Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Generál Mark Milley odvezen do GITMO
  Generál Mark Milley odvezen do GITMO

  Generál Mark Milley odvezen do GITMO

 • JAG zatýká zvláštní zástupkyni USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny
  JAG zatýká zvláštní zástupkyni USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny

  JAG zatýká zvláštní zástupkyni USA pro hospodářskou obnovu Ukrajiny

 • Okno do nového světa – osudové křižovatky
  Okno do nového světa – osudové křižovatky

  Okno do nového světa – osudové křižovatky

 • Elity Západu vedú bez vyhlásenia tretiu svetovú vojnu
  Elity Západu vedú bez vyhlásenia tretiu svetovú vojnu

  Elity Západu vedú bez vyhlásenia tretiu svetovú vojnu

Související zprávy

Obama riskuje, že vejde do dějin USA jako „chromá kachna“

…..no řekl bych, že už je v propadlišti dějin. Ještě letí dolů, ale sám o tom neví. Náraz to bude hodně tvrdý….

14:54

Drzitel Nobelovej ceny „ZA MIER“ a zaroven, vojnovy zločinec – co asi vidi v tom zrkadle?????

 

Závěrečný rok Baracka Obamy ve funkci prezidenta USA silně kontrastuje s jeho prvním rokem v Bílém domě, píše vedoucí vědecký pracovník a ředitel výzkumů situace na Blízkém Východě Nixonova střediska Andrew Bowen v článku pro The National Interest.

Žebříček společenské důvěry ukazuje soustavně nízké hodnoty, zatímco obavy ohledně bezpečnosti a hrozby terorismu se nacházejí na nejvyšších příčkách od roku 2001. Přitom početné průzkumy společenského mínění potvrzují, že většina obyvatel přestala věřit hlavě státu.

Skepticky naladěný ohledně použití vojenské síly Obama dal přednost diplomacii a mezinárodní spolupráci. Domníval se také, že pro USA je výhodnější investovat do Asijsko-Tichoceánské oblasti a Latinské Ameriky místo toho, aby hrály roli četníka na Blízkém Východě.

Snímek obrazovky 2016-01-05 v 13.46.04

© REUTERS/ Yuri Gripas

American Thinker: Obama „ničí“ Spojené státy

„Tím, že se soustředil na dlouhodobé perspektivy, byl Obama špatně připraven na výzvy současnosti. Zdá se, že všechny následující události na Blízkém Východě ho zastihly nepřipraveného“, píše analytik.

Bílý dům dal přednost pragmatismu a ne strategii a soustředil se pouze na to, jak média přijmou tu nebo jinou činnost vlády. Následkem toho Obama věnoval více času tomu, aby reagoval na krize, místo aby je aktivně řešil, předpokládá Bowen.

„Během svého posledního roku ve funkci prezidenta se Obama setkává s problémem, že zůstane „chromou kachnou“, zatímco americká společnost se soustředí na to, kdo bude stát v čele země v roce 2017″, píše analytik a dodává, že zatím Obama neukázal, že je ochoten vybočit ze svého vytyčeného politického směru.

Autor předpokládá, že situace, která vznikne v roce 2016 v Afganistánu, Sýrii a Íránu, a také hrozba ze strany IS může pravděpodobně donutit Obamu přijmout aktivní opatření a zasáhnout.

Ohledně Ruska odborník poznamenává, že Moskva se stává stále větší hrozbou pro Státy ve světovém měřítku. Podle jeho slov operace Ruska v Sýrii je následkem citelného zmenšení role USA v této oblasti.

„Ale jestli Obama nebude reagovat na tyto výzvy, zůstane v paměti národa spíše svou nečinností během vykonávání funkce prezidenta než tím, co vykonal“, předpokládá Bowen.

„Chromá kachna“ (angl. Lame duck) je v americkém politickém systému prezident, opouštějící svou funkci bez práva kandidovat na příští období; politická figura, která ztratila svůj vliv.

Více: http://cz.sputniknews.com/nazory/20160104/2077028/obama-usa-chroma-kachna.html#ixzz3wMdZVN6s

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
1 Komentář
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře