Novozvolený moldavský prezident Igor Dodon vo vysielaní televízie Accent TV vyhlásil, že už v priebehu nasledujúceho roka plánuje podpísať rámcovú dohodu o spolupráci s Eurázijským ekonomickým zväzom.

Prezident Dodon povedal: „Ja ako ekonóm chápem, že pre nás je potrebné posilňovať integráciu s Eurázijským ekonomickým zväzom. Pre nás je to výhodné. No toto rozhodnutie môže prijať iba parlamentná väčšina. Podpis  rámcovej dohody o spolupráci – to môžeme urobiť. Iniciatívy vo vonkajšej politike sú výsadným právom prezidenta. Nádejám sa, že po parlamentných voľbách budú úplne iné riešenia,“ hovorí moldavský prezident, ktorý verí, že budúce parlamentné voľby v Moldavsku prinesú podobné výsledky ako tie prezidentské.

Postoj prezidenta Igora Dodona k EÚ je jasný:  „Ja osobne som euroskeptik. Nemyslím si, že Moldavsko sa stane členom EÚ. A my to ani nepotrebujeme. Máme dohodu o asociácii s EÚ, proti ktorej som vystupoval po celé tie roky. Ak by záležalo na mojej vôli, my by sme hneď teraz celú dohodu prehodnotili a anulovali.  No prezident nemá také právomoci. To sú právomoci parlamentnej väčšiny. Kým je proeurópska, nikam sa nepohneme.“

Novozvolený  moldavský prezident  kategoricky vystupuje i proti členstvu Moldavska v NATO. Podľa jeho mienky je najlepším riešením pre Moldavsko štatút neutrality. Dodon hovorí, že Moldavsko sa nesmie stať súčasťou geopolitických vojen, ktoré NATO vedie proti Rusku v rámci realizácie  plánu svojho rozširovania na východ.

Minister obrany Moldavska Anatol Șalaruz „euroatlantickej“ vládnej koalície, naopak, neraz vyhlasoval, že pre Moldavsko je vraj nevyhnutné vzdať sa štatútu neutrality, ktorý sa pritom opiera o text moldavskej ústavy. Șalaru Moldavčanom tvrdí, že pripojenie Moldavska k NATO mu vraj bude garantovať „väčšiu bezpečnosť, rozvoj funkčnej demokracie a trhovej ekonomiky“. Nový moldavský prezident Dodon však už teraz upozorňuje, že po tom, čo sa ujme funkcie, iniciuje všetky nevyhnutné procedúry na odvolanie spomínaného ministra obrany Anatola Șalaru.

Dodon síce nebude mať právo priamo odvolávať členov vlády, no ako vrchný veliteľ moldavských vojsk bude mať ústavné právo podniknúť v tejto veci konkrétne kroky: „Tento post musí obsadiť profesionál, človek z armády, a nie niekto, kto sa zaoberal inými otázkami. Budem trvať na tom, aby také persóny ako Șalaru „vyleteli“ z funkcie hneď v prvé dni, alebo týždne. Nemôže byť ministrom obrany človek, ktorý porušuje ústavu a zaoberá sa iba provokáciami. Minister obrany porušuje ústavu, keď hovorí, že Moldavsko musí vstúpiť do NATO, hoci naša krajina je neutrálna. My mu pripomenieme všetko…“

Na svoju prvú oficiálnu zahraničnú návštevu Dodon vycestuje do Moskvy.

Vladimír Mohorita

Zdroj: hlavnespravy.sk

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.