už dlho tvrdí, že západné mocnosti, Rusko a Čína spoločne čelia spoločnému islamskému nebezpečenstvu, a dal jasne najavo, že neznáša, že vidí, aký má Západ ľahostajný postoj ku týmto útokom. Taktiež poznamenal že Amerika nebrala islámistické hrozby dostatočne vážne.
Ku parížskym útokom došlo krátko po tom, čo bomba zničila ruské dopravné lietadlo na ceste z egyptského Sharm el-Sheikh rezort do Petrohradu. Zabila všetkých 224 ľudí na palube. Vo štvrtok, Putin a Hollande poľutovali nad týmito útokmia  to dalo príležitosť Putinovi, aby znovu zdôraznil spoločnú hrozbu a o potrebe aby hlavné mocnosti konali v zhode.
Vnorený obrázok 1
(pozn. zostrelené ruské lietadlo)
Putin zdôraznil boj proti globálnemu terorizmu ako prostriedok na zlepšenie vzťahov so Západom. „Naša pozícia je rovnaká,“ povedal Putin Hollandovi pred tým, než začali svoje súkromné ​​rozhovory. „To nás núti spojiť svoje sily v boji proti teroristom. Sme pripravení spolupracovať s Vami, pán prezident. „
Hollande povedal, „Som v Moskve preto, aby sme prišli na to, ako môžeme konať spoločne s cieľom koordinovať naše akcie, zasiahnuť túto teroristickú skupinu a pre nájdenie politických riešení pre Sýriu.“
Ale spolupráca medzi ruskými a západnými silami pôsobiacimi v a cez Sýriu čelí ďalšej významnej prekážke: rastúce nepriateľstvo medzi Ruskom a Tureckom.
Putin povedal, že Rusko predpokladá, že by sa turecké útoky proti ruským silám cez sýrske hranice nemali opakovať. Naznačil, že Spojené štáty nesú časť viny, pretože vojenská komunikácia cez leteckú prevádzku v Sýrii by mala zabrániť akémukoľvek nedorozumeniu.
V Londýne, britský premiér David Cameron vo štvrtok tvrdil argumenty pre rozšírenie britských náletoch zameraných na islamský štát na Sýriu. Parlament hovorí, že skupina predstavuje zásadnú hrozbu pre bezpečnosť Británie a že Spojené kráľovstvo nebude čakať kým sa odohrá ďalší útok.
V roku 2013, Cameron prehral hlasovanie o možnom vojenskom zásahu proti sýrskej vláde. Ale budúci rok, Británia schválila nálety proti islamskému štátu pôsobiacom v Iraku.
Turecko tvrdí, že ruské lietadlo porušilo vzdušný priestor ale Rusko toto tvrdenie popiera. Putin, ktorý opísal čin ako „nôž do chrbta“ povedal vo štvrtok, že Turecko sa neospravedlnilo za incident.
Ukázalo sa, že ruská vláda zameriava svoju zlobu proti tureckému hospodárstvu. Na zasadnutí vlády, Medvedev povedal, že spoločné investičné projekty s Tureckom budú zmrazené alebo zrušené. Rokovania o navrhovanom preferenčnom obchodnom programe s Tureckom by boli tiež vyradený, povedal Medvedev.
Tieto dokumenty obmedzia činnosti tureckej ekonomickej štruktúry v Rusku, obmedzia dodávky tovaru, vrátane potravín, práce a služieb od tureckých firiem.
Překlad: Mia Mai
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.