…..bylo by dobré jít také v České republice tímto směrem. Z toho mají ale hrůzu všichni ničemní politici a jsou z toho předposr.ní. Po tazích, které si dovolili v politice vědí, že by museli okamžitě emigrovat. Jejich čas vypršel….

11:54

[wp_ad_camp_1]

Poliaci chcú vyzbrojiť národ. Nech sa ľudia môžu brániť proti migrantom, ale aj Rusom. Zjednodušia predpisy, žiadne skúšky ani psychotesty

 

Varšava 30. októbra 2017

Poslanci poľskej vládnej koalície, ktorí sa kvôli zmenám týkajucich sa ústavného súdu dostali do nemilosti Európskej únie, chcú aktuálne výrazne zjednodušiť prístup k zbrojným preukazom a zbraniam. Cieľom návrhu je zlepšiť bezpečnosť obyvateľstva a posilniť obranyschopnosť krajny.

Ilustračné foto
[wp_ad_camp_1]

Obec  Wyszatyce ležiaca na juhovýchode Poľska má faru, školu, stanicu dobrovoľných hasičov a športový areál. V prípade, že bude schválený zákon, s ktorým do Sejmu prišli poslanci vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), pribudne k nim aj strelnica, kde si miestni a ľudia z niekoľkých okolitých obcí budú môcť cvičiť zaobchádzanie so zbraňou. Celý proces zaobstarania si zbrane by sa mal značne zjednodušiť, keďže doteraz ho vybavovala polícia a po novom má prejsť táto kompetencia na mestské úrady. Z procesu vypadnú strelecké skúšky a psychotesty. Informáciu zverejnil portál týden.cz.

Jeden z návrhov hovorí o tom, že k získaniu povolenia by malo stačiť prísť k praktickému lekárovi a podať žiadosť na obecný úrad. O povolení rozhodne starosta. Počíta sa dokonca s tým, že najprv si človek bude môcť zaobstarať jednoduchú zbraň, napríklad pištoľ. Ak nebude mať počas troch rokov problémy so zákonom, môže si potom zaobstarať aj samopal, ktorý strieľa dávkami.

Vládni zákonodárcovia argumentujú hlavne vlastenectvom. “História potvrdzuje, že zakaždým, keď sa posilňovalo vlastenecké cítenie Poliakov, rástol aj záujem o držanie zbraní,” píšu poslanci v návrhu zbraňovej novely. Uvedené tvrdenie má korene v rokoch tesne po prvej svetovej vojne a na konci druhej svetovej, kedy zbraň v dome zaručovala ochranu pred banditami, ukrajinskými nacionalistami či sovietskymi partizánmi. Dnes sa zástancovia zbraňovej liberalizácie obávajú záplavy migrantov či útoku z Ruska a chcú, aby sa rovnako ako v minulosti dokázal každý Poliak brániť so zbraňou v ruke.

Počty zbraní držaných civilistami v Poľsku patria aktuálne k najnižším v Európe – na tisíc ľudí tú pripadá 3,5 zbrane, zatiaľ čo v Česku 30, v Nemecku 24, v Británii 14 a vo Fínsku dokonca 308.

Podľa návrhov v súčasnej podobe, by sa streľba mala cvičiť na verejných strelniciach. Doteraz je v krajine zhruba 250 civilných a vojenských strelníc. Ministerstvo obrany, ktorému vládne Antoni Macierewicz, jeden z najväčších nacionalistov PiS, sľubuje budovanie strelníc k stému výročiu nezávislosti Poľska v roku 2018. Mali by fungovať rovnako ako populárne športoviská postavené v poslednej dobe za využívania európskych dotácií. “Budú slúžiť rozvoju streleckej infraštruktúry, a tiež posilňovaniu fyzickej kondície obyvateľstva a zvyšovaniu ich využiteľnosti v obrannom systéme krajiny,” píše sa v návrhu zákona.

[wp_ad_camp_1]

Opozícia oponuje Divokým západom

tm komentuje: Divoký západ tu teprve přijde, když se to nestane. Jestli nechtějí vidět, co se v současné době děje a strkají hlavu do písku, měla by jim být před čumák strčena hrůza v Německu, Francii, Švédsku, Norsku, Dánsku, Itálii, Řecku a jinde aby se probudili. Stejně jim to nebude nic platné a peněz od zločince SOROSE si stejně neužijí. Je to naprostá krátkozrakost…..

Opozícia tvrdí, že žiadne uvoľnenie pravidiel nie je potrebné a realizácia plánu naopak z Poľska urobí Divoký západ.

“Prestanete sa smiať, až sa kvôli vášmu hlúpemu zákonu zastrelí prvé dieťa,” vyhlásil v Sejme smerom k poslancom PiS a Kukizu’15 Paweł Kobyliński zo strany Moderní.pl.

“V mene myšlienky, že každý má právo na zbraň, a v záujme tých, ktorí zbrane predávajú, je ohrozená bezpečnosť obyvateľov,” povedal poľskému Newsweeku Sławomir Nitras z občianskej platformy.

Podľa Grażyna Biskupskej, niekdajšej veliteľky špeciálnej protiteroristickej jednotky, nosenie zbrane človeka stopercentne neochráni.

Podľa medializovaných informácií zákony zrejme prejdú, aj keď provládni poslanci priznávajú, že sú potrebné určité zmeny – ​​uvažujú napríklad o tom, že by uchádzači predsa len museli absolvovať psychotesty a zbrojné preukazy by namiesto starostov vydávali krajské úrady.

Zdroj 1

[wp_ad_camp_1]

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.