…..jak to tak vypadá, možná všechno konstruktivní bude v EU končit a bude nastolen režim, kde všechno bude jednobarevé-černé….

07:54

[wp_ad_camp_1]

Policajný hon na čarodejnice


Portál o informačných technológiách Živé.sk dnes uverejnil článok s názvom „Štát ide proti konšpiráciám a lžiam na webe. Zdvojnásobí policajný tím“. Prečítať si ho môžete tu: http://www.zive.sk/clanok/123898/stat-ide-proti-konspiraciam-a-lziam-na-webe-zdvojnasobi-policajny-tim. Dozvedáme sa z neho, že ministerstvo vnútra sa chystá ešte viac zintenzívniť hon na „propagandu a konšpiračné médiá“.V článku sa uvádza, že ministerstvo ich „považuje za vážnu hrozbu, ktorá pri dlhodobom pôsobení dokáže privodiť zmeny nálad a názorov v cieľovej populácii. Tie sa potom podľa rezortu môžu prejaviť napríklad aj zmenou na politickej úrovni.“ Vyplýva to zo stanoviska, ktoré redakcii Živé.sk tlmočil hovorca rezortu Petar Lazarov.

Ďalej sa tu píše: „Štát tak reaguje aj na spoločný rámec pre boj proti hybridným hrozbám, ktorý pred rokom schválila Európska komisia. Pred zvýšenými aktivitami zameranými na ovplyvňovanie verejnej mienky zo strany cudzích štátov vystríhala ešte v správe za rok 2015 aj slovenská tajná služba.“

V praxi to znamená, že sa od 1. mája zvýši počet policajtov, ktorí budú monitorovať internet a hľadať na ňom „pochybný obsah“, o dvanásť. Podľa rezortu sa „niektoré médiá svojím obsahom snažia vytvárať v spoločnosti nálady spochybňujúce členstvo v Európskej únii a zahranično-politickú orientáciu.“ Netušili sme, že slobodná diskusia na tému politickej orientácie krajiny a jej zahraničnej politiky má byť dôvodom na policajné špehovanie. Kto spochybňuje režim, má byť sledovaný, či nebodaj v ďalších fázach zatýkaný a trestne stíhaný? Kto ešte nepochopil, že sa vraciame do čias brutálnej totality s obmedzovaním slobody slova a prejavu, mal by sa vážne zamyslieť.

Ministerstvu vnútra sme zaslali naše otázky a čakáme na jeho reakcie.

Zdroj (1)

Štát ide proti konšpiráciám a lžiam na webe. Zdvojnásobí policajný tím

Špeciálna policajná jednotka má po novom fungovať od mája.

Považuje ju za vážnu hrozbu, ktorá pri dlhodobom pôsobení dokáže privodiť zmeny nálad a názorov v cieľovej populácii. Tie sa potom podľa rezortu môžu prejaviť napríklad aj zmenou na politickej úrovni, tlmočil stanovisko redakcii Živé.sk hovorca Petar Lazarov.

Štát tak reaguje aj na spoločný rámec preboj proti hybridným hrozbám, ktorý pred rokom schválila Európska komisia. Pred zvýšenými aktivitami zameranými na ovplyvňovanie verejnej mienky zo strany cudzích štátov vystríhala ešte v správe za rok 2015 aj slovenská tajná služba.

Samotné ministerstvo minulý rok potvrdilo existenciu informačného pôsobenia takzvaných vplyvových štruktúr Ruska v štátoch strednej Európy, písal server Aktuality.sk.

Mladým Slovákom sú hejteri a trollovia často ukradnutí, ani ich nenahlásia

Mladým Slovákom sú hejteri a trollovia často ukradnutí, ani ich nenahlásia

Konšpiračné weby podľa mladých vyvažujú názorové spektrum. S tvrdením, že šíria nepodložené informácie a vyvolávajú protispoločenské nálady, súhlasí len viac ako polovica z nich.

 [wp_ad_camp_1]

Posilnia sa o 12 ľudí

Úloha monitorovania a vyhodnocovania konšpiračných a sporných správ pripadne odboru počítačovej kriminality.

„Momentálne prechádza organizačnou zmenou. Aktuálne počty policajtov budú navýšené o 12 tabuľkových miest. K organizačnej zmene by malo dôjsť od 1. mája,“ informoval Živé.sk Lazarov. Podľa Denníka N dnes v jednotke pracuje 13 odborníkov.

„Aktuálne počty policajtov budú navýšené o 12 tabuľkových miest. K organizačnej zmene by malo dôjsť od 1. mája.“
Petar Lazarov, hovorca ministerstva vnútra

Rezort vnútra zdôvodnil, že niektoré médiá sa svojím obsahom snažia vytvárať v spoločnosti nálady spochybňujúce členstvo v európskej únii a zahranično-politickú orientáciu.

„Častokrát publikujú vymyslené alebo na dezinformáciách založené články, ktoré boli opakovane vyvrátené ako účelové manipulácie,“ uviedol Lazarov.

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)

Ilustračná snímka (zdroj: Shutterstock.com)

Prezident: Nerobia skoro nič

Na hrozbu šírenia neoverených, vymyslených či skreslených informácií nedávno upozornil aj prezident Andrej Kiska na Hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky.

„Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú dôsledkom premyslenej hybridnej vojny. Stratégia šírenia dezinformácií a poloprávd s masívnym využitím sociálnych médií je zameraná na našu hlavnú slabinu – neschopnosť otvorene a účinne brániť naše hodnoty,“ povedal prezident.

„Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú dôsledkom premyslenej hybridnej vojny.“
Andrej Kiska, prezident SR

Zodpovedné slovenské orgány podľa neho doteraz proti hybridnej vojne a cielenej propagande „nerobili skoro nič“.

„Platí, čo som povedal pred rokom — sme terčom, ktorý sa nebráni. Nebránime to, na čom je založená naša bezpečnosť, prosperita a stabilita,“ vyhlásil s tým, že ostatné štáty sa problematikou zaoberajú.

Alternatívne médiá na webe priťahujú Slovákov čoraz viac. Najmä mladých

Alternatívne médiá na webe priťahujú Slovákov čoraz viac. Najmä mladých

Zahraničná propaganda podkopáva dôveru v mienkotvorné médiá zo západu a strednej Európy. Vlády by mali proti šíreniu nenávisti ráznejšie zakročiť, tvrdí Globsec Policy Institute.

Na výmysly a extrém majú softvér

Ministerstvo vnútra uviedlo, že niektorými aktivitami sa už dnes zaoberá Národné bezpečnostné analytické centrum. Spája viaceré bezpečnostné zložky štátu a zbiera hlásenia o bezpečnostných incidentoch.

Zároveň v rámci projektu Efektívne monitorovanie, odhaľovanie, objasňovanie prejavov násilného extrémizmu v kyberpriestore polícia používa špeciálny softvér. Slúži na odhaľovanie prejavov negatívnej alebo zavádzajúcej propagácie ako aj zaznamenávanie a spracovávanie prípadov extrémizmu. Bližšie podrobnosti nie sú známe.

Zdroj (1)

[wp_ad_camp_1]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.