Od 19. června pozastavuje ministerstvo obrany RF platnost memoranda s USA o letech nad Sýrií, praví se ve zprávě ruského vojenského rezortu.

18. června koalice vedená USA sestřelila Su-22 Syrského letectva v západní části provincie Raqqah. Tento Su-22 plnil svou misi proti ISIS.

„Ministerstvo obrany Ruské federace ruší k 19. červnu tohoto roku spolupráci s americkou stranou v rámci memoranda o zabraňování incidentům a zabezpečení bezpečnosti letů letectva během operací v Sýrii a vyžaduje, aby americké velení důkladně vyšetřilo incident a poskytlo výsledky a přijatá opatření,“ píše se ve sdělení ruského ministerstva obrany.

Teď půjde ruská raketová obrana po kterémkoliv letounu koalice vedené USA západně od řeky Eufrat.

„V oblastech, kde prování na syrské obloze bojové mise Ruské letectvo se půjde po jakémkoliv létajícím objektu mezinárodní koalice západně od řeky Eufrat, ať to bude nepilotovaný prostředek nebo tryskový letoun, a pro ruské vzdušné a pozemní obranné síly se stane cílem,“ oznámilo toto ministerstvo.

Ruské ozbrojené síly dodaly, že velení USA vedené koalice neučinilo žádný pokus vyhnout se tomuto incidentu přes kanál s Ruskem.

„Považujeme takovéto akce velení USA za záměrné porušení jejich závazků v rámci memoranda o zamezení incidentů a bezpečnosti leteckého provozu během operací v Sýrii podepsaného 20. října 2015.“

Podle tohoto ministerstva je americká akce proti Syrskému letectvu aktem vojenské agrese proti suverénnímu státu.

„Opakované nepřátelství letectva USA proti legitimním ozbrojeným silám členského státu OSN pod záminkou ‚boje s terorismem‘ je hrubým porušením mezinárodního práva a de facto vojenskou agresí proti Syrské arabské republice.“

 

Zdroje: (1), (2)

 

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.