Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Advokát: Může po vás zaměstnavatel požadovat, abyste se nechali otestovat na koronavirus?
Práce a negativní test na covid-19. Toto téma bylo před několika týdny velmi skloňované na Slovensku. Co když ale taková situace nastane i v Česku? Bude zaměstnavatel v právu, pokud po vás bude požadovat negativní test na koronavirus?
Ještě před měsícem jsme byli v Evropě v podstatě na špici v denním nárůstu počtu nakažených. Sousední Slovensko pak mělo pozitivních přírůstků za den sice méně, ale za to zavedlo celoplošné testování. Řada tamních zaměstnavatelů pak po svých zaměstnancích vyžadovala negativní test na nový typ koronaviru výměnou za možnost vykonávat práci, na kterou mají uzavřenou pracovní smlouvu. Jednoduše řečeno – bez negativního testu je odmítali do práce pustit.
Je ale takové jednání zaměstnavatele vůbec zákoné? Můžete jako zaměstnanci testování odmítnout, pokud by se podobné situace měly odehrávat i u nás?
[wp_ad_camp_2]
Může zaměstnavatel požadovat, aby se zaměstnanci nechali testovat?
Obecně platí, že zaměstnavatel zaměstnance testovat na koronavirus z vlastního rozhodnutí nemůže. Nelze tedy po zaměstnanci požadovat ani předložení negativního výsledku testu. Jiná situace však může nastat, pokud by byla povinnost stanovena zákonem či v současné situaci usnesením vlády nebo mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví. Pokud bude zaměstnavatel požadovat test na koronavirus, v právu je pouze ve výjimečných případech, viz níže.
Proč nemůže zaměstnavatel nařídit doložení negativního testu?
Důvodem je skutečnost, že zaměstnavatel není ani orgánem ochrany veřejného zdraví (např. krajská hygienická stanice) ani jiným odborným a oprávněným orgánem příslušným k posuzování a hodnocení epidemiologické situace nebo zdravotního stavu zaměstnanců.
Zaměstnavatel tudíž nemůže sám rozhodovat o tom, zda je nutné či vhodné podrobovat zaměstnance testování na koronavirus a nemůže zároveň sám ani jinak hodnotit jejich zdravotní stav, poněvadž k tomu jednoduše není kompetentní. Rozhodnutí se musí zakládat právě na výše uvedeném právním podkladu nebo vycházet z rozhodnutí příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví.
Co když se zaměstnanec nenechá na příkaz zaměstnavatele testovat?
Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel testování svým zaměstnancům přikázat nemůže, nelze je za nesplnění této „povinnosti“ nijak disciplinárně postihovat, neboť nejsou povinni ji splnit. Zaměstnavatel v této situaci nemůže zaměstnance jakkoliv napomenout anebo jim za nesplnění požadovku doručit výpověď.
Případné vynucování testu a předložení negativního výsledku by následně představovalo zcela nepřiměřený a ničím neodůvodněný zásah zaměstnavatele do soukromí a osobní sféry zaměstnanců. Zaměstnavatel nemá žádné legální nástroje, jak zaměstnance k testu donutit.
[wp_ad_camp_2]
Uvedené platí i v případě, že zaměstnavatel má obavy z nákazy od konkrétního, na první pohled nemocného zaměstnance. Ani toho nelze k podstoupení testu nutit. Zaměstnavatel se pouze může obrátit na hygienickou stanici, která je oprávněna zaměstnance k testu sama vyslat.
Kteří zaměstnavatelé mohou požadovat testování zaměstnanců?
Zcela opačná situace však může nastat u zaměstnavatelů provozujících určité specifické činnosti, u kterých je provádění testů zaměstnanců na infekční choroby běžnou rutinou. Může se jednat např. o zaměstnavatele zajišťující různé laboratorní, lékařské či jiné vysoce specializované práce.
Specifikem je, že u takovýchto zaměstnavatelů může být provádění testů zaměstnanců nezbytnou součástí tzv. bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), k jejímuž zajišťování je zaměstnavatel ze zákona povinen, jelikož bezinfekčnost zaměstnanců nutně vyžadují přímo konkrétní pracovní podmínky.
V takovýchto specifických případech tudíž může být povinností zaměstnavatele provádět u zaměstnanců testy na infekční choroby, potažmo na koronavirus, jelikož se jedná přímo o nezbytný předpoklad pracovní činnosti. Tomu pak odpovídá i povinnost zaměstnanců se testům podrobit, přičemž za nerespektování této povinnosti mohou být patřičným způsobem postihováni, včetně možnosti výpovědi.
V souhrnu tak lze konstatovat, že zaměstnavatelé mají právo testovat zaměstnance na koronavirus (resp. vyžadovat negativní výsledek testu), pouze pokud obdobnou povinnost již měli za dřívějšího stavu (v rámci BOZP) nebo jim byla uložena právními předpisy či rozhodnutím správního orgánu. Ve všech ostatních případech zaměstnavatelé zaměstnance testovat z vlastní vůle nemohou.
