Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

 • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

 • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

 • USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země
  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

Související zprávy

 • USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země
  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

 • Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách
  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

 • Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil
  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky. Dvojsečná zbraň. Objevila se na základě podvodu s Germanwings, který jsme komentovali předminulý týden a byla účelově zvolena????? Potom raději nesedejte do letadel

…..natočený film ze začátku února se svědkem, který snad řekl pravdu o katastrofě Germanwings 4U9525  do Düseldorfu  má okamžité reakce v médiích. Zajímavé reakce. Všichni ztrácejí přehled a nikdo neví co je vlastně pravda….

05:55

tm komentuje: Fakta, která neustále opakuji a hlásám, že jsou na lidi pomocí antén mobilních operátorů vysílány signály nejrůznějších druhů a úrovní (také se sebevražednými úmysly) na ovlivnění jejich chování, je stará historka. Samozřejmě mobilní operátoři o tom nemusí vůbec nic vědět. Mobily u hlavy jsou další historkou na programování lidské mysli. Kam se tento svět řítí????? Kdyby zdroj nebyl ze seriozního plátku, řekl bych, že je to „kachna“. Kde se dnes pravda vlastně nachází???? Lidé si asi přejí být neustále oblbováni!!!!! Jestliže níže uvedený článek je pravda, raději nesedejte do žádného letadla v zájmu vlastní bezpečnosti….

[wp_ad_camp_1]

Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky

Stovky pilotů komerčních linek jsou v klinické depresi, 75 jich přiznalo, že v uplynulých dvou týdnech mělo sebevražedné myšlenky. Piloti se navíc bojí navštívit lékaře kvůli hrobě odebrání pilotní licence. Vyplývá to z výzkumu harvardské Fakulty pro postgraduální studium veřejného zdraví.

Anonymního výzkumu, který byl zveřejněn on-line, se zúčastnilo téměř tři a půl tisíce pilotů, téměř dva tisíce z nich zodpovědělo otázky v oblasti duševního zdraví. Výzkum se uskutečnil mezi dubnem a prosincem. Zveřejnění varovných výsledků a analýz výzkumu, který vedl Joseph Allen z Harvardu, přichází jen rok a půl poté, co deprimovaný kopilot německých Germanwings záměrně usmrtil 150 lidí řízeným náletem do francouzských Alp.

Z výsledků vyplynulo, že ze skupiny pilotů, kteří v týdnu před dnem výzkumu seděli v kokpitu a měli zodpovědnost za celý letoun, jich 193 trpí depresí. U dalších 233 pilotů je deprese velmi pravděpodobná. Nejvíce varovný je však počet 75 pilotů, kteří měli v posledních dvou týdnech před výzkumem sebevražedné myšlenky. Tato skupina tvořila 4,1 procenta všech respondentů.

Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

„Vždycky jsme znepokojeni, když nám naši pacienti sdělí, že přemýšlí o sebevraždě. Naštěstí se k tomu většina z nich neuchýlí,“ uvedl pro CNN profesor Andrew F. Leuchter, který se problematikou zabývá.

Po zveřejnění výsledků výzkumu nabádá Asociace pilotů aerolinek k opatrnosti při jejich interpretování. „Je podstatné nezapomenout, že letecká doprava je nejbezpečnější způsob dopravy na světě,“ poznamenala Asociace s tím, že v USA piloti provádí 27 tisíc úspěšných vzletů a přistání denně.

Dron je jako střelná zbraň, většina firem s nimi obchoduje načerno, říká známý český droner

Navzdory efektivní léčbě ji podstoupí méně než polovina lidí trpících depresí, uvádí Světová zdravotnická organizace. Jedna z největších bariér, která lidem brání léčbu podstoupit, je sociální stigma. Piloti si navíc v dlouhotrvající a kontinuální práci nesou břemeno navíc, plánovat si léčbu je pro ně velmi náročné, uvedli autoři harvardského výzkumu.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Letecký psycholog: Piloti z nás mají respekt. Bojí se, co by se o sobě mohli dozvědět

Nedávné varování Harvardovy Univerzity, že mnoho pilotů trpí depresemi, není tak závažné, jako zrušení psychologických prohlídek. Myslí si to dopravní, letecký a klinický psycholog Oliver Dzvoník z Ústavu leteckého zdravotnictví. Jaktože psychologové nekontrolují zdravotní stav pilotů? A jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí?

