Astronomové z NASA si minulý víkend všimli malého asteroidu 2018 LA poblíž naší planety jen několik hodin před tím, než shořel v atmosféře Země a explodoval na obloze nad Afrikou, uvádí se to ve zprávě NASA Jet Propulsion Laboratory.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Tento asteroid se stal už třetím objektem poblíž Země, kterého jsme si všimli předtím, než dopadl na Zemi. Kromě toho se už podruhé stalo, že jsme dokázali předpovědět pád nebeského tělesa na naši planetu dlouho předtím, než se to ve skutečnosti stalo,“ řekl Paul Chodas z Jet Propulsion Laboratory společnosti NASA v Pasadeně (USA).

Před rokem odborníci z NASA představili veřejnosti systém Scout, který je schopen zachytit malé asteroidy o průměru až 30 metrů několik dní před tím, než se přiblíží k Zemi. Podle Chodase systém prošel tento víkend extrémně těžkým testem, který je daleko za hranicí „možného“, když odhalil extrémně malý asteroid 2018 LA, který se pohyboval po trajektorii střetu s naší planetou.Asteroid byl zachycen podle slov představitelů NASA pomocí automatizovaných dalekohledů Catalina Sky Survey v noci z pátku na sobotu, když se ještě nacházel za oběžnou dráhou Měsíce, v dostatečně velké vzdálenosti od Země. Data o jeho oběžné dráze byly zpracovány algoritmy Scout v planetárním obranném centru NASA a poté byly předány dalším astronomům na další kontrolu.

Díky tomu byli vědci schopni vypočítat přesnou trajektorii pohybu 2018 LA a předpovědět, že se skutečně střetne s naší planetou a také vypočítat přibližný čas a místo pádu v jihovýchodní Africe.

Jak astronomové předpovídali, asteroid shořel v horních vrstvách atmosféry a explodoval v předem určeném čase, proto se podařilo obyvatelům Botswany a dalších afrických zemí vyfotografovat tento „kosmický ohňostroj“.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.