Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Starý finanční systém dosáhl svého konce
  Starý finanční systém dosáhl svého konce

  Starý finanční systém dosáhl svého konce

 • Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji
  Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji

  Polsko se připojilo ke globální koalici pro jadernou energii, která vznikla v Dubaji

 • Nizozemsko utratilo v letech 1995 až 2019 za migranty přes 400 miliard euro
  Nizozemsko utratilo v letech 1995 až 2019 za migranty přes 400 miliard euro

  Nizozemsko utratilo v letech 1995 až 2019 za migranty přes 400 miliard euro

 • Kolapsy podniků – bankroty v Německu v roce 2023 prudce vzrostly
  Kolapsy podniků – bankroty v Německu v roce 2023 prudce vzrostly

  Kolapsy podniků – bankroty v Německu v roce 2023 prudce vzrostly

Související zprávy

Něco zdravého na dobré ráno.

Ak túžite mať zdravé srdce, nevynechajte týchto 12 potravín.

05:55

 

Ak túžite mať zdravé srdce, nevynechajte týchto 12 potravín

V tomto rýchlo sa meniacom svete, v ktorom prevláda práca nad časom a zdravou stravou, musíte priam bojovať o ochranu vášho srdca.

 

Potraviny, ktoré si zvolíte, veľmi ovplyvňujú vaše srdce a jeho funkciu, energiu a kontrolu chute do jedla. Aby ste si udržali stav vášho srdca v dobrom stave, musíte konzumovať zdravé a vhodné potraviny nielen vy, ale celá vaša rodina.

 

Odporúčame prečítať: 6 vynikajúcich smoothie misiek

Tieto potraviny by ste mali pravidelne konzumovať:

 

Melón

 

Konzumácia melónu upokojí vašu chuť na sladké. Melón má vysoký obsah vlákniny, antioxidantov, vitamíny S a A, draslík, horčík a k tomu, je to nízko kalorická potravina. Okrem iného obsahuje lykopén, ktorý podľa zahraničných výskumov znižuje riziko srdcových ochorení a rakoviny. Melón taktiež dodáva citrulín, ktorý zlepšuje zdravie našim cievam.

 

Jogurt

 

Či už máte chuť na sladký alebo neutrálny jogurt, jedno je isté, nebude vám upchávať tepny. Jogurt chráni vaše ďasná pred zápalmi a ochoreniami (ochorenia ďasien často spôsobujú aj ochorenia srdca). Okrem zníženia rizika vzniku srdcových chorôb jogurty obsahujú antioxidanty, vitamíny, vlákninu a probiotiká. Najlepšie je pridať do jogurtu mrazené jahody alebo čučoriedky.

 

Paradajky

 

Paradajky obsahujú väčšiu dávku vitamínu C a lykopénu, ako melón. Vitamín C pôsobí ako antioxidant a chráni vaše bunky pred poškodením. Najlepší spôsob spracovania je výroba domácej paradajkovej omáčky s oreganom a špagetami. Vhodná je aj konzumácia domáceho kečupu, pretlaku či paradajkového šalátu.

 

Odporúčame prečítať: Benefity granátového jablka a správny spôsob jeho spracovania

Avokádo

 

Avokádo obsahuje veľa zdravých mononenasýtených tukov, draslíka a minerálov = regulácia krvného tlaku. Taktiež je výborným zdrojom vitamínu C, vlákniny a karotenoidov. Tie sú spojené so zníženým rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia.

 

Jahody, čučoriedky, maliny

 

Tieto plodiny sú ideálnou voľnou na rýchle a zdravé občerstvenie pre vaše zdravé srdce. Obsahujú antioxidanty, zvyšujú dobrý cholesterol a znižujú zlý cholesterol. Okrem toho, sú nízkokalorické, bez tuku, obsahujú živiny, ktoré podporujú rast kostí a premenu tukov na energiu. Taktiež bojujú s rakovinou, proti oxidácii, zápalom, a práve preto by ste ich mali denne konzumovať.

 

Zväzok listovej zeleniny

 

Listová zelenina má nízky obsah kalórií, vysoké nutričné hodnoty, vitamíny K, A a C, kyselinu listovú, mangán, vápnik, vlákninu a mnoho ďalších. Tieto dôležité živiny zaobstarávajú správne zrážanie krvi, pomáhajú predchádzať vápenateniu tepien, a dokonca, chránia vaše kosti pred zlomeninami. Napríklad, o keli bolo zistené, že viaže žlčové kyseliny v tráviacom trakte, čo znižuje hladinu cholesterolu v tele.

 

Odporúčame prečítať: 7 overených rád, ako si dať do poriadku trávenie

Fazule

 

Len ½ šálky fazule denne udrží vaše srdce v optimálnom stave. Hlavným dôvodom je rozpustná vláknina. Vlákno sa viaže na cholesterol a udržuje ho pred vstrebaním v čreve. Fazule obsahujú okrem vlákniny aj kyselinu listovú, horčík, vápnik, omega-3 mastné kyseliny a B-komplex vitamínov (všetky základné živiny pre zdravé srdce).

 

Vlašské orechy

 

Vlašské orechy sú ideálne nielen pre vás, ale aj pre vaše ratolesti na desiatu, olovrant, či ako posýpka na šalát. Vlašské orechy zvyšujú srdcovú funkciu, obsahujú omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Jedna až dve hŕstky orechov denne sa odporúčajú na zníženie cholesterolu v krvi a zlepšenie funkcie krvných ciev.

 

Quinoa

 

Táto peruánska zrnová potravina je priam neuveriteľne zdravá. Quinoa je úžasným zdrojom rastlinných bielkovín, antioxidantov, vlákniny a zdravých nenasýtených tukov (rovnaký druh tukov sa nachádza v olivovom oleji a avokáde). Toto všetko zlepšuje zdravie srdca, obličiek a krvného tlaku.

 

Odporúčame prečítať: 7 jednoduchých a zdravých večerí

Losos

 

Losos je ideálnou pochúťkou na dobrý predkrm. Vďaka nemu sa vám rozprúdi krv a srdce vám začne pravidelnejšie biť a plniť svoju funkciu. Ryby by sa mali prijímať každý týždeň, pretože až o 30 % znižujú riziko ischemickej choroby srdca v dlhodobom horizonte. Obsahujú veľa omega-3 mastných kyselín, ktoré znižujú krvný tlak, napomáhajú k zlepšeniu nepravidelného srdcového rytmu a znižujú zápal po celom tele.

 

Mandle

 

Mandle sú ďalšou vhodnou potravinou na udržanie zdravého srdca. Mandle sú plné vitamínu E, vlákniny, bielkovín – všetky potrebné živiny na správnu srdcovú formu. Stačí len hrsť mandlí denne na správnu funkciu a vitalitu. Okrem iného, môžete začať používať mandľovú múku, alebo mandle pridať do domáceho pečiva a koláčov.

 

Hrach

 

Vylúpte hrach do misky, pridajte cestovinu alebo šalát a máte chutný a zdravý obed. Hrach má vynikajúcu jedinečnú chuť, vďaka ktorej pociťujete menší ,,výbuch“ chuťových pohárikov. Ďalším bonusom je jeho počet kalórií, jedna šálka hrášku má menej ako 100 cal, s množstvom stopových prvkov vlákniny a bielkovín. Odporúčame hrášok pridať do rannej omelety alebo špenátovo-zeleninového rizota.

 Zdroj (1)
[wp_ad_camp_1]
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře