…..co si dovolují některé firmy na cizím území je nepopsatelné bez sprostých slov. Proto se raději budu držet zkrátka. Zneužití zákonů a nerespektování jeden druhého, povede po celém světě do katastrofálních konců. Vše dávno začalo. Osídlení Evropy cizími národními příslušníky a pomalé rozlézání nadnárodních firem na cizí pozemky bez jakýchkoliv povolení je jenom začátek. Lidé musejí mít odvahu a nesmějí se bát!!!!

05:55

Začínají se odehrávat stejné děje jako na východě Ruska, když Jelzin povolil těžařským firmám vstup na území a rabování území. Bylo to pouze jeho rozhodnutí, nikoliv tehdejší vlády. Slovensko je zatím pokusným „králíkem“ ve východní Evropě. Čekají na výsledek. Není ale vyloučeno, že brzy mohou být i na Vaší zahradě v Čr. Bude hodně záležet na tom, co si lidé nechají líbit a jak dopadne celá kauza na Slovensku…..

Obyvatelia Smilna vyhnali amerických ťažiarov ropy

Smilno 20. júna 2016 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

[wp_ad_camp_1]

Už viac ako rok bojujú obyvatelia východoslovenskej obce Smilno proti ropným vrtom americkej ťažiarskej spoločnosti Alpine Oil and Gas, čím chcú zabrániť znečisťovaniu životného prostredia

Kauza ťažby ropy na severovýchode Slovenska eskalovala vo štvrtok popoludní kde došlo k fyzickým stretom medzi miestnymi obyvateľmi a ochrankou americkej ťažiarskej spoločnosti
Kauza ťažby ropy na severovýchode Slovenska eskalovala vo štvrtok popoludní kde došlo k fyzickým stretom medzi miestnymi obyvateľmi a ochrankou americkej ťažiarskej spoločnosti

Kauza ťažby ropy na severovýchode Slovenska eskalovala vo štvrtok popoludní, kde došlo k fyzickým stretom medzi miestnymi obyvateľmi a ochrankou americkej ťažiarskej spoločnosti. Američan z ťažiarskej spoločnosti Alpine Oil and Gas, jeden protiťažiarsky aktivista a jeden občan skončili po potýčke na vrtnej plošine v Smilne v bardejovskej nemocnici.

 

Video tu:

Miestni aktivisti dennodenne bránia prechodu ťažiarov cez súkromné pozemky a zdá sa, že to začína zaberať:

“Vyhrali sme ďalšiu bitku a ubránili sme Smilno! To je jediná veta, ktorú ešte vládzem napísať, kým padnem do postele. Alpiňáci dnes opäť posunuli hranicu svojej arogancie a pustili sa autami do živých ľudí, ktorí chránili hranice súkromného pozemku a trvali na dodržaní zákona. Neprešli a sú odo dnes prinútení prerušiť vrtné práce na neurčito. Neviem odhadnúť, koľko videí koluje internetom, ale bolo to dramatické, a tak, ako sme napísali v otvorenom liste ministrovi ŽP, budeme sa brániť proti bezprecedentnej arogancii cudzincov fyzicky. Ďakujem všetkým, ktorí dnes prišli a pomohli, bohato sa to vyplatilo!”, napísala miestna aktivistka na Facebooku.

Arogancia ťažiarov však neprestáva, preto chcú byť aktivisti stále v strehu. Aktivisti kritizujú aj vládu za nepriehľadnosť zákonov: “Vývoj v Smilne sa dramatizuje, pretože sa stupňuje arogancia ťažiarov. Včera sme videli, aká nepripravená je naša krajina a jej zložky na tento typ agresie. Je pravda, že žiadna zúčastnená strana to nemala ľahké. Obyvatelia a vlastníci sú právom naštvaní, polícia váhavá a plánom ropákov neprehľadnosť prospieva. Preto chcem oceniť, že nakoniec dorazilo vyššie velenie polície a zástupkyňa prokuratúry, ktorí právnikovi firmy v našej prítomnosti ešte raz objasnili právny stav a preverili, či textu predbežného opatrenia rozumie a požiadali ho, aby ho firma rešpektovala. Už popoludní po odchode polície bolo jasné, že právny zástupca považuje podľa vlastného tvrdenia názor prokurátorky iba za jej právny názor a opäť opakovane porušovali súdny zákaz, aj keď v menšom rozsahu. Preto sa v Smilne nič nekončí, situáciu sledujeme, sme odhodlaní a trváme na zákonnosti.”

Ministerstvo životného prostredia povolilo ťažbu ropy americkej spoločnosti napriek tomu, že tá nemá všetko vysporiadané s vlastníkmi pozemkov, cez ktoré prechádzajú k miestu vykonávania ropných vrtov. Miestni obyvatelia už vyzvali listom ministerstvo aby danú situáciu riešilo. Dovtedy budú musieť ľudia brániť svoje pozemky na “vlastnú päsť”.

Samuel Gdovin

zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.