Podle výzkumu Harvardovy Univerzity, kterého se v otázce duševního zdraví anonymně zúčastnilo dva tisíce pilotů komerčních linek, pravděpodobně trpí až čtvrtina těchto letců depresí. Je pro vás toto zjištění překvapivé?

Není. Průzkum naznačuje tendence, ty nejsou prokázané. Pokud by ale u těchto lidí depresi diagnostikoval lékař, měli by okamžitě navštívit odborníky. Mají-li problémy, musí je přiznat a ne zatajovat. Výzkum chápu spíše jako jistý signál toho, že ačkoliv letecká populace byla dosud považována veřejností za elitní profesní a sociální skupinu, tak má stejné či obdobné osobní a vztahové problémy jako běžní lidé.

Sedmdesát pět pilotů přiznalo (4 % respondentů), že mělo v uplynulých dvou týdnech před dnem výzkumu sebevražedné myšlenky. Je třeba se tohoto čísla obávat, nebo je přirozené, že o sáhnutí si na život člověk čas od času přemýšlí, byť si je vědom toho, že se k této alternativě neuchýlí?

I normální zdraví lidé mohou mít takzvané sebevražedné ideace (myšlenky, úvahy). To neznamená, že se chystají spáchat sebevraždu. Pokud u pilota propukne deprese a je v začátcích, tak ji lékař či psycholog nemusí úplně rozpoznat.

Harvard varuje: Piloti jsou v těžké depresi, 75 jich přiznalo sebevražedné myšlenky

V rozhovoru před necelýma dvěma lety jste řekl, že po vstupu Česka do Evropské unie byly zrušeny psychologické prohlídky pilotů kvůli tlakům z unie. Jak je kontrolována psychická kondice pilotů?

Letci musí alespoň jednou za rok absolvovat letecko-lékařské vyšetření, součástí kterého je posouzení psychického stavu pilota. To ale rozhodně není to samé, jako vyšetření odborníkem, například psychologem nebo psychiatrem. To je problém, od toho se totiž upustilo a psychologická vyšetření pilotů se pravidelně neprovádí.

Většina států EU tedy psychologická vyšetření nevyžaduje?

Většina západních zemí psychologické prohlídky nevyžaduje jako povinnou součást, my jsme to drželi odjakživa až do situace, kdy jsme vstoupili do EU. Pak nastaly tlaky z agentury pro bezpečnost v letectví typu: jak to, že vyšetření děláme, když to ostatní nedělají – a to se bavíme jak o vstupních psychologických vyšetřeních, tak o těch průběžných. S piloty se setkávám pouze při jejich vstupu do profese na začátku kariéry. Dříve tomu tak nebylo, s piloty jsem se setkával pravidelně v rámci letecko-lékařských prohlídek.

Souboj Boeingu a Airbusu i čínská ofenziva. Jaká letadla vzlétnou do nebes letos?

Je pro vás tato logika zarážející tím spíše, že k těmto tlakům dochází i necelé dva roky po tragédii společnosti GermanWings, kdy pilot úmyslně havaroval s letadlem?

Samozřejmě to je zarážející, přirozený a logický by byl pravý opak. Myslím, že převážil tlak ze strany pilotů a jejich organizací v tom směru, aby zátěž všemožných vyšetření nebyla tak stresující, jak oni tvrdí. Myslím si ale, že člověk, který není ochoten takové vyšetření podstoupit, může být nebezpečný jak sobě, tak svému okolí. Povolání pilota je stresující, náročné, a o samozřejmosti psychologického vyšetření by se vůbec nemělo spekulovat. Bez důkladného a pravidelného posuzování psychického stavu pilot se situace v letectví nezlepší, můžeme očekávat, že se výrazně zhorší.

