Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Přejeme všem krásné dny
    Přejeme všem krásné dny

    Přejeme všem krásné dny

  • Lidé bez duše se nemohou probudit
    Lidé bez duše se nemohou probudit

    Lidé bez duše se nemohou probudit

  • Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi
    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

    Za Ficovým odletem do Moskvy by měla být výměna názorů se Zelenským za zavřenými dveřmi

  • Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá
    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

    Změna paradigmatu: Řím a Izrael se hroutí, zatímco Osmanská říše ožívá

Související zprávy

  • Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru
    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

    Šéf WHO hospitalizován v Riu de Janeiru

  • Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta
    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

    Mezinárodní trestní soud kvůli válce v Pásmu Gazy vydal zatykače na Netanjahua a Galanta

  • Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO
    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

    Je na spojencích, aby rozhodli, zda povolí údery do vnitrozemí Ruska, řekl šéf NATO

  • Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?
    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

    Plány na zasažení Ruska raketami ATACMS: V čem je háček?

Podprahová reklama – jak to funguje?

Podprahová reklama

[wp_ad_camp_1]

Podprahová reklama je marketingová metoda založená na psychologických principech, především z oblasti podprahové percepce. Jedná se o audio, vizuální nebo audiovizuální sdělení, která mají za úkol stimulovat určitá centra v mozku, především ovlivňující touhy, a tedy hrající důležitou roli v procesu rozhodování o koupi výrobku.

Pro pochopení definice tohoto pojmu se podrobněji podíváme na původ slova, které tento druh reklamy charakterizuje. Označení subliminální se skládá z dvou latinských slov – sub=pod a limen=práh, hranice. Jedná se tedy o reklamu, jejíž pole působnosti se nachází pod prahem vědomí.

Slovník mediální komunikace definuje subliminální reklamu jako: „specifický způsob ovlivňování názorových, nákupních, mravních a estetických postojů…“. Dále si zmiňuje o tom, co je podstatou subliminální reklamy: „Podstatou je proces podprahového vnímání, který byl popsán a experimentálně prokázán kognitivní a především tvarovou psychologií.“ Podprahová reklama, stejně jako reklama, která se zaměřuje na tzv. „nad-prahová sdělení“, předpokládá, že změnou postojů zákazníka ovlivní i jeho chování jako spotřebitele a jeho nákupní preference.

Subliminální reklama využívá metody ovlivňování a směrování lidského rozhodování, na bázi podsouvání určitých sdělení, přijímaných subjektem na nevědomé úrovni, která jsou zacílena na stimulaci lidského podvědomí. Ke stimulaci jsou využívána podprahová sdělení, která cílí na základní lidské pudy či touhy.

Na člověka neustále působí nezměrné množství vjemů, které nejsme schopni všechny vědomě zpracovat. To však neznamená, že na nás nemají vliv. Podprahová reklama využívá biologického omezení našeho oka vědomě snímat všechny vizuální podněty. U zvukové reklamy zase využívá toho, že jsme schopni vnímat sdělení pouze do určité výšky či hloubky frekvence.

Síla a efektivita podprahové reklamy tkví v rafinovanosti ukrytí stimulu (čím hlouběji se nachází pod prahem vnímání, tím je efektivnější). Pokud jej zákazník odhalí, již na něj nemá žádný vliv.

Nástroje podprahové reklamy

Nástrojem podprahových reklam je obvykle stimul zakomponovaný do textu, obrázku či nahrávky inzerátu tak, aby si toho zákazník nebyl vědom. Jako stimuly jsou vybírány symboly, které působí na základní lidské pudy. Jelikož jsou evolučně nejstarší, jsou silnou stránkou lidské osobnosti. Navzdory tomu, že dnešní civilizovaný svět, který jsme kolem sebe postupem času vytvořili, umožňuje potlačení čistě pudového chování, pokud jsme vystaveni stimulům pudových center, ovlivní to naše jednání. Jedná se o stimuly s tématikou erotiky či násilí.

Podle Wilsona Key existují určité symboly, které mají jeden význam pro vědomí a druhý, zcela rozdílný od prvního, pro nevědomí. Například kravaty, šípy, cigarety, automobily a svíčky jsou falické symboly a objekty oblého či eliptického tvaru, jako jsou rty, oči, pásky, spony a vejce, symboly vaginálními. Smrt symbolizují vyobrazení války, policejní zásahy, nacionalistické symboly jako americký orel nebo ruský medvěd a vlajky a dokonce i atletické soutěže (jako kulturně přijatelné substituty pro ozbrojený konflikt a zabíjení). Ačkoliv jsou tyto symboly efektivní i pokud jsou užity jednotlivě, zesíleného efektu lze docílit vhodně vloženým podprahovým stimulem S-E-X, nebo jiných slov s erotickou konotací.

S-E-X

Nejhojněji využívaným a zřejmě i nejefektivnějším podprahovým sdělením v reklamě je „sex“. Jedná se skutečně buď o zobrazení tohoto slova, nebo symbolu pohlaví, avšak takovým způsobem, aby bylo zaznamenáno pouze naším podvědomím. Tento stimul je efektivní proto, že působí na pudovou, velice starou, oblast našeho mozku. Prostřednictvím speciálně navržených sexuálních symbolů a erotických slov ukrytých do vizuální i audio reklamy působí na touhy zákazníka a vyvolávají u něj zájem o nabízený produkt.

Typicky se stimul S-E-X zobrazuje spolu s fotografiemi krásných žen, které jsou využívány k přitáhnutí diváka či čtenáře, i přes mizivou či téměř neexistující vazbu k inzerované značce.

Na obrázku je ukázka reklamy na alkoholický nápoj Gilbey’s London dry gin, která se objevila roku 1971 v americkém časopise Time. Tato podprahová reklama je dokonalým příkladem užití stimulu S-E-X. Nejenom, že kostky ledu tvoří při důkladném prohlédnutí slovo „SEX“, ale navíc jsou zde jasně vidět i jeden falický a jeden vaginální symbol. Nálepka na láhvi představuje symbol vaginální a tvar sklenice falický.

Výsledek obrázku pro gilbeys gin subliminal sex

Po uvedení tohoto příkladu v knize Wilsona B. Key byl zorganizován experiment, jehož subjekty bylo přes 1000 mužů a žen. Tito lidé nebyli obeznámeni s tím, co to je subliminální reklama. Bylo jim řečeno, aby popsali, jaký z tohoto inzerátu mají pocit. Nikomu z nich se nepodařilo objevit ani jeden z podprahových stimulů, přesto však 62% dotázaných zmínilo slova jako: „sexualita“, „uspokojení“, „smyslnost“, „romance“, „nadšení“.

[wp_ad_camp_1]

přeložila: raja

zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
8 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní
Anonymní
8.12.2017 13:48

4.5

Soto
Soto
12.5.2017 10:46

Psychologie je už 100 let používaná zásadně proti lidem. Masy nemají žádnou šanci se z toho dostat.

Jen pár jedinců se sem tam díky psychologickým znalostem vymaní ze spárů davoveho řízení mas.

Jeden příklad , děti sedí nezdravě ve školních lavicích -cílem je jejich zlomení . Ty jejich záda už jim nikdo nespraví.

2 příklad oblečení – boty všechny deformuji malicek, často i palec. U ženských bot vic. Ma to vliv na psychiku, to věděli v Japonsku a vyuzivali u manželek ve středověku. Stejný vliv má ženská obrizka. Zajímavé je , že deformaci nohou jako tehdy , by dneska každý i muslim odsoudil, ale obrizku odsoudí mnohem, mnohem méně lidí.

Všechno kam se podíváte je manipulace.
Není treba se pak divit, že všichni do jednoho jsou neurotici a vlastně blázni. 🙂

Maroš
Maroš
10.5.2017 17:47

Dracul – toto svinstvo funguje všeobecne – ide len o to, ktorú marketingovú motiváciu a pre akú cieľovú skupinu a akým vhodným médiom – schopným 1/ niesť motiváciu – jahody so šľahačkou nie v čiernobielom denníku „Pravda“, 2/ – schopným zastihnúť cieľovú skupinu – finančný manažér nesleduje dopoludňajší telešoping o úžasných naparovacích žehličkách. Definovaných marketingových motivácií je 22 a vychádzajú z podstaty a kombinácií 15 geneticky podmienených motivácií – kam patrí aj potreba moci, spoločenská prestíž, zmysel pre poriadok, zvedavosť a iné. Ty tu fičíš minimálne na zvedavosti. Niekto na potrebe bezpečnosti – info potrebuje kvôli tomu. Geneticky podmienenou je aj – pomsta – v prírode ako prenasledovanie súpera-predátora, konkurenta. Vo vojenstve – prenasledovanie porazenej armády – aby sa znovu neskonsolidovala, nepreskupila a nezaútočila znovu. V histórii ako príklad vyhlaďovania, genocídy, hromadných popráv. Aj politika – a dnes je to evidentné – funguje ako marketing. Takže – to svinstvo dosah má aj na teba – len si to neuvedomuješ. Suma viacerých motivácií funguje pod kapitolou – sebarealizácia. Typická udička scientológov a New Age. ???

Celestina
Celestina
10.5.2017 15:26

Něco takového museli použít při volbách ve Francii, jinak je nepochopitelné, že více jak 20 mil.lidí hlasovalo pro kandidáta, který nabídl nový světový řád a podporu migrace.

Jozo
Jozo
10.5.2017 15:19

No ja nemam ani televizi ani radio. A pocitac nema zvukovku tak leda by na me nekde neco vypadlo jinak pouzivam ADBlock no a tech zbyvajicich par reklam ignoruji. Ted treba na Youtube ale i jinde zacinaji pri nejakem prehravani nejakeho videa reklama dokonce uz dve zasebou 😀 reaguji tak ze to okamzit evypnu a na cele video kaslu. Ja nejsem povinen si nechat vydlabavat hlavu nejakou neomalenou reklamou na debilnosti. Druha verze je ze u kamose jsem videl jak si take neco poustel a ta reklama hovorila anglicky. Jak vtipne pro cloveka ktery Anlgictinou nejen pohrda ale odmita ji jako jazyk imigrantu nebot to americani jsou. Osobne na me pusobi reklamy ihned vypnout. A tak skoncila i Televize. Sory JAKO ale cumet dele na reklamu v ktere jsou utrzky nejakeho filmu je pro psychopaty. Dale reklama ve filmech alespon pro mne znamena vytrzeni s napinaveho deje a nez uplyne reklama uz ani nevim o cem film byl. TAk to tedy znovu sory jako a tak sla televize do kopru a ja si pohodlne koukam na stare VHS. Ostatne oni ty nove multikulti filmy jsou na jedno brdo. A tak stale vidim vinetoua ve starem vidani, Agenta 007 az po gapu ci ukradly Torzo jupitera. BEZ reklam. Ono do dneska ty stare filmy jsou proste neprekonatelne.

Slepice s liškou
Slepice s liškou
10.5.2017 14:14

Ja na to vůbec ani nekoukam. K nicemu to ne-vede.

Dracul
Dracul
10.5.2017 11:36

No, pokud jde o mne, tak ne mne tohle svinstvo nefunguje – vidím reklamu – okamžitě zuřivě přepínám, vypínám…

Rebeka
Rebeka
Odpověď na  Dracul
10.5.2017 12:44

nemám přepínat co, televizi jsem vyhodila už před mnoha lety