Pokud jste někdy poslouchali píseň, která ve vás vyvolala silné emoce, pak je pravděpodobné, že jste také měli husí kůži. Zhruba polovina populace prožívá tuto reakci na svou oblíbenou hudbu a už nějakou dobu se diskutuje o tom, proč tomu tak vlastně je. V roce 2016 byl zveřejněn výzkum, který nám možná konečně dá odpověď. Studii provedl Mathew Sachs, bývalý student Harvardu.

Reakce je známá jako ,,frisson“ nebo ,,estetické mrazení“, kterému se také někdy říká ,,kožní 0rga$mus“, napsal Mitchell Colver pro The Conversation. Obvykle je spojována s hudbou, ale může se objevit i při sledování filmu.

Proč nás mrazí

Mrazení je pocit, který obvykle máme, když je nám zima. Celkem nedává smysl, že by vám vstávaly vlasy na hlavě, nebo že byste měli mít husí kůži v reakci na hudbu,“ řekl Matthew Sachs. „Myslíme si, že určité propojení mezi centrem sluchu a dalšími oblastmi mozku umožňuje, aby hudba u některých lidí vyvolala tak hlubokou emocionální odezvu. Mezi mozky jednotlivých lidí existují rozdíly, které by mohly vysvětlit jev, který pozorujeme.“

Vědci zjistili, že mozky jedinců, kteří mají při poslechu hudby občas husí kůži, jsou propojeny jinak, než u kontrolních subjektů. Měli více nervových vláken spojujících centrum sluchu s oblastí, která se podílí na zpracování citů. Sluchové centrum bylo také silně propojeno s částmi mozku, které zpracovávají emoce.

Pokračování článku: Pokud vám při poslechu hudby naskakuje husí kůže, máte unikátní mozek

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.