Zástupce předsedy náčelníků generálního štábu generál letectva USA, „druhá osoba v Pentagonu“ Paul Selva, řekl, jaké mohou být války USA s Ruskem a Čínou, napsal Defense News.

[wp_ad_camp_2]

„Jedná se o dva jedinečné střety, s nimiž se musíme vypořádat, některé prvky se překrývají, ale nejsou stejné,“ řekl na akci organizované skupinou Writers Group.

Podle něj s Čínou by to byla především konfrontace na moři a ve vzduchu, armáda a námořní pěchota by hrály druhotnou roli. V konfliktu s Ruskem by se hlavně podílely letectvo a armáda, ačkoli by důležitou roli hrála i „námořní složka“, protože „se nemůžete dostat do Ruska bez překročení severního Atlantiku“.

Selva zdůraznil, že v souladu s vývojem Strategie národní obrany Pentagonu je Rusko považováno za „globální“ hrozbu. Podle něj je to úmyslný odklon od myšlenky, že Rusko je výlučně evropským problémem.

Mluvil také o dalších výzvách, kterým by USA mohly čelit. S KLDR je vše mnohem jednodušší, protože téměř veškeré vojenské vybavení Pchjongjang nakupuje v Rusku a Číně, takže strategie pro tyto dvě země zahrnuje Severní Koreu.

Situace s Íránem je složitější, zdůraznil Selva: geografie této země je tak odlišná od toho, s jakým se Spojené státy zvykly zabývat, že Pentagon možná bude muset přemýšlet o samostatné variantě.

[wp_ad_camp_2]

Selva řekl, že Pentagon vyvíjí „globální plán“ pro střet Ruska a USA, ale přijít na to, jaký scénář by byl  nejpravděpodobnější, stejně jako rozložení investic na základě těchto informací – je vážnou výzvou pro americkou armádu. To vše se vezme v úvahu v nové strategii národní obrany, kterou se bude Pentagon vyvíjet do konce roku.

Zdá se otřesným faktem, že se dnes už nikdo nepozastavuje nad tím, že v podstatě jen Spojené státy veřejně plánují další války, včetně té globální.

[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.