Vždy jsem se domníval, že psychologické testy patří u pilotů ke klíčovým – dnes to tak není?

Povinné nejsou. Jsou stanovena onemocnění, kterými pilot nesmí trpět, není ale nakázáno, aby pilot musel absolvovat vyšetření psychologem.

Bojí se piloti přiznávat své potíže?

Obecně lze říci, že je to velmi individuální a často spojeno se vzájemnou důvěrou – někteří piloti se na nás obracejí spontánně, pokud potřebují radu nebo pomoc při řešení vlastních problémů. Piloti z nás asi mají respekt, někdy se bojí toho, co by se o sobě mohli dozvědět. Bohužel jsou i takoví, kteří hledají různé způsoby, jak nás obejít a hledají pomoc u jiných odborníků, u kterých se domnívají, že nemohou ohrozit jejich profesionální kariéru. V minulosti jsme zaznamenali i tendence pokoutně se léčit a nadále nepřiznat vážné zdravotní či psychické problémy.

Jsou země, kde se psychologické prohlídky úplně ignorují – například Rakousko, částečně i Německo

S čím se tito piloti léčili?

Nebylo to jen s mentálními poruchami, byla to i vážná somatická onemocnění. Dříve tu byla posudková turistika – pokud pilot neprošel prohlídkou u nás, tak to jel zkusit do jiné země, kde si nechal udělat certifikát. A ten mohl klidně získat, protože zahraniční lékaři nemuseli mít všechny informace o takovém pilotovi. Na úrovni EU se vytváří zdravotní databáze pilotů, ta ale zatím není v platnosti. Všechna pracoviště posuzující piloty by měla mít informace o každém příchozím pilotovi.

Takže je možné, že pilot, který neprojde psychickými testy u nás, si vypomůže nedostatečně propojenou legislativou a projde například v Německu?

Ano, může se to stát. U nás je zavedená psychologická část, je velmi důležitá z hlediska toho, jestli pilot projde komplexní prohlídkou. Jsou ale země, kde se psychologická část úplně ignoruje a neprovádí se.

Jak velké je riziko, že původně zdravý pilot, který projde všemi vstupními procesy a pilotuje dopravní letadlo, upadne do deprese a nebude se chtít svěřit lékaři?

U zdravé populace je odhad výskytu deprese pět až dvanáct procent. Nevím, jak velké je riziko, že u zdravého člověka propukne deprese, odhadnout to předem při vstupních prohlídkách je velmi náročné. Tady bych spíše spoléhal na indikátory problémů, na které může upozornit zaměstnavatel, spolupracovníci – například posádky letadel – nebo i nejbližší příbuzní.

Dopravní, letecký a klinický psycholog PhDr. Oliver Dzvoník, CSc. z Ústavu leteckého zdravotnictví.
Dopravní, letecký a klinický psycholog PhDr. Oliver Dzvoník, CSc. z Ústavu leteckého zdravotnictví.Autor: Jiří Koťátko

Jaké jsou hlavní příčiny vzniku depresí u pilotů?

Spouštěčem mohou být pracovní podmínky, stres nebo únava. Letecké společnosti se snaží vytížit posádky na maximum. Dnes je strop devět set nalétaných hodin za rok, to je norma. Je ale otázka, v jakých podmínkách se tato zátěž odehrává. Pilotní povolání lze určitě přirovnat k těm vysoce exponovaným profesím, vyžaduje se vysoká úroveň odborné a psychofyziologické připravenosti. Úroveň vybavení a automatizace v letectví v poslední době významně změnila nároky na piloty dvoučlenných posádek letadel. Na jedné straně se snížily nároky na operační zátěž, na straně druhé jsou tu vyšší nároky na oblast spolupráce v posádce i mimo ni – komunikace, zpracování informací, situační uvědomění a rozhodování.

Jak náročná je léčba pilotů, kteří nemají pevně daný pracovní rozvrh a nemohou si tedy plánovat návštěvy u lékaře?

