National Interest publikoval interaktívnu mapu, vytvorenú washingtonským Centrom pre strategické a medzinárodné štúdie, zobrazujúcu dosah rakiet a rôznych typov zbraní Ruska a NATO v Európe.

Na mape je možné zobraziť rôzne ruské pozemné body, protivzdušnú obranu a dosah rakiet v blízkosti hraníc.

[wp_ad_camp_1]

Sú tam aj pevné referenčné body pre námorné zbrane, ktoré by sa samozrejme posúvali v prípade skutočného konfliktu. Zobrazený je aj rozsah pozemných aj námorných zbraní NATO s ich vzdušnou obranou spolu s umiestnením kľúčových bodov (PODS), ktoré by aliancia mohla použiť vo vzduchu či na mori.

Dosah raket a zbraní Ruska a NATO v Evropě…

Zatiaľ čo žiadna z týchto informácií nie je nová, po grafickom zobrazení sa vytvoril určitý prehľad. Napríklad ruské protiraketové systémy S-300 a S-400 pokrývajú polovicu Poľska, ruské balistické strely Iskander M majú dosah na stovky kilometrov do Poľska či do pobaltských štátov. Základňa NATO v meste Zagan je len na okraji dosahu. Keď však vojská prejdú za hranicu mesta Zagan, spadajú pod tieň ruských pozemných stíhacích rakiet v Kaliningrade.

Ruské SS-N-30 Kalibr vystené v rokoch 2015 a 2016 z Kaspického mora do Sýrie mali dosah 1000 míľ. Podobne ako americká raketa Tomahawk, aj Kalibr by mohli dosiahnuť väčšinu Európy z lodí v Čiernom a Baltskom mori alebo za hranicami arktického kruhu. Ruské námorníctvo nepotrebuje veľkú kapacitu na obranu pobrežia a okolitého regiónu.

National Interest konštatuje, že súčasné vojenské nasadenie v Európe nebolo tak veľké od studenej vojny. “Stručne povedané – vojna by bola chaotická, brutálna a strašná,” dodáva.

[wp_ad_camp_1]

 

Odkaz na interaktivní mapu ZDE.

 

zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.