V Turecku narůstá napětí mezi Turky a Syřany. Turci se obávají odcizení vlastní země pod vlivem přibližně tří milionů syrských migrantů v zemi, které si přivedl do země despota Ergogan jako záruku proti EU.

Vzhledem k tomu, že se islámské Turecko pod vedením despoty Erdogana nachází v hospodářské krizi, nezaměstnanost narůstá stejně nepřiměřeně jako ceny, stávají se téměř tři miliony syrských migrantů, kteří byli vpuštěni do země velkou zátěží. Odmítání „hostů“, jak Erdoganova vláda často Syřany nazývá, nabývá znatelně na síle. Před několika dny proběhly v Istanbulu protisyrské protesty. Skupina asi 60 mužů zaútočila na obchody kamením. Spouštěčem nepokojů byla zpráva, že syrský utečenec sexuálně obtěžoval tureckou dívku. Údajně se zde však jednalo o falešnou zprávu.

 

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podle studie univerzity v Bilgi z roku 2017, si 86% turků přeje, aby Syřané opět opustili jejich zemi, napsal o tom Spiegel. Erdoganova AKP přislíbila syrským migrantům udělení občanství. Mezitím Erdogan verbuje přibližně 500.000 lidí, kteří se už údajně vrátili zpět do Sýrie. Dalšího půl milionu by mělo brzy následovat, jak v loňském roce despota oznámil.

Opoziční CHP prosazuje stále názor, že by Syřané měli zůstat v jejich zemi pouze dočasně. V loňském roce si tato strana stanovila do svého programu cíl, že postupně a bezpečně odvede Syřany zpět do jejich země.

V jednom rozhovoru sdělil nově zvolený starosta Istanbulu Ekrem Imamoglu, že jen v samotném Istanbulu žije 500.000 syrských migrantů, často jsou ilegálně zaměstnaní a tak ohrožují příjmy. Z toho důvodu je nutné chránit zájmy tureckého národa. Dále varoval politik CHP před tím, že istanbulská kultura je potlačována přistěhovalci. „Tady je Turecko, tady je Istanbul“, řekl politik s pohledem na stále přibývající nápisy na cedulích a plakátech v arabštině.

 

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

V turecké provincii se zdá, být nálada proti Syřanům ještě horší. Jeden starosta z provincie slíbil, „Syřané nedostanou ani cent z rozpočtu města“ a zkrátil finanční pomoc. Další politik z AKP oznámil, že se chce běženců zbavit. A na Twitteru se aktuálně šíří Hashtag #SuriyelilerDefoluyor („Vypadněte Syřané“).

pro tadesco přeložila marki | zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.