Taliansky minister vnútra Matteo Salvini vystúpil v katolíckom denníku proti tomu, aby obaja členovia homosexuálnych párov mali rovnaký nárok na rodičovstvo dieťaťa. Povedal, že nariadil zmeniť formuláciu žiadosti o preukaz totožnosti maloletých tak, aby sa obaja členovia dvojice rovnakého pohlavia už nemohli vyhlásiť za rodičov dieťaťa.

Jeho pokyn sa ale zrejme prieči platným zákonom a súdnym výnosom, napísal v piatok denník La Repubblica. Na webovom formulári talianskeho ministerstva vnútra sa Salviniho nariadenie zásadne neprejavilo.

„Dozvedel som sa, že na webe ministerstva vnútra sú v žiadosti o elektronický preukaz totožnosti (pre neplnoletých) kolónky ‚rodič 1‘ a ‚rodič 2‘. Ihneď som nariadil zmenu webu a znovu zaviesť vymedzenie ‚otec‘ a ‚matka‘ – je to len malý krok, ale urobím na ministerstve vnútra všetko, čo ústava umožňuje. Budem brániť prirodzenú rodinu, ktorá je založená na zväzku muža a ženy, „povedal Salvini v rozhovore s internetovým katolíckym denníkom La Nuova Bussola Quotidiana.

Na stránkach talianskeho ministerstva vnútra sa aj napriek Salviniho nariadeniu nič zásadne nezmenilo. Pôvodné kolónky nahradil neutrálny výraz ‚rodičia‘, upozornil denník La Repubblica.

V minulosti niektoré súdy a radnica priznali rodičovský status druhému z páru rovnakého pohlavia, ak mal jeho partner či partnerka dieťa z predchádzajúceho vzťahu. To však nie je zakotvené v národnom práve.

V Taliansku nie je povolené náhradné materstvo a dvojica rovnakého pohlavia nemôže adoptovať deti. Schválenie náhradného materstva a „podobných hrôz“ súčasná vláda nebude zvažovať, povedal minister vnútra.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Zdroj: 1

 

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.