Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Zástupci amerického berňáku rezignovali poté, co jim Trump pohrozil povinností hlídat hranice
    Zástupci amerického berňáku rezignovali poté, co jim Trump pohrozil povinností hlídat hranice

    Zástupci amerického berňáku rezignovali poté, co jim Trump pohrozil povinností hlídat hranice

  • CDC odstraňuje záznamy o sexuální orientaci a genderové identitě v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa
    CDC odstraňuje záznamy o sexuální orientaci a genderové identitě v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa

    CDC odstraňuje záznamy o sexuální orientaci a genderové identitě v souladu s exekutivními příkazy prezidenta Trumpa

  • Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica
    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

    Slovenská opozice se už ani netají, že chce „shodit“ vládu premiéra Fica

  • Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink
    Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink

    Společnost Apple a SpaceX se spojují na podporu satelitní sítě Starlink

Související zprávy

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

  • Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

Konec hledání spřízněné duše. Vědci vyvinuli chytrou čelenku, pozná lidi na stejné vlně

Problémy s mezilidskou komunikací možná už brzy vyřeší vynález amerických výzkumníků. Čelenka, která měří mozkovou aktivitu, totiž udává, nakolik jsou mozky mluvčího a posluchače naladěny na stejnou vlnu. Experiment byl zveřejněn ve vědeckém časopise Scientific Reports.

[wp_ad_camp_1]

Snažíte se vysvětlit partnerovi, proč jste dorazili na schůzku o půl hodiny později, nechápete výklad přednášejícího nebo byste si přáli, aby s vámi doktor mluvil srozumitelněji?

Tyto komunikační problémy možná brzy vyřeší američtí výzkumníci z filadelfskéuniverzity Drexel. Vyvinuli totiž čelenku, která lidem pomůže dorozumět se s druhými.

Vynález vznikl ve spolupráci s biomedicínskými inženýry a psychology. Čelenka měří mozkovou aktivitu a odhaluje, nakolik je mozek daného jedince schopen synchronizovat se s mozkem druhého člověka, aby byli schopni spolu komunikovat.

Studie a data byla zveřejněna ve vědeckém časopise Scientific Reports.

„Když vyprávíme příběh, měníme vlastně mozkovou činnost posluchačů a (částečně) ji, na krátkou dobu, nutíme fungovat stejně, jako funguje ta naše,“ řekl Huffington Postu Hasan Ayaz, vedoucí člen týmu, jenž čelenku vyvinul.

 

 

Když jsou lidi na stejné vlně, jejich mozky fungují ve stejný čas podobně

V momentě, kdy si lidé vyměňují informace, jejich mozky se propojují a pracují v určité harmonii, vysvětlil Ayaz, který je docentem na filadelfské univerzitě Drexel. Čelenka měří lidem aktivitu, jestli se tak skutečně děje či nikoliv. Jev, při kterém se mozkové aktivity dvou jedinců synchronizují, nazývají psychologové „mozkové propojení“.

[wp_ad_camp_1]

Takové propojení nastává například, když učitel vysvětluje Einsteinovu teorii relativity a jeho studenti ji chápou nebo když se komediant pustí do svého monologu a publikum se směje.

Předchozí studie, na kterou navazuje výzkum s čelenkou, využila magnetickou rezonanci a dokázala, že propojení mozků skutečně nastává, jakmile jsou dva lidi takříkajíc na stejné vlně, tedy když jsou stejné části jejich mozku aktivní ve stejný čas.

Zatímco však magnetická rezonance může být užitečná pro pochopení toho, co se v mozku děje, není zrovna ideální pro měření reálných interakcí, sdělil Ayaz. Proto je čelenka malá a prakticky tichá. Vzniknout by mohla i její bezdrátová varianta. To by znamenalo, že by se nástroj dal použít v podstatě kdekoliv.

