Když jsem si v novinách přečetl zprávu o tom, že Němci vyrazili protestovat do ulic, pomyslel jsem si jen, jak je možné, že jim to trvalo tak dlouho. Oni jsou takoví poslušní a zvyklí respektovat autority, což několikrát předvedli již v naprosto krajní poloze, takže mají práh „bolesti“ posunutý asi hodně daleko, mudroval jsem.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Kdysi jsem byl na procházce v Bavorském lese. Široká lesní cesta, vůkol stromy, louky a kopce, nikde ani živáčka. Když tu spatřím u cesty obklopené smrky zvláštní značku. Musel jsem se štípnout do tváře, jestli se mi to nezdá. Dopravní značka s nápisem Vogelgrippe? Opravdu tam dal někdo ceduli Ptačí chřipka? Za další hodinu jsem došel k lesnímu minirozcestí s jakýmsi ostrůvkem trávy uprostřed. Vypadalo to jako přírodní kruhový objezd.

A zatímco jsem takhle rozmýšlel o německé národní povaze, která často věci svou neochotou improvizovat dovede až do absurdního extrému, úplně mi uniklo, že ani tentokrát Němci nevyrazili do ulic proto, aby protestovali proti rozkladu své země a katastrofální zahraniční politice jejich vlády. Oni vyrazili do ulic proto, aby ji podpořili.

Je to podobně šílené, jako kdyby vám někdo začal pustošit zahradu, vy jste se začali rozčilovat, že takhle to dál nejde, a někdo jiný protestoval proti tomu, že podporujete „politiku strachu“ a nejste dost otevřený. A to jen kvůli tomu, že váš národ udělal před šedesáti lety něco moc špatného.

Ale ne, je to tak. Média informovala o tom, že kolem 25 000 lidí v neděli demonstrovalo v Mnichově proti „restriktivní migrační politice bavorské Křesťanskosociální unie (CSU)“. Restriktivní migrační politikou bavorské CSU se prosím rozumí to, že nechce, aby si chodil do Německa kdokoli, jak se mu zlíbí.

Organizátoři protestu v prohlášení poukázali na „neodpovědnou a rozvratnou politiku stranického vedení“, které podle nich šíří strach a vede německou společnost doprava. Šéf CSU a spolkový ministr vnitra Horst Seehofer totiž nedávno představil plán na přísnější migrační pravidla, aby se zamezilo dalšímu přílivu ilegálních přistěhovalců.

Vysvětlení bizarního shromáždění, které kritizovalo vůdce CSU a ministra vnitra spolkové vlády Horsta Seehofera a bavorského premiéra Markuse Södera za jejich „protiimigrační postoje“, se nabízí. Protest svolali aktivisté sociální demokracie, německých Zelených, radikální Levice a náboženských a dobročinných spolků, které z migrace žijí. Tomu rozumím. Ale jak na něj mohlo přijít tolik lidí? Každý přece grant dostat nemohl… anebo mohl?

Anebo je to tak, že Němci protestují proti migraci, ale média o tom neinformují, jak je jejich zvykem? Jako třeba ve Francii? I to je možné. Ale o nic méně uklidňující…

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.