Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Muž se rozhodl pro alternativní způsob života bez přílišné závislosti na systému
[wp_ad_camp_1]
V dnešní uspěchané době hledá spousta lidí alternativní způsoby života, které jim umožní návrat k přírodě, na chvíli se zastavit a uvědomit si, co je v životě nejdůležitější. Spousta lidí pracuje téměř každý den a dělá práci, která je nebaví, jenom pro to, že nemají možnost dělat to, co je baví, protože dostat zaplaceno za to co vás baví, vyžaduje čas a ten bohužel většina lidí nemá.
Jsou však mezi námi tací, kteří se rozhodli říct tomuto způsobu života dost. Nedávno jsem uskutečnil rozhovor s panem Alešem, který se rozhodl být z části nezávislý na systému a díky tomu získal více svobody ve svém životě. Více o jeho alternativním způsobu života se dočtete v našem následujícím rozhovoru.
1) Na portále tadesco.cz jsem se dočetl, že žijete v domu, který není závislý na systému. Můžete mým čtenářům blíže sdělit, o jaký typ domu se přesně jedná a jak funguje?
To není přesné. Nemusím platit nájem, ani nic jiného. Domek je to dřevěný, jedna větší místnost. Musím ovšem dovážet pitnou vodu, koupit si plynovou bombu na vaření, jídlo a další jiné věci osobního charakteru. A tedy i chodit do práce. Elektřinu mám na svícení a zábavu ze solárního panelu. Není to životní nutnost, spíše příjemná věc navíc. Člověk si může pustit hudbu, dobít telefon, pracovat na notebooku… Prostě si odpočinou, když má volno.
Byt zcela samostatný na systému by byla mnohem větší výzva. K tomu se příliš neblížím. Musel bych mít vlastní potraviny, vodu, a dokázat se postarat o všechno ostatní. A to je velmi obtížné. To každý brzy zjistí.
Už jen základní ošetření případných poranění. Abych to trochu přiblížil: Mám tři středně velké lékárničky, každou napěchovanou jinými přípravky, věcmi, nástroji. Vše osobně vybrané, skutečně funkční a především se znalostí, jak a co s tím udělat. A tak je to se vším. Nestačí jen nějakou věc mít, především se musí umět správně použít. Dokázat uplatnit teorii v praxi.
[wp_ad_camp_1]
2) Kolik vás stálo pořídit si takové bydlení?
Domek i pozemek byl rodinný a nikdo o ně dlouhodobě nejevil zájem. Vyžadoval jisté investice do oplocení a jiných oprav, ale především osobní dřinu, do které se pochopitelně nikomu již nechtělo. Já to vzal jako svou osobní zkušební dílnu a otestování funkčnosti mnoha ideí a nápadů, jenž se mi dlouhá léta draly na mysl. A když jsem si vyzkoušel, že to půjde, sebral jsem dostatek odvahy a šel do toho natrvalo.
3) Proč jste se rozhodl zvolit takový způsob života v zcela soběstačném domě?
Znovu podotýkám, že zcela soběstačný je pro většinu z nás pouhá iluze. Potřebujeme minimálně malou komunitu. Lidi, kteří se navzájem postarají o vše potřebné – jinak to prostě nemůže fungovat. Nikdo neumí a nezná všechno. Nemá nástroje, znalosti, zkušenosti.
A proč jsem se rozhodl vyměnit pohodlí městského paneláku? Protože jsem si jednoho dne uvědomil, jak moc je náš současný systém křehký. A především, že mi v něm není vůbec dobře.
Že neustále něco musím. Platit, dělat, trpět ostatním. Že jsem 100% závislý na každé výplatě a jakýkoliv výpadek již prostě nezvládnu. Že chodím jako pitomec celý měsíc do práce a co ze mě nevytříská na daních stát, to dokoná nájem krcálku, ve kterém se sice nedá žít, ale platit se musí. Že mi po zaplacení všech životních nezbytností zbyde jen tolik, abych přežil, a jakékoliv další výdaje již nezvládnu. A tak jsem to odmítl. Promyslel své možnosti a na všechno se vykašlal. Dal výpovědi v bytě i práci a začal řešit vše od základu úplně jinak.
[wp_ad_camp_1]
4) Jaké jsou hlavní klady a zápory tohoto způsobu života?
Člověk se musí umět o sebe postarat. Dál fungovat pracovně i společensky, a pokud žije sám – naučit se vydržet sám se sebou. To především. Dokázat se postarat o tělo je mnohem jednodušší, než zvládnout svou mysl. Ta vyžaduje neustálý přísun pozornosti, tělo jen zlomek v porovnání s ní.
Klady jsou svoboda, nezávislost, samostatnost, získání mnoha praktických zkušeností a všestranné odolnosti. Když se něco pokazí, nebo musí akutně řešit, tak se z toho prostě člověk nepoděla. Věří si a vždy si nějak poradí.
Zápory jsou nepohodlí. Vše je obtížnější, závisí zcela na vašem úsilí, snaze, možnostech a vynalézavosti. Ročním období. Už jen si ručně vyprat oblečení je slušná prácička i v létě. V zimě? Nesrovnatelně složitější a náročnější procedura. A tak je to znovu se vším.
Když jsem ještě neměl kamna, zažil jsem zde testovací spaní v zimě, kdy venku bylo -15’ a uvnitř -2’. V takových podmínkách již musíte vědět, co děláte, tam se chyby neodpouštějí. Bez skutečně dobrého vybavení můžete v noci prochladnout tak, že se už neprobudíte. Tam je dvouvrstvý zimní spacák životní nutnost bez kterého nepřežijete. A o tom to pro mne z velké části je. Naučit se co funguje, co ne. Co je dobré, co ne. Jak se vyrovnat s tím a oním a z ničeho se nepodělat. Naučit se přežít, i kdyby zítra vyply proud a náš systém šel kompletně pod kytky. A to se klidně stát může – a podle mne i zákonitě musí. Nastavený kurz je jasně sebevražedný a těžko může dobře skončit.
5) Co byste doporučil a vzkázal lidem, kteří by chtěli také žít tímto způsobem života?
Odvahu, tu především. I když cítí strach – nepovolit. Jít si za tím co chtějí a neposlouchat proč něco nejde. Napnout síly a najít způsob jak dosáhnout toho, co chci. Hledat a nacházet řešení. Zkoušet – a nabít si přitom ústa. Bez toho to nejde. Žádná změna není zadarmo. Pokračovat tak dlouho, dokud neuspěji. Brát překážky jako výzvy k překonání, ne nezdolatelné vrcholy hor. A především: Mít soudnost.
Já když se poprvé vydal na vandr s krosnou na zádech, byl jsem pro ostatní zkušené jen přítěž a připadal si ještě hůř. To Vás nesmí zlomit. Být za pitomce je většinou nutná zkušenost toho, co se začne věnovat něčemu novému a zatím ještě nemá vůbec páru o tom, co to vůbec dělá.
[wp_ad_camp_1]
Život je tvrdá hra. Kdo chce vítězit, musí se naučit a ovládnout jeho pravidla. Odmítnout nesmyslné mantinely dané společností a růst. Hrát si. Bavit se svou vlastní neschopností – a překročit ji. Vyhledávat své strachy a cíleně je překonávat. Nenechat se nikým a ničím převálcovat. Mít ohledy pouze k těm, kteří si je zaslouží. S ostatními grázly se naučit si poradit stejně jako s jinými těžkostmi. A především si udržet touhu a naději žít. Jejich absence Vás zabije stejně spolehlivě jako rozjetý vlak.
Jménem VIP Novin vám děkuji za rozhovor a doufám, že se vám váš způsob života podaří i v budoucnu udržet.
Autor: Martin Kirschner
Zdroj: (1)
Alesi V. , prosim o kontakt na Vas.Chci se s Vami sejit u Vas v dome.Bylo by to mozne?Moc mi na tom zalezi.Na Fb Vincent Abbott.Diky.
Článek je dobrý ale nakonec se asi hodilo popřát výhru ve sportce i kdyby si ji nikdy nevsadil. Je dobré se i porozhlédnout po naší úžasné kapitalistické vlasti jak žijí bezdomovci, kolik jich je a kolik chatiček po různých koutech , třeba v zahradkarskych koloniich je trvale obývano.
Matrix má určité dvojitou radost z toho , že lidi myslí a komunikují spolu jako cvičné opice. Jednak 99 % komunikace je plané nedorozumění a jednak , jediné jak se lidi navzájem chapou, tak sice jedině v jazyce peněz , a sice kamaradickovanim , prostitucí , manželstvím počínaje …. přes podsvětí …. a politiky konče.
Aleši omlouvám se, jestli jsem Vás urazil. To rozhodně nebyl můj cíl. A že mám do jisté míry tunelové vidění světa – nu nejste první kdo mi to říká. Takže ne Vy, já bych se měl nad sebou zamyslet.
