Nightwish po pěti letech vydali nové album s prapodivným názvem ,,Human. :II: Nature.“. Jeho obsah je ještě podivnější, než samotný název. Dlouho před vydáním celého alba vypustili skladbu i s videoklipem, která má název Noise a ta je skutečně děsivá. Právě o symbolice tohoto klipu bude dnes nejvíce řeč. Dovolte mi však na úvod zhodnocení této novinky. Videoklip k Noise (Hluk) diváka zejména znechutí, což je divná strategie, jak navnadit fanoušky na nové album. Očekávali byste, že skupina naopak vypustí chytlavou pecku, aby se publikum těšilo. Tak jako tomu bylo u minulého alba, kdy udičku k novému albu tvořila překrásná píseň Élan, ze které se stal velký hit. Proč šli teď Nightwish opačným směrem? Byl to jejich záměr, nebo je to tím, že prostě nic lepšího neměli?

 

[wp_ad_camp_2]

Tuomas Holopainen už vytvořil tolik hudby, že by se klidně mohl na další skládání vykašlat a žít z plodů své práce. Jeho počin ,,Human. :II: Nature.” je naprosto nepochopitelný propad v dosavadní kvalitě jeho tvorby. Hudba je prakticky neposlouchatelná a s tématikou Nightwish nemá nic společného. Proč tuto novinku nevydal pouze svým jménem jako speciálku bokem, tak jako to udělal například s albem The Life And Times Of Scrooge?
Největší kouzlo Nightwish, což jsou chytlavé zvučné melodie a legendární, melancholické, fantastické či mýtické náměty, zde úplně chybí. Místo toho se dočkáte molových skladeb plných rušivého šumu. Není to melodie, není to harmonie. Je to doslova kakofonie nepříjemných zvuků, které ušní bubínky nepohladí, ale drásají.

Nové album Tuomase Holopainena ,,Human. :II: Nature.“: Špatný vtip, nebo kakofonická pocta Satanovi?

[wp_ad_camp_2]

Nightwish poslouchám už nějakých 17 let a nikdy mě nezklamali. Mnoho konzerv jim vyčítá, že už nehrají hudbu, kterou hráli dříve, že střídají zpěvačky jako fusakle. Nic z toho mi nevadilo. Ani kritizované přibrání Troye, který do Tuomasovy hudby vnesl překrásné folklórní prvky.
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud člověk souvisle po mnoho let něco tvoří, postupem času se mění jeho styl, tak jako se mění i on. Jak stárne, sbírá zkušenosti, mění se mu nálady a mění se okolnosti, které mají vliv na to, jaká inspirace a jaké téma mu přijde ke zpracování. Mění se pochopitelně i lidé okolo tvůrce – tedy i členové skupiny. To je naprosto přirozený normální proces. Očekávat od Tuomase, že bude od roku 1996 až dodnes skládat pořád stejnou hudbu, je – mírně řečeno – absolutní naivita a hloupost.

Avšak to, co nyní Tuomas vypustil do světa, nelze snad ani nazvat hudbou. Prapodivná kakofonie rozladěných falešných tónů, zpěvačka která se ani pořádně neuplatní, ale spíše fádně recituje přehršle textu v tempu, kdy ani není rozumět, co vlastně zpívá. Těžko uvěřit, že něco takového skutečně vytvořil někdo s hudebním sluchem. Toto album je prakticky neposlouchatelné, i dlouholetý fanoušek jako já se přinutí maximálně k poslechu útržků, úryvků, nakonec celé album prokliká a je zklamaný. Toto se může líbit pouze někomu, kdo nemá sluch, případně je úplně hluchý.

Co se Tuomasovi stalo? Původní tématika ho přestala bavit a zkouší něco nového? Došly mu dobré nápady a nic lepšího už ze sebe nevydojil? Vytlačil ze sebe nové album silou, aby se neřeklo že pět let nevydal nic nového? Nebo po letech slávy přišel o rozum, i o zdravou míru sebekritiky? Koukal až moc dlouho na animal planet?

 

POKRAČOVÁNÍ ZDE: Nightwish vydali album ,,Human. :II: Nature.”, skladba Noise nese děsivé poselství o moderním Matrixu. Dešifrování písně Noise

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.