…..ano přátelé prvopodstaty, tohle je jenom začátek v českém absurdistánu. Je toho daleko více, laik se diví, odborník žasne…..

07:54

Nad Babišem a Faltýnkem se houpe nové „Čapí hnízdo“: a větší!

Státní podnik Česká pošta je poslední tři roky kvůli neblahému tušení, že se z něj vyvádí veřejné peníze do soukromých rukou, sledován ostřížím zrakem BIS. A podezření padlo i na firmu Agrotec, kterou vlastní v rámci koncernu Agrofert Andrej Babiš, toho času ministr financí. 
[wp_ad_camp_1]
Scénář je na chlup stejný, jako u dříve obviněné Alcom. Agrotec deset let obhospodařoval vozový park České pošty a díky tomu si přišel na slušných 600 milionů korun. Když se přišlo na to, že zakázka vlastně není pro státní podnik finančně nejvýhodnější, vypsala se nová soutěž. Aby ji Agrotec znovu vyhrál, scházeli se spolu manažeři obou podniků a domlouvali podmínky tendru ušité na tělo Agrotecu.
Nakonec byla soutěž definitivně zrušena. Policii ale ani to nezabránilo obvinit dva manažery Agrotecu z trestného činu sjednání výhody při veřejné zakázce.
Babiš několikrát zdůraznil, že případ vnímá jako osobní selhání svých zaměstnanců. O selhání už ale nemluví v souvislosti s člověkem, který tehdy všechno dozoroval z funkce šéfa představenstva – svou pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem.
I když na Babišovu firmu bude do měsíce podána žaloba, její podnikání aféra zatím nezasáhla. Jen za loňský rok dosáhla tržeb 8,5 miliardy korun.

Obvinění Agrotecu je určitě závažnějším problémem než dotační machinace kolem Čapího hnízda. Babiše ale může těšit, že není jediným vysoce postaveným politikem, na kterého vrhá stín pochybnosti podivný svět zakázek České pošty. Ministr vnitra Milan Chovanec se kvůli své roli v další korupční kauze dokonce zodpovídal před předsednictvem Bezpečnostní rady státu.

Chovancův dosud nejtěžší okamžik politické kariéry přišel před několika lety, když podnikatel Lukáš Čadek uzavřel dohodu s Českou poštou, že bude na jejich přepážkách prodávat zboží. Nakoupil ho za 27 milionů. Jenže z dohody sešlo a Čadek podal žalobu.
Právní spor ale mohl ukončit mnohem dřív. Kamil Choc z ČSSD mu nabídl, že za milion pro ministerstvo vnitra a dva miliony pro partaj dostane od České pošty požadované peníze. A právě pod Chovancovo ministerstvo vnitra spadá Česká pošta. Kauzu už vyšetřuje policie, která má údajně k dispozici celou řadu nahrávek a mailů mezi Čadkem a Chocem. Chovanec je na nich zmiňován jako hlavní hybatel České pošty, on sám ale nikde o úplatcích výslovně nemluví.
Oba aktéři podezřelých kauz, Babiš a Chovanec, se kvůli České poště už střetli i na vládní úrovni. Ministr financí se loni v květnu snažil zablokovat 700 milionů korun pro kompenzace ztrátových služeb pošty, ale nakonec uspěl Chovanec a vybojoval peníze „svému“ podniku. Podobně uspěl i před Bezpečnostní radou státu, která ho nakonec očistila.
Očistit by ale potřebovala hlavně Česká pošta. V souvislosti s podezřením na korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami pošty je stíháno sedm firem a 14 lidí. Žaloba na Babišovu firmu a pletky kolem Chovance ukazují, že státnímu podniku vládnou politici a zkorumpovaní úředníci, ale už ne tolik přísné zákony trhu, natož pak zákony stanovené našimi poslanci závislými kromě svědomí na partajních bossech, pochopili i kolegové z Tiscalli.
Poště by prospělo strategické partnerství s největším internetovým obchodem Eurasie Ali Expressem a doprava zásilek drony, na to ovšem nemají zkorumpovaní politici ani manažeři pro samé pletichy a poziční boje čas, podotýkají TOP analytici. 
Zdroj: (1)
[wp_ad_camp_1]
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.