Ačkoliv čelenka vyžaduje další testování a zefektivnění, studie potvrdila, že funguje a zachycuje synchronizovanou aktivitu mozků dvou lidí. Tudíž je pravděpodobné, že by do budoucna mohla zlepšit interakci nejen mezi studenty a učiteli během vyučování či lékaři a pacienty ve zdravotnických zařízeních, ale i v dalších oblastech lidské komunikace, uvedl Ayaz.

Měření pomocí barvy krve

Experimentu výzkumníků z filadelfské univerzity se zúčastnil jeden anglický rodilý mluvčí a dva turečtí rodilí mluvčí. Všichni tři měli vyprávět nepřipravený příběh v rodném jazyce o tom, co se jim dříve stalo.

Vědci vyprávění zaznamenávali a čelenkou měřili jejich mozkovou aktivitu. Následně požádali skupinu patnácti anglicky mluvících lidí, opět s čelenkami na hlavě, aby poslouchali všechny tři příběhy a následně ještě jeden z odvysílané talkshow.

Jak Ayaz a jeho kolegové předvídali, mozková aktivita posluchačů byla propojena s anglicky mluvícím vypravěčem, nicméně byla imunní vůči turecky mluvícím řečníkům, kterým nerozuměli.

[wp_ad_camp_1]

Přelomové na tomto experimentu podle docenta Ayaze je to, že mozkovou synchronizaci dokázali zachytit nositelným senzorem, fungujícím na principu téměř infračervené spektroskopie, v přirozeném prostředí osobní komunikace.

Měření bylo umožněno díky charakteristické vlastnosti krve. Jakmile je totiž jedna specifická část mozku aktivní, spotřebovává více kyslíku, a jestliže je do krve přiváděn kyslík, jeví se jako červená. Senzory v čelence jsou tedy díky barevnosti krve schopny měřit úroveň mozkové aktivity.

Zdroj: 1

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
Pravidla diskuze

Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.

Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.

Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.

Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.

Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.

Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.

2 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
5.11.2017 09:07

Děkuji nechci, nejspíše to dopadne jako chytré hodinky (pro hloupé lidi); a připomělo mi to scénu z filmu demolition Man – kde stalone s partačkou z policie prováděli kybersex nasazením jakési čelenky na hlavu……

Nula
Nula
5.11.2017 08:03

Tento článok(z kategórie „informačných“), aj keď sa pre mnohých nebude zdať až tak zaujímavý oproti „modelovaného“ diania v spoločnosti, má ďaleko vyššiu pridanú hodnotu pre kolektívne vedomie, ako trebárs SPD zmanipulované voľby, či včerajšie napadnutie dánskej ministerky pre migráciu Inger Stojberg. Vysvetľuje – (a pomerne najjednoduchšie) ako fungujeme v podávaní si informácií a pre tých, ktorí už prišli na to, čo je zmyslom nielen človeka „byť“ tu na Zemi potvrdzuje rozdiel medzi správami (diania, ktoré sa stali a nieje možné ich už vrátiť naspäť) a informáciami (diania, ktoré sa dejú v momente, keď tieto slová niekto číta alebo sa stanú v budúcnosti). Kým matrix a jeho „správcovia“ zamestnávajú vedomie „správami“ – brzdía/riadia či vedome/alebo nevedome prirodzenú evolúciu jedinca napríkl. hľadaním kto/čo je satan, komu sa čo prisnilo, kto bol oklamaný alebo nevyplatený v práci, život pokračuje ďalej… ale nič tým človek nezmení … ? … až do momentu nazvem ho „AHÁÁÁ“ – alebo pochopil/la som TO. Ďalej tento článok nenápadne naznačuje v čom sú naše(pozn.slovanské) jazyky „konštruktívne“, a mali by sme byť hrdí nie na veľké hrady v okolí, postavenie v spoločnosti, majetkové rozdiely, či nacionálne rozdiely medzi nami, ale na to, že tie jazyky máme k dispozícii. Sú totižto evolučné, ale zároveň aj zbraňou ničenia vedomia – záleží na tom, kto a ako ich používa ?! Mám podozrenie, že pozdejšie nám „správcovia“ zavedú nielen… Číst vice »