Máme takové případy, není jich ale mnoho. Vesměs to jsou piloti, kteří létají jen v Česku. Piloti, u kterých je požadovaná náročnější léčba, jsou samozřejmě po jistou dobu neschopní práce a nelétají.

Jaké problémy řešíte s piloty nejčastěji?

V poslední době potíže v partnerském či manželském soužití, problémy s adaptací na změny pracovního prostředí v souvislosti s cestováním za prací do zahraničí – například změny klimatu, kultury, způsobů trávení volného času, odloučenost od rodin… Jsou to ale i změny režimu práce a odpočinku, plánovaní letové činnosti a s tím spojená únava. V tomto směru spolupracujeme i se zaměstnavateli pilotů a snažíme se společně hledat optimální možnosti souladu mezi potřebami organizací a individuálními možnostmi zaměstnanců. Tlak na piloty se zvyšuje.

Chce se po nich příliš?

Z hlediska nastavených norem ne, z hlediska plánování letů ano. Někteří piloti charterových letů si stěžují, že aerolinky plánují spoje tak, že musí letci brzy vstávat a nemají dostatek spánku v noci – a tento spánek je nejefektivnější a pro pilota nejdůležitější. U jiných leteckých organizací to může být i nepravidelnost pracovní doby a nemožnost plánování volna dle vlastních potřeb a nutnost se tomu přizpůsobit.

Jak se v průběhu let proměňovaly zdroje stresu u pilotů?

Před lety byla lepší situace v tom, že nemuseli tak často hledat práci v zahraničí. Z toho často vzniká úzkost ze separace od rodiny, pak může následovat deprese. Dnes není taková možnost najít pracovní uplatnění doma. Vztahové nebo osobní problémy jsou podobné jako dřív.

Čím se z vašeho pohledu odlišují čeští piloti od ostatních?

Na západ od nás jsou piloti zřejmě větší individualisté, typicky Angláni nebo Němci. Další věc je úcta k předpisům, k dodržování daných standardů, kterou pozorujeme více na Západě. Východní kultury mají zase vyšší tendence akceptovat autoritu, vztah k ní. Jižanské kultury mají menší tendenci propadat depresi než ty severské, mají ale blíž k afektivním, emočním poruchám. Severská kultura je introvertní, jižané jsou více extroverti, a to se projevuje i ve výskytu mentálních poruch. Na severu je větší výskyt depresí, lidé jsou tam více uzavření.

Pražské letiště táhly linky do Británie a Francie, poprvé odbavilo přes 13 milionů lidí

Vzpomenete si na největší kuriozitu spojenou s psychikou pilotů, na kterou jste ve své kariéře narazil?

Jednu si pamatuji, stala se ale v USA. Tuším, že v roce 2012 došlo k případu, kdy kapitán lowcostového letadla upadl do psychotického stavu a začal mluvit nesmysly. Odešel z kokpitu a vydal se do kabiny cestujících – tam vyhrožoval, že letadlo spadne, protože je uneseno al-Káidou a že všichni umřou. To samozřejmě nebyla pravda. Kapitán se pak pokoušel vrátit do kokpitu, posádka ho ale zpacifikovala. Kopilot se uzamkl před kapitánem a nakonec s letadlem bezpečně přistál. Kapitán byl posléze zatčen a hospitalizován, tím ale příběh neskončil. Tento pilot asi po roce žaloval svou leteckou společnost za to, že nerozpoznala jeho psychické problémy a nechala ho létat. Takže happy Amerika.

Co považujete za největší kuriozitu v českém letectví?

Pokud psychiatr nebo jiný lékař zjistí u řidiče snížení schopnosti bezpečně řídit motorové vozidlo, musí to hlásit policii. Je mu pak pozastavená platnost řidičského průkazu. Je zajímavé, že pilot, kterému je odňatý řidičský průkaz, například z důvodů zjištění, že řídil pod vlivem alkoholu, může nadále létat, protože se to nikdo nedozví. Tohle to je velmi důležitá věc propojenosti informací v rámci státní správy a možnosti jejich dalšího využití – třeba jako indikátorů změn v chování či mentálním zdraví pilota.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]
Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
1 Komentář
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře