„Doktore Gubermane, co za čerta jste to tam dole vykopali?“ Takové zvolání z publika přerušilo zprávu ruského vědce na setkání UNESCO v Austrálii. O několik týdnů dříve, v dubnu 1995, zachvátila svět vlna zpráv o záhadné nehodě v superhlubokém vrtu na poloostrově Kola.

Při práci na Kolském vrtu inženýři čelili mnoha obtížím. Na 13. kilometru dokonce zařízení zaznamenala podivné zvuky vycházející z útrob planety. Bulvár pak své čtenáře jednomyslně ujistil, že takto mohou znít jedině zoufalé výkřiky hříšníků z podsvětí. Několik sekund poté, co zazněl onen hrozný zvuk, zahřměla exploze…

Vesmír pod nohama: historie kolského supervrtu

Na přelomu 70. a 80. let bylo získání práce na kolském supervrtu, jak objekt nazývají obyvatelé osady Zapolárnyj v Murmanské oblasti, obtížnější, než se dostat do výběru kosmonautů. Ze stovek uchazečů byli vybíráni tak jeden nebo dva. Spolu se zaměstnáním šťastlivci dostávali samostatný byt a plat rovnající se dvoj- až trojnásobku platu moskevských profesorů. Na vrtu pracovalo současně 16 výzkumných laboratoří, každá o velikosti průměrného závodu. Pouze Němci kopali do země s takovou vytrvalostí, ale, jak svědčí Guinnessova kniha rekordů, nejhlubší německý vrt je téměř dvakrát kratší než ten ruský.

Vzdálené galaxie byly lidstvem studovány mnohem lépe než to, co je pod zemskou kůrou pár kilometrů od nás. Superhluboký vrt Kola a zvuky, které nečekaně ohromily obyvatele, byl jakýmsi dalekohledem do tajemného vnitřního světa planety.

Od počátku 20. století se věřilo, že Země se skládá z kůry, pláště a jádra. Přitom nikdo opravdu nedokázal říci, kde končí jedna vrstva a začíná další. Vědci ani nevěděli, z čeho se ve skutečnosti tyto vrstvy skládají. Asi před 40 lety si byli jisti, že žulová vrstva začíná v hloubce 50 metrů a pokračuje až do 3 kilometrů. A pak jsou tu čediče. Předpokládalo se, že se s pláštěm setká v hloubce 15 – 18 kilometrů. Ve skutečnosti se ukázalo, že všechno je úplně jinak. Ale i když vědci z Kolského supervrtu dokázali, že tomu tak není, ve školních učebnicích se stále píše, že Země se skládá ze tří vrstev.

Pokračování článku: Na prahu podsvětí: Kolský vrt

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.