Zdroj: Michael Mráček, advokát AK Dentons
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré URL odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem, čeho se video týká a o čem pojednává. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
Jarmila Klímová 3. díl: Rakovina je nejvýnosnější byznys na planetě. A je rafinovaně vyráběna pomocí potravinářského průmyslu – a některých diagnostických metod. – Svobodné Universum
https://vk.com/blanickyrytir?w=wall280931771_28578/all
https://www.kupredudominulosti.cz/klimova-jarmila-3d-rakovina-je-nejvynosnejsi-byznys-na-planete-a-je-rafinovane-vyrabena-pomoci-potravinarskeho-prumyslu-a-nekterych-diagnostickych-metod/?fbclid=IwAR3E7NoY6hxfl75EGj-621ruk1nPPX28KEvFc2EAxMQWOklVhWrkX1bDWPU
Tak tento článok je z mojho života. Pracujem,teda do 30.11.2020 som pracovala v zdravotníckom zariadeni (laborant) v Prahe. Mali sme prípad „Covidu“ a tak dali ziadost na SZU ako vynimku pre pracu. Podmienka 2x testovanie v priebehu 10dni. Odmietla som,sla som k vseobecnej doktorke a bola som na neschopenke (nutena karantena) 14dni. Vratila som sa do prace a dostala som na konci mesiaca vypoved za hrube porusenie prac. moralky (paragraf 55). Takze som bez prace, bez davky v nezamestnanosti (lebo paragraf.) Bola som na prac, pohovore…ale problem…najprv si porieste paragraf a potom sa mozeme bavit. Takze pravnik a do konca ledna musim dat zalobu.
Nedáš zaočkovat svoje dieťa, čaká ťa súd, polícia a odobratie dieťaťa.
Česká republika, Jihočeský krajský súd, matka dieťa zatiaľ stále schováva.
https://vk.com/video-201007344_456239017
https://vk.com/celoslovensky_protest_121220?w=wall-201007344_14%2Fall
Škoda, že se lidi nedokáží domluvit mezi sebou. Kdyby všichni odmítli i za cenu ztráty zaměstnání, věřím že by bylo okamžitě od požadavku testování odstoupeno. nebo by se našel jiný test- ze slin jako dělají v Německu. je to jen v lidech. Po dlouhé době jsem procházel městem. Lidé nosí roušky i když 500m před i za nikdo není. Jdete lesoparkem okolo vody a potkáte člověka po 15 minutách a on má na nose roušku. Nechápu to.
Tak zaměstnavatele máme a co hygiena? Ta mě může donutit?
Jinak jezdí do fabrik i škol děla všem odběry, pokud to vytrasují – hygiena.
Nechť předloží veškerá povolení a schválení na test od SUKLU (myslím že se to tak v česku jmenuje). Jinak si nic nenechat dělat, jedině z plivnuté sliny!!!!
carsten
Oficiální komunikace Ministerstva zdravotnictví České republiky v MF DNES
https://ctrlv.link/rfTn
Smažete prosím duplikát, ať to nevypadá jako placená inzerce? 🙂 Ještě se mi nestalo, že by se příspěvek neuložil s poznámkou, že čeká na schválení, tak jsem ho vložil znovu. Grafická úprava inzerátu je tak zoufalá, že naštěstí podprahově varuje před očkováním, což se stalo předmětem kritiky pro příznivce „osvěty“ a profesionály z oboru reklamy a marketingu, kteří už obsah sdělení kriticky neřeší a jsou ochotni prodat vám cokoli. Petr
HezQý den všem. To je přesně případ mé manželky, který jsem tu už několikrát v komentářích nastínil. V sociálních službách není odvolání. Dnes měla s ředitelkou sepsat výpověď, ale paní ředitelka čerpá dovolenou. Manželka si tím pádem vybírá také, naštěstí má ještě 5 dní, které měla čerpat o svátcích. Příští čtvrtek už by se mělo rozhodnout. Je možné, že se něco změní, ale už je smířena s výpovědí. Testovat se prostě nenechá. Snad bude zaměstnavatel alespoň slušný. Věřím plánu a těším se na další dny.
Zdravim Raku
Taky delam v socialnich sluzbach, a bohuzel mame to narizene nasi vladou, Neda se to obejit, zkousela jsem to, Bud se nechat testovat, jit na nemocenskou, nebo si najit jinou praci,
Verim, ze manzelka se rozhodne spravne, nez se nechat buzerovat a vydirat, tak si jit doma odpocinout je taky volba 🙂
preji pevne nervy,
Zdravim bezejmena, děkuji za podporu. I Vám přeji mnoho síly. Teď jsem zjistil, že klienti už se netestují, třeba příští týden zruší testy i zaměstnancům. Je to asi už jedno. Myslím si, že je čas vypadnout ze sociálních služeb. Dá si třeba 2 měsíce odpočinek a pak se uvidí. Držte se a věřím, že to brzy skončí.
Má mamka pracuje taky v sociálních službách. Cca 3 týdny po sobě musí se testovat špejlí do nosu. Dělá jim to jejich vedoucí, která prý měla nějaký školení na to. Samozřejmě musí nosit náhubky všude. Dokonce jejich nadrizená chce, aby se šly očkovat. Mamka řekla, že nechce. Prostě nechce přijit o práci, kterou dělá od roku 1992.
Testy klientům nedělají. Mamka pracuje pod městem, klienti jsou buď ve dvou domovech, nebo ve svých domech po městě a v okolních obcích.