Před několika měsíci můj syn řekl něco, na co musím pořád myslet. Byly mu tehdy dva roky a 8 měsíců. Žijeme v oblasti v Texasu, kterou obýval kmen Komančů až do konce 19. století. Bydlíme necelých 20 mil od archeologického naleziště Gault, které je jedno z nejstarších v Severní Americe a bylo osídleno před 15 000 až 20000 lety.

Moje dítě tohle neví, protože jsme s ním o tom nikdy nemluvili. Zajímám se o historii a četl jsem o starověkých kulturách, ale ani já, ani moje žena, jsme s naším synem nikdy nemluvili o domorodých obyvatelích, ani jsem před ním nevyslovil slova „Komančové“ nebo „Domorodí Američané, Indiáni“ a podobně. Pokud je nám známo, nikdy nebyl obeznámen s konceptem domorodých obyvatel Ameriky. Když s ním mluvíme, označujeme všechny lidi jednoduše jako „lidi“ a nezatahujeme tam nic složitějšího.

Jednou takhle večer u nás byl na večeři náš dobrý rodinný přítel. Mluvili jsme na různá témata a já jsem se u toho zmínil o staré kamenné zdi, která stojí poblíž našeho bydliště, a můj přítel na to řekl něco ve stylu: ,,V době, kdy tu byli Komančové…”

Ani jsem si v tu chvíli neuvědomil, že nás můj malý synek poslouchá. Najednou nás přerušil a vyhrkl: „Já znám Komanče!“

Pokračování článku: Můj tříletý syn tvrdí, že na něj z nebe mluví domorodí Američané

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.