Když naše hlubinné nastavení, naše podvědomí, pracuje automaticky, přitahuje nám do života události, okolnosti i lidi bez našeho souhlasu. Bez naší účasti nám tak ovlivňuje osud. Zdá se tedy, že by to chtělo naučit se s podvědomím nějak „domluvit“. To by jistě bylo bezvadné, má to však jedno „ale“.

Problém číslo 1: Občas ani nevíme, jak jsme vlastně nastaveni. Pro názornost uveďme abstraktní příklad. Mladý muž má velký ostych před dívkami, bojí se seznamovat. I když se s nějakou náhodně seznámí, chová se tak, že dívka z jeho života rychle zmizí. Nicméně se stále ujišťuje, že už mu to brzy určitě s nějakou vyjde.

Ale nevychází mu nic, dělá stále stejnou chybu. Je sice velmi vytrvalý, nicméně ani ho nenapadne podívat se sám na sebe, na své myšlení, na své VYZAŘOVÁNÍ. Natož pak změnit se, a vyřešit tak problém snadno a hravě.

Problém číslo 2: Víme, že v sobě máme jistá destruktivní nastavení, ale snažíme se je ignorovat a předstírat, že nic takového neexistuje. Pokračujme pro názornost v našem příkladu. Dejme tomu, že jsme mladého muže nějakou dobu pozorovali a shledali v jeho chování některá destruktivní nastavení, která mu znemožňují „najít tu svou“. Přicházíme za ním a otevřeně mu říkáme, že tohle a tohle jsou ty věci, které mu všechno kazí. S největší pravděpodobností náš hrdina zaujme obrannou pozici, řekne, cokoli ho napadne, ale neuzná, že za nezdary si může sám.

Pokračování článku: Naučte se domlouvat s vlastním podvědomím

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.