Středeční projednávání bodu „Daňové podvody ministra financí“ mělo v poslanecké sněmovně nečekaný průběh i výsledek. Něco se totiž stalo. Poslanci už se nebojí jít proti Babišovi. Hlasování o tom, že má ministr financí věrohodně doložit své příjmy, a o tom, že Sobotka má vyvodit jeho osobní odpovědnost, podpořila i poslankyně ANO Helena Válková.

Samotné projednávání daného bodu bylo jednoznačné: kritika Babiše a především Finanční správy, která odmítá vyšetřovat podivné finanční toky mezi Agrofertem a Andrejem Babišem. Co bylo ale překvapivé, je reakce ANO. Babiš opět nepřišel do práce, nebyl na projednávání. Jel se schovat kamsi do Budějovic. „V Budějovicích by chtěl žít každý!“ říkal si asi pan ministr dnes odpoledne známou cimrmanovskou repliku. Bylo mu tam bezpečněji než ve sněmovně. Mohl v klidu chodit na kontroly drobných podnikatelů nebo se fotit s žáky ve školách. Nemusel vysvětlovat, zda náhodou neokrádá stát na daních.

Svou obhajobu svěřil Jaroslavu Faltýnkovi. Špatná volba. Faltýnek přečetl mdlý, nic neříkající Babišův dopis, který podezření nevyvrátil ani o procento. Zbytek svého vystoupení věnoval Faltýnek četbě z brožury kritizující Kalouska, jejíž vydání platil Agrofert. Dost slabé.

Sečteno, podtrženo. Sněmovna dnes vyslala jasný signál, že Babiš už je za čárou. Usnesení, kterým poslanci úkolují Bohuslava Sobotku a pověřují ho v podstatě tím, že pokud Babiš do 30. dubna jasně nevysvětlí finanční toky mezi sebou a „holdingem“, má ho Sobotka odvolat, je přesně to, co premiér potřeboval.

Bohuslav Sobotka nyní může 1. května oznámit, že Andrej Babiš končí ve vládě v souladu s usnesením poslanecké sněmovny. Poslanci Sobotkovi jasně nahráli. Je teď jen a pouze na něm, zda nahrávku využije, nebo si dá vlastní gól a Babiše ve vládě podrží.

 

zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.