Kvalita potravin z firem Andreje Babiše je velmi často problematická. Nyní se ale stal nový, kuriózní případ – maso světélkovalo.

„Abyste získali sytě modře světélkující kuřecí maso, nemusíte jezdit do Černobylu, Fukušimy anebo do chemicky zamořených oblastí a odchytávat tam divoká kuřata. Stačí zajít do Alberta a koupit si Vodňanské kuře v akci:) Ráno jsem se s kočkami právě o jedno takové kuřátko podělil a večer na mě vysvitlo toto! Netřeba se však obávat. Předně ušetřím za proud a nemusím dnes svítit (což je ekologicky šetrné) a za druhé se dle internetu jedná o světélkující bakterii Pseudomonas, která není zdraví škodlivá. Moc tomu nevěřím a raději se budu svítícímu masu ve svých jídlech vyhýbat,“ uvedl na sociální síti fotograf Michal Kroužel.

Pseudomonas (též pseudomonáda) je rod gramnegativních bakterií ze skupiny Gammaproteobacteria. V přírodě jsou velice hojné a díky své přizpůsobivosti osídlují velmi rozmanitá stanoviště. Některé druhy způsobují i onemocnění rostlin a živočichů včetně člověka; nejnebezpečnějším původcem lidských onemocnění mezi nimi je Pseudomonas aeruginosa.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_2]

Naprosto nevěřím tomu, že se jedná o baktérii, je to určitě něco jiného. tm

A co taková baktérie způsobuje?

Přestože tato bakterie disponuje širokou řadou virulentních faktorů, vyvolává infekci jen při snížení lokální nebo celkové odolnosti organismu (u zdravého člověka ve zvláště kontaminovaném prostředí může dojít ke kolonizaci, avšak nevznikne onemocnění). Podmínkami vzniku onemocnění jsou defekty fagocytózy, rozsáhlé popáleniny, maligní procesy (hlavně leukémie), podávání cytostatik, imunosupresiv, kortikoidů, dlouhodobé podávání antibiotik, které umožní osídlení rezistentními pseudomonádami, těžké operativní výkony, dlouhodobé zavedení cévních katetrů nebo katetrů do močových cest, diabetes. Závažná je infekce u nemocných cystickou librozou, kdy dýchací cesty jsou kolonizovány mukoidními kmeny s vysokou produkcí proteolytických enzymů. Nemocní umírají na pneumonii bez příznaků septikémi. Ohroženi jsou také novorozenci, zvláště nedonošení (enterokolitida, sepse a meningitida). Z povrchové kolonizace může vzniknout systémové onemocnění. Proteolytické enzymy pseudomonád ohrožují poraněné oko. Infekce pak může končit ztrátou oka a slepotou. Kmeny vyvolávající nemocniční infekce jsou obvykle vysoce virulentní a rezistentní na antibiotika.

[wp_ad_camp_2]