Tak to jste me prekvapil Petre. Vsechen respekt k takovemu vyjadreni. Mozna ta nase Lidskost ma jeste sanci byt vice vam podobnych
Jestliže se více lidí dá takto dohromady a vytvoří samostatnou,nezávislou osadu,bylo by to téměř ideální žití. Navzájem by si pomáhali,spolupracovali,vyměňovali si výpěstky a výrobky,ekologicky čisté.Někdo by byl řemeslník,jiný léčitel,další by pěstovali potraviny. Společně by slavili ůspěchy,svatby a křtiny,mladí by si nedělali starosti s bydlením,v takové osadě by byla spolupráce a láska k životu. V tom vidím budoucdnost.
jejda, omlouvám se, ten lišejník s tvrdým mi nějak ujel 🙂
V situaci kdy clovek pocita kazdou stokorunu navrhnovat 4 bunky za 80 tisic opravdu nema chybu. Ze bydlim sam se take nijak nesetkalo s jakymkoli chapanim. Ze pracuji a vyslovne zduraznuji, ze z zadneho matrixu fyzicky nevystupuji rovnez ne. Svobodna je ma mysl, ne telo. To zustava zde na zemi a tezko se nejak osvobodi z danych pravidel. Budto neumite cist, nebo mate tunelove videni reality.
Clanek jsem zde jiz nepublikoval o sve vuli a uz o zadnych dalsich neuvazuji. Za soucasne situace nevidim zadny duvod proc se nechat urazet a muset na to ješte adekvatne reagovat.
Drive se muselo pocitat s tim, ze ten druhy mohl hozenou rukavici sebrat a dat se do boje. V dnesni odporne neosobni internetove jiz nic takoveho samozrejmne nehrozi a ja obdivuji Tomase, ze ty sracky dal dokaze vydrzet
https://www.youtube.com/watch?v=P73REgj-3UE
Život je plný překvapení. Už jsem se chtěl po dosavadních zkušenostech raději držet bokem a můj další příspěvek si sem přesto našel vlastní cestu…
Ten článek je o ničem. Kde je vaše žena a děti? Co by v takovém příbytku trvale dělali? V zimě by mrzli, neměli se kde koupat a pod.? Když si bude chtít jedinec odzkoušet přežití v divočině tak nic proti tomu, ale vydávat tohle jako alternativní životní styl?
A není to vůbec rada pro někoho, kdo není alespoň v základu řemeslně zručný. To už bych asi více doporučil nakoupit několik Unimo buněk (vyřazené, ale funkční se dají pořídit do 20 tisíc za kus) sestavit tři nebo čtyři k sobě a máte 4 místnosti, které si lze upravit na ložnice, obývací pokoj a kuchyň ev. koupelnu. Na pozemku v lese či blízko lesa vykopat studnu v které bude voda vždycky, pro začátek generátor na elektřinu a zásoby dříví na zimu a dá se existovat. Plus samozřejmě blízko veřejné komunikace a s možností si ji prohrnout v zimě vlastním strojem nějakým. To jsou základní věci – střecha nad hlavou, topení, voda, elektřina. Ale stejně se nevyvážete z Matrixu neb sociálka vás bude buzerovat kvůli očkování dětí, které event. nechcete nechat očkovat proti banálním dětským onemocněním. Stejně tak budete muset platit za odpady v obci v jejímž katastru budete (nebo kde budete mít trvalé bydliště, bude-li to jinde), poplatky za televizi – budete-li ji mít (ev. za rozhlas). DPH budete platit za všechno co někde koupíte (ať již je to naplnění láhve s propan butanem, nebo benzín do strojů), atd. Tohle si může dobře dovolit rodina, kde živitel (muž nebo žena) jsou schopni pracovat z domova (např. překladatel, event. je mnoho dalších činností asi, která nejsou závislá od docházení do práce), kde alespoň jeden z partnerů má vysokou školu, aby mohli své děti vyučovat doma atd. atd. Ale i tak – je nutné dbát na platné osobní doklady, projde-li jejich platnost, na platné STK, na alespoň občasnou kontrolu pitné vody v nějaké laboratoři, a to jen tak namátkou na co jsem si vzpomněl. Je toho určitě více. Takže z Matrixu na této Zemi vystoupit nejde. To se vám může podařit maximálně tak chvíli po smrti vašeho fyzického těla, pokud odmítnete se vrátit ke zřizovateli (Světlu – Luciferovi či jak to nazvete)-.
Nojo, ale hledat a zdůvodňovat proč to nejde je začátek konce. Každý začátek je těžký.
Koukám aleši, že tam máš docela velkou střechu jestli to teda není ilustrační foto. Oškrabej mech a lyšejník, pak zaběhni do obchodu s elektroinstalačním materiálem a kup si daný počet metrů měděného zemnícího pásku, ten přichyť nahoru na hřebenáče a už nikdy ti tam mech a lyšejník neporoste. Pak si kup tak dvě kubíkový cisterny od destilky někde z fabriky kde s tím dělají (cena 500 – 1000Kč za jednu). Zakopej to do nezámrzné hloubky a přez filtr přiveď dešťovku. Do každé nádoby ponoř UV světlo. Pak už stačí napojit domácí vodárnu zase přez filtr a je užitková voda na praní atd. Ještě bych drobek znásilnil ty větve jehličnanů co čučí až nad střechu. Mnoho zdaru.
PS: a nebo origoš zemní rezervoár z černýho plastu, kolik to stojí nevím
Milý Pavle,jsi ve velikém omylu.Uvažuješ stále jako zatvrzelý ,,moderní materialista“.Vše je zcela jinak,než Ty myslíš a uvažuješ.Právě Děti v takovém prostředí vyrůstají spokojeně a zdravěji,atd..Bydlet a žít v rodovém statku a v prostředí osady lidí takto žijících,je v podstatě BUDOUCNOST. To,co Ty chápeš za vymoženosti moderní doby dříve či později přestane existovat a vše se vrátí na své,původní místo.Lidé takto žijící budou šťastni,budou spolupracovat a žít spokojeně a v Lásce.Materialisté typu dnešní ,,destrukční doby“ se budou muset přizpůsobit,bude to pro ně těžké,velmi těžké..ale bude to pouze jejich VOLBA a jejich ůděl.Ostatní budou oproti nim šťastnější a budou se vyvíjet v souladu a harmonií….Buď si njistý,že k tomu dojde…
Jara, máte krásné nitro a cítím to podobně. Nastane doba, kdy všechno uměle vytvořené člověkem se začne hroutit a zanikat. Spousta lidí nebude vědět, co se děje, někteří to nepřežijí, jiní z toho zešílí. Ale ne ti, co na sobě duchovně zapracují. To proč tady jsme, je zkouška mezilidských vztahů a navracení k duchovnímu principu a samozřejmě k přírodě. Cesta, která je široká a kam jde stádo, je likvidující. Cesta, která je úzká a kam jde málokdo-vede do nitra a to je ta správná 🙂 Dávné civilizace věděli, proč si stavět obydlí z přírodních materiálů, věděli, že nastane precese zemské osy, kdy se planeta začne čistit. Možná dojde k posunu polů, zatopí se určité oblasti a jiné se zas vynoří. Necháme se překvapit. 🙂
Prostě se postaví jenom větší dům pro více lidí a myslím, že tvá námitka je vyřešena. V dnešní době jsou moderní technologie, které umožňují postavit dům, který bude 100 % soběstačný. Energie se získá solárními panely v létě a v zimě malou větrnou elektrárnou. Pitná voda ze studně, užitková z deště. Získávat teplo se dá vhodným zateplením a namířením velkých oken na jih, bez nutnosti jakkoliv vytápět. Ohřívat a péct by se dalo na klasickém ohni. Znovu podotýkám, že by to šlo takto udělat za pomocí moderních technologii, čili žádný středověk, nebo nutnost snížit standard svého života. Takže tvoje námitka, že to pro rodinu nelze udělat, nemůže být akceptována.
Kdyby elity chtěli, tak už by jsme takové domy měly, ale oni potřebují závislé ovce na systému. Jak by pak s námi mohli manipulovat? Kdo by pro ně pracoval? Kdo by si bral půjčky s úroky?
Věděli jste například, že existují desítky způsobů, jak získat z přírody energii zcela zdarma. Například určití vědci zjistili, že lze z vesmíru čerpat nekonečné množství energie z vesmíru a transformovat ji na elektrickou energii. Nicméně elity tyto vědce umlčely a lidé o této technologii neví, jelikož by se to špatně zpoplatňovalo.
PS: foto v článku ilustrační.
ahoj.
https://www.youtube.com/watch?v=y9xC9b7dDwY
petr skořepa dělá semináře přírodního stavitelství. na jedným sem byl a supeer. můžu jen doporučit. vydeo shrnuje jak moc se tím petr zabývá.
s pozdravem jakub 🙂