Iluze, jejímž autorem je švýcarský lékař, politik a filozof Ignaz Paul Vital Troxler, vás přesvědčí o tom, že vizuální vnímání je skutečně omezeno a oklamat mozek v tom, co (ne)vidíme, je opravdu snadné. Při pohledu na obrázek budete opravdu překvapeni.
[wp_ad_camp_2]
„Tyto věci se dějí každodenně, aniž jsme si je vůbec uvědomovali,“ řekl profesor psychologie Derek Arnold z University of Queensland.
[wp_ad_camp_2]
Zdroj: 1
Sice neskoro, ale vysvetlim vam o co ide a preco niektori, nevidite, co by ste mali vidiet. Vobec nejde o tunelove videnie.
Tento obrazec je hrou s farbami. Aby to bolo pozorovatelne, musi sa stretnut viacero predpokladov.
Velmi dobre vieme, ze zobrazovacie zariadenia (monitory, televizie, projektory) podavaju rozny gamut farieb. Dokonca, monitory sa vyrabaju roznymi technologiami (TN, VA, PVA, IPS – od najslabsej po kvalitnejsiu a samozrejme ich je ovela viac), ktore maju roznu kvalitu podania farieb, pozorovacich uhlov a podobne. Dalsim problemom je rozlisenie: ako video, tak aj monitor maju rozne rozlisenia, velkost obrazovych bodov.
Cize ak si pustite video 1080p (co je FHD 1920×1080) na obrazovke lacnejsieho notebooku, ktory ma displej velky 1366×768, tak dojde k deformacii farieb prepoctom obrazovych bodov na pixely zobrazovacieho zariadenia, dalej vyrazne horsie podanie farieb vplyvom TN technologie displeja, od uhlu sledovania (dalsi posun farieb), vzdialenosti uzivatela od obrazovky vzhladom na velkost obrazovky v centimetroch. Ak pozerate z polmetra na obraz smartfonu, tak tam tiez nic nezbadate. Ak pozerate na 24″ monitor, tak vzdialenost cca 40-60cm je uplne v poriadku.
Mam kvalitny 27″ IPS monitor s rozlisenim 2560×1440, a pri zobrazeni videa na celu obrazovku staci urobit to, co pisu na zaciatku videa:
1. „SUSTREDTE sa na ciernu bodku v strede obrazu.“ – neznamena to „pasivne pozorujte obraz s bodkou“, cize obe oci sustredit na ten bod a snazit sa ho zaostrit. Tu prave ide o to, ze pozeranie na ten bod nutite oci mierne silhat/skulit, co aj sposobuje posun vo vnimani okolitych farieb.
2. Mozog nefunguje ako monitor, nepocita pixely a ich zmeny. Mozog sa snazi obrazce porovnat so svojimi „skusenostami“ teda zaznamami v pamati. Ked sa mu obrazce s nicim nepodobaju, tak postupne zacne ignorovat jednotlive farby, ktore splyvaju. Farby su ale naschval urcene tak, aby k splyvaniu farieb dochadzalo. Mierne „skulenie/silhanie“ sposobuje este vacsie rozmazanie okolitych farieb a tym mozog casom zaznamenava jednoliaty sedy obraz s ciernou bodkou.
Mě tam nic nemizí. Pozoruji tečku i vše, co je okolo zároveň. Asi mě chybí tunelové vidění…
…a čo sa ako malo diať???
Poprosím k článkom častejšie pridať komentár „porozumenia“
Nezaškodilo by aspoň trochu sa rozpísať o príspevkoch. Naopak pri niektorých je toho popísaného aj na niekolko dielov a len samá omáčka.
Niektorý ludia to tu čítajú aj preto,že snáď nájdu pochopenie vecí,ale aj niekoho ako sú oni sami. Ak sa však stretávajú len s priemerom,či podpriemerom,prestane to byť prínosom a zostane len vzorka tých čo sa večne len prizerajú. Predpokladám že tento web nemá slúžit len jeho prispievatelom a prevádzkovatelom.
Nepíšem to ako napádanie autorov,len ako môj osobný postoj.
To je těžké popsat, co se na obrázku má dít. Já když se zadívám na černý puntík, začnou mi okolo mizet ty barevné fleky. Předpokládala jsem, že to tak bude fungovat pro všechny.
Ide len o to, kde sa sústredí pozornosť. Naozaj je to očný klam, zameraný na oklamanie mozgu. Ďakujem za poučenie. :)
A já tam vidím meďocha – hračku, heč!
tento chlapík si zaslúži pozornosť Stewart Swerdlow Why Are Aliens Gathering at the Kuiper Belt https://www.youtube.com/watch?v=Mig2lP-rx30&t=440s
Nechápu čím by jsme jako měli být překvapeni? Těmi fleky na monitoru?