Existuje mnoho mýtů o existenci obrů, které si vyprávěli lidé napříč kontinenty. Například v Tyrolsku se dodnes vypráví legendy spojené s místními horami, kdy jednou jde o zkamenělou jezdkyni na koni, jindy o zlého obra i s jeho manželkou. Na Shetlandech (souostroví ve Skotsku) se také dodnes vypráví různé legendy. Po světě se našly obrovské šlápoty, otisky a jsou dochovány knihy, které jsou vyšší, než dospělý člověk.

Amatérští badatelé ze všech koutů světa sdílí fotografie podivně tvarovaných skal a přirovnávají je k lidem, nebo zvířatům. Existuje divoká teorie o tom, že zde kdysi žily formy života, svou velikostí mnohokrát převyšující ty současné, které však zahynuly při nějaké záhadné katastrofě a zkameněly. Jejich pozůstatky prý můžeme v krajině rozeznat dodnes.

Při hledání bližšího vysvětlení těchto teorií bylo těžké najít souvislý text popisující problematiku, zato mé oko potěšila veliká záplava velmi zajímavých fotek, takže tento seriál bude hodně napěchovaný obrázky. Samozřejmě je třeba si přiznat, že mnohé ze snímků, které v této sérii uvidíte, mohou být dílem našich představ a nemusí jít o skutečné zkamenělé giganty. Pareidolie je psychologický jev, při němž dochází k dotváření vnímaných neurčitých nebo nezřetelných podnětů ve smysluplné obrazy za pomoci fantazie. Typickým příkladem je rozeznávání tváří, zvířat a jiných objektů ve tvaru oblaků.

Snadnější je „doložit“ či odvodit, že tu skutečně kdysi žili tři metry vysocí lidé, po kterých zůstaly otisky, stavby a knihy. Ale jestli jsou i zkamenělé hory ve tvaru zvířat a lidských tváří už čistě jen naše fantazie, těžko říct. To ponechám na vás. I v tomto seriálu se vaše fantazie určitě náležitě vyřádí.

Tohle je v Rusku:

Pokračování článku: Obývali tuto planetu obři? 1. díl: Zkamenělí